ربیعی: معتقدیم پول پاشی حلّال اشتغال نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب: 99323
 
وزیر کار گفت: ما برنامه اشتغال فراگیر و روستایی و حمایتی را آوردیم و در مورد برنامه‌های اشتغالزا از اول معتقد بودیم که پول پاشی حلّال اشتغال نیست.
ربیعی وزیر کار در بخش دوم سخنانش در مجلس اظهار داشت: اجرای بیمه روستائیان عشایر مدتی متوقف شد، اما این به خواست من نبود باید تامین منابع شود وگرنه این صندوق هم ورشکست می‌شود. البته من رفتم و تامین منابع کردم و خوشحالم که امروز اعلام کنم با در نظر گرفتن اجرای این قانون از اول خرداد تا پایان اسفند ۱۴ هزار و ۸ حکم بازنشستگی صادر شده و ۱۵ هزار حکم دیگر هم در حال صدور و ۲۰ هزار حکم هم در راه است.

وزیرکار ادامه داد: در خصوص اشتغال هم ابتدا به این نکته توجه کنید. من خودم احساس وظیفه کردم و مسئولیت پذیرفتم، اما از دوستان مجلس سؤال می‌کنم و یادتان می‌اندازم که آقای رجوی شیراز روز رای اعتماد به من گفت: تو که اختیار نداری چرا مسئولیت می‌پذیری حال من مسئولیت پذیرفتم آیا کار بدی کردم؟

وی افزود: با کار‌هایی که کردیم خوشبختانه امروز ۶ برنامه اشتغال را در دولت جلو می‌بریم که یکی از آن‌ها ایجاد اشتغال از طریق رشد اقتصادی است که صنعت و معدن و جهاد کشاورزی و ... در این حوزه کار می‌کنند و سالانه این شغل‌ها ایجاد می‌شود.

ربیعی گفت: خوشحالم که اعلام کنیم در ۹ ماهه اول سال ۶۰۰ هزار دفترچه تامین اجتماعی شغل اولی داشتیم که این طبق برنامه‌ها بوده است.

وزیر کار تصریح کرد: برنامه دوم ما تثبیت اشتغال موجود است که نامه‌ای به آقای جهانگیری فرستادم و به دولت آمد و ستاد استان‌ها زیر نظر صنعت ومعدن تصویب شد که بر اساس گزارش ما بود و تمام استان‌ها را بررسی کردیم و آن ۱۶ هزار و خرده‌ای میلیارد تومان به خاطر این رفت، اما اگر این برنامه نبود حدود ۳۰۰ هزار شغل ریزش کرده بود.

ربیعی خاطرنشان کرد: ما برنامه اشتغال فراگیر و روستایی و حمایتی را آوردیم و در مورد برنامه‌های اشتغالزا از اول معتقد بودیم که پول پاشی حلال اشتغال نیست. اگر هم این وام‌ها را گرفتیم با برنامه جلو می‌رویم. در مورد اشتغال روستایی چه من باشم و چه نباشم ساختاری با حضور ۵۰ کارشناس بین‌المللی ایرانی معتبر تعیین شده و از برج ۳ و ۴ این موضوع اوج خواهد گرفت و به شغل خواهد نشست.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم پول بپاشیم، گفت: برای اولین بار طرحی را اجرا می‌کنیم که به طرح‌های زودبازده گرفتار نشود. ما برنامه مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان را دنبال کردیم و با ساماندهی آن حداقل ۳۰۰ هزار شغل را از این طریق پیش‌بینی می‌کنیم و همه این میزان اشتغال برای بیکاران بوده است.

ربیعی تاکید کرد: از آمار‌ها دفاع می‌کنم، اما به عنوان وزیر نگرانم که این شغل‌ها بعضا با کیفیت نیست و به سمت شغل‌های غیررسمی حرکت کردیم. شغل‌هایی که ساعات کاری کمی دارد، اما در دوران رکود خود این‌ها هم مهم است. آماری که سازمان برنامه ارائه می‌دهد ملموس نیست و آن به خاطر بی‌کیفیتی بعضی از شغل‌ها و انباشت بیکارانی است که ورودی و خروجی‌شان دائم در حال افرایش است.

وزیر کار گفت:، اما با این حال برنامه اشتغال دولت قابل دفاع بوده و اگر بیکاری خیلی زیاد است ناشی از دو سه دهه برنامه‌ریزی است. شما نمی‌توانید دولت و وزارتخانه‌ای که می‌خواهد کار را جلو ببرد متهم کنید. ما نظام تامین مالی نداشتیم. سیاست تولید داشتیم، اما سیاست اشتغال نداشتیم.

وی افزود: امروز ما سند اشتغال را آماده کرده و طبق آن جلو می‌رویم. هیچ گاه مثل امروز نظام بانکی در کنار نظام مالی تامین خرد ننشسته بود. امروز با نظام بانکی حرکت‌های خوبی را جلو برده‌ایم.

ربیعی گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومانی که برای اشتغال فراگیر با بهره‌های کم در نظر گرفته‌ایم زیرساختش آماده شده و به گونه‌ای ارائه می‌دهیم که منجر به اشتغال شود.

وی ادامه داد: آثار برنامه‌های رفاهی و اجتماعی دولت قطعا رو به افزایش است و نمود آن در سال‌های آتی چشمگیر خواهد بود. ما باید کیفیت و رسمیت کار را بالا ببریم و در این جهت برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر کار تصریح کرد: ما در درازمدت شیب اشتغال پایدار را دنبال می‌کنیم و پاشیدن پول اشتغال نیست. ما برنامه داریم و دولت و رئیس‌جمهور بر آن‌ها واقف است.

ربیعی در بخشی دیگر از سخنانش اظهار داشت: اشتغال ناشی از روند اقتصاد کلان شامل سیاست پولی ومالی، واردات و قاچاق؛ روند و اندازه تولید کالا و خدمات، سیاست بازار مصرف و سیاست بازار کار است که تنظیم روابط سیاست بازار کار با من است. با این محدودیت مسئولیت وظیفه را پذیرفته‌ام.

وی با بیان اینکه باید ساختار را درست کنیم گفت: باید برای ساختار اشتغال کاری کنیم و برای اصلاح صندوق‌ها ساختار سازی کنیم. این راه حل است. به جای اینکه بیکاری را استیضاح کنید جایی را که برای اولین بار آمده و ساختار ایجاد کرده نباید استیضاح کرد.

وزیر کار ادامه داد: آقای محبی نیا نکاتی گفت که کمتر به آن اشاره می‌کند. اما من در جلسه علنی آمدم و گفتم بحران صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی وجود دارد که باید کاری کنیم. بخشی از آن به خاطر قوانین مجلس و بخشی به خاطر تصمیمات دولت بوده. حال امروز به من می‌گویید چرا در این جا وام گرفته شده. این را که من خودم مطرح کردم، اما چه کسی حاضر است هزینه تصمیمات سخت و دشوار را بدهد.

ربیعی گفت:‌ما باید ۱۰ تصمیم سخت و دشوار برای صندوق‌ها بگیریم آیا حاضریم همه در این امر مشارکت کنیم و با هم برای آن تصمیم بگیریم؟ البته ما می‌توانیم در مورد صندوق‌ها تصمیمات سخت و دشواری بگیریم، اما با کار مشترک مجلس و دولت و حمایت همه نظام.

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت: آیا من برنامه‌ای برای اصلاح نداشتم؟ آیا ارائه نکردم؟ آیا فهم در زمینه صندوق‌ها وجود نداشت؟ اما نباید پیکره‌ای را که ۵۰ میلیون نفر با آن سروکار دارند با یک آدم یک اسم و یک عکس تفسیر کنیم. باید روند را تفسیر کنیم. روند ما روند مثبت و رو به جلو و خوبی بوده است.

وزیر کار با اشاره به اظهارات نمایندگان در خصوص شرکت هواپیمایی آسمان و بحث کشتی‌ها گفت: مطرح شد که آسمان و کشتی زیر نظر ماست. اما آیا من آسمان و کشتی را آوردم؟ مثلا الان بخواهم رجا را بفروشم آیا کسی آن را می‌خرد؟ آیا با قیمتی که آن را خریدیم کسی آن را می‌گیرد؟ من رفتم از بازار و سرمایه بین‌الملل آدم‌هایی را بیاورم که مدیریت را به آن‌ها بدهیم و خودمان خارج شویم، اما این اتفاق امروز نمی‌افتد.

ربیعی افزود: در مسئله آسمان هم اعلام شده اشکال از هواپیما نبود و تمام مجوز‌های پرواز را داشته و شایعه هشدار هواشناسی هم صحت ندارد و این هواپیما از آبان ۹۶ مجوز پرواز داشت و هر ۴ روز به مناطق مختلف کشور پرواز کرده است.

وی تاکید کرد: خلبانش نیز سال ۸۸ جراحی قلب داشته و از سال ۸۹ با کمک‌هایی می‌توانسته پرواز کند که بخشی از خلبانان دیگر هم این وضع را دارند و ثابت شد که سکته هم نکرده است، اما متاسفانه به جای اینکه علت سانحه بررسی و اعلام شود دوستان روی مدیریت فردی بحث می‌کند که حداقل من از مدیریت بنگاه‌داری او حمایت می‌کنم و می‌دانم مدیریت نابسامانی در بنگاه‌داری آنجا نداشته است.

وزیر کار خاطرنشان کرد: خلبان فولاد نیز از اردیبهشت امسال گواهی نامه معلم خلبانی ATR گرفته و تا ۶۵ سالگی می‌توانسته پرواز کند. هوا هم در مقصد و مبدا خوب بود، اما بالاخره اتفاق افتاده و ما هم متاسفیم و از خانواده‌های داغدار پوزش می‌طلبیم، اما درست قضاوت کنیم.

ربیعی گفت: برخی افراد از ۶ ماه پیش و قبل از حتی رای اعتماد به دنبال استیضاح ما بودند. آن که به خاطر آسمان نبود و اگر هم به خاطر آسمان است هر نتیجه‌ای که داشته باشد تن می‌دهم، اما در صدد این هستیم این هواپیما را با سرمایه‌گذاری خارجی بیاوریم. شرکت ما در آسمان وقتی تحویل ما شد هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بدهی سررسید داشت، اما امروز ۹۰۰ میلیارد تومان از این بدهی پرداخت شده و بنگاه به بنگاه‌داری رسیده و هواپیما‌های آسمان از ۷ به ۲۵ هواپیما رسیده که اتفاق خوبی است.

وی با بیان اینکه در سال ۸۹ سهم بخش تعاون ۲.۶ درصد بوده که حال به من می‌گویند چرا منابع تمهید نکردی اولا منابع را چه کسی باید تمهید می‌کرد و آیا منابعی آمد که من آن را تخصیص ندادم؟ آیا اقتصاد ایران و کیک آن آنقدر بزرگ شده که سهم تعاون ۲۵ درصد شود؟ ما روی کیفی‌سازی تعاونی‌ها اقدام کردیم. اگر می‌پرسید چرا بخش تعاون ۲۵ درصد رشد نکرده من هم سؤال می‌کنم آیا بخش خصوصی شما در این اقتصاد آب رفته ۲۵ درصد بزرگ شده است؟
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: علی ربیعی ، وزیر کار ، اشتغالزایی ، استیضاح ربیعی