امروز سبز ترین روز سال است/ گوشه ای از اقدامات پایتخت نشینان در روز درختکاری
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
کد مطلب: 98885
 
مناسبت ها، یاد آور اتفاقاتی هستند که یا افتاده اند و یا باید بیافتند. روز درختکاری نیز از آن دسته از مناسبت هاست که باید هر سال اتفاق بیافتد.

به گزارش خبرایرانی، مناسبت ها، یاد آور اتفاقاتی هستند که یا افتاده اند و یا باید بیافتند. روزهایی در سال در تقویم ثبت شده‌اند تا پیام‌های خاصی را یادآوری کنند و بگویند که متفاوت‌تر از روزهای دیگر سال هستند. به نیمه اسفندماه که می‌رسیم، عبارتی خاص روی صفحه تقویم به چشم‌مان می‌خورد؛ "روز درختکاری"، روزی که باید دست دوستی به سوی طبیعت دراز کنیم و پیوندی عمیق و محکم با آن برقرار‌سازیم.

در تقویم جمهوري اسلامي ايران، از 15 تا 22 اسفندماه، به عنوان هفته منابع طبيعي تجديد شونده نامگذاري شده است كه نخستين روز اين هفته، روز درختكاري مي‏باشد. در اين هفته، نهالِ انواع درختان، متناسب با شرايط جوي ايران، بين مردم توزيع مي‏گردد و شيوه‏هاي كاشت درخت آموزش داده مي‏شود. اگر به صورت علمي از درختان استفاده شود و در ضمن، گونه‏هاي آنها تكثير گردد، نه تنها ميزان منابع چوب جنگلي كاهش نمي‏يابد، بلكه بر شمار درختان افزوده مي‏شود.

در روز درخت کاری، همانطور که از نامش پیداست، باید نهالی در زمین کاشته شود. مردم دست به کار می شوند و با به راه انداختن گروه ها و کمپین ها ی ویژه ی این روز به کاشت نهال اقدام می کنند. سازمان هایی نظیر منابع طبیعی، شهرداری و ... نهال ها و درختچه هایی را به رایگان در اختیار مردم قرا می دهند تا در این حرکت ارزشمند مشارکت داشته باشند.

بسیاری از مردم و و حتی هنرمندان و ورزشکاران در اطراف شهر ها و پارک های بزرگ گرد هم می آیند تا با دستهایشان، قدمی کوچک در راستای سپاس از خدمات طبیعت بردارند. در این میان کمپین های حمایتی از محیط زیست و تشکل های مردمی نیز به منظور جلوگیری از نابودی و از بین رفتن کامل جنگل ها اقداماتی را انجام می دهند تا در این امر مهم شریک شوند.

اگر بخواهیم از تاریخچه روز درختکاری بگوییم باید اینگونه نگارش کنیم. نخستین بار در سال ۱۸۷۲، فردی به نام جولیوس استرلینگ مورتون (J.Sterling Morton) که در در ایالت نبراسکا زندگی می کرد به فکر این افتاد که روزی را در تقویم به درختکاری و منابع طبیعی اختصاص دهد. در آن زمان تاریخ ۱۰ آوریل به این منظور در نظر گرفته شد و مردم بیش از ۱ میلیون درخت را کاشتند. بعد از مدتی این تاریخ به آخرین جمعه ماه آوریل منتقل گردید و از آن به بعد کم کم بقیه ی کشورها نیز وارد این عرصه شدند و گام هایی را در جهت حفظ درختان برداشتند.

ما انسان ها بارها و بارها از وجود این نعمات الهی استفاده کرده و شاید به راحتی از کنارشان گذشته ایم. همه ی ما در سایه سار این درختان لحظاتی را آسوده و دغدغه هایمان را فراموش کرده ایم. قامتشان را بریده ایم تا چوب به دست آوریم و لوازم زندگی بسازیم. برگ و میوه شان را چیده ایم تا نیازهایان را برطرف کنیم.

روز درختکاری بهانه ای شده تا در واپسین روهای سال و با نزدیکی به موسم رویش جوانه ها در طبیعت لحظاتی را به این موجودات غرق در سکوت بیاندیشیم و کمی از دردهایی را که به جانشان روا داشته ایم، تسکین دهیم.

امروز، روز یادگیری است و همه ی ما باید یاد بگیریم که درختان حق زندگی دارند و باید روز به روز کهن سال تر شوند تا آیندگان ما نیز از آنها بهره مند گردند. می خواهیم به رنگ طبیعت در آییم و برایتان از روز درختکاری سخن بگوییم.

سزاوار است تا در اولین روز از هفته منابع طبیعی که به نام روز درختکاری معروف شده است، در مورد منابع طبیعی، وضعیت پوشش های گیاهی و مراتع ایران و همچنین مهمترین اقدامات زیست محیطی امسال در روز درختکاری مطالبی را به عرض برسانیم.

 

 

منابع طبیعی

منابع طبیعی، به کلیه مواد و منابعی اطلاق می گردد که به صورت کاملا طبیعی و بدون دخالت انسان به وجود می آیند و از نظر حیاتی به دو دسته تقسیم می گردند:

منابع طبیعی غیرقابل تجدید که مقدار آنها پس از بهره برداری، کاهش می یابد و به صورت اولیه باز نمی گردد مانند معادن و مخازن.

منابع طبیعی تجدید شونده که پس از بهره برداری، در صورت رعایت اصول و مدیریت صحیح، قابلیت تجدید حیات دارند و مجددا شارژ می شوند مانند جنگل ها و مراتع.

آب، خاک، جنگل و مرتع که با عنوان منابع طبیعی تجدید شونده از آنها یاد می کنیم به عنوان بستری برای حیات انسان ها و زیربنای توسعه پایدار جوامع شناخته می شوند و نه تنها به نسل امروزی، بلکه به آیندگان نیز تعلق دارند و نیازمند حفظ و نگهداری هستند. در این میان منابع تجدید ناپذیر نیازمند توجه بیشتر ی هستند چرا که در صورت نابودی هیچ گاه نمی توان آنها را احیا نمود و هیچ اثری از آنها برای نسل بعدی باقی نمی ماند.

این منابع، تکیه گاهی مطمئن برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، بستری برای رونق کشاورزی، زمینه ای برای اشتغال، منبعی برای تولید چوب، زیستگاهی برای گونه های گیاهی و جانوری، منبعی برای تولید اکسیژن و تفرجگاهی برای گذران اوقات فراغت به وجود می آورند و دارای اهمیت بسیار زیادی هستند.

تخریب منابع طبیعی دو  متهم دارد: طبیعت و انسان

آتش سوزی های طبیعی، سیل و زلزله، برخی از عوامل طبیعی به شمار می روند که انسان کنترلی بر روی آنها ندارد و جزئی از چرخه ی طبیعت هستند. در مقابل انسان، به روش های گوناگون، دانسته و ندانسته، به جان منابع طبیعی می افتد و آنها را به مرگ نزدیک و نزدیک تر می کند. بی احتیاطی جنگل نشینان، دامداران و آتش سوزی های جنگل ها و مراتع، عبور جاده های گوناگون از جنگل ها و مراتع، مدیریت اشتباه در عرصه منابع طبیعی و نبود آموزش صحیح تنها گوشه ای از اقدامات نادرست انسان هستند و قطع درختان و آلودگی هوا را منجر می شوند.

رابطه انسان و طبیعت کاملا دو طرفه است. اگر به آن احترام بگذارید و حفظش کنید مدت زمان بیشتری را به شما خدمت می کند اما اگر آن را نادیده بگیرید به مرور زمان مرگ آن را رقم می زنید.

حال دنیایی را بدون این منابع تصور کنید که نفستان را بند می آورد و و در نهایت شما را به ایستگاه مرگ می رساند.

 

 

آخرین اطلاعات از وضعیت جنگل های ایران

هفته‌نامه همشهری جوان درباره وضعیت جنگل‌های ایران آمارهای تکان‌دهنده‌ای را ارائه کرده و نوشته است: «ایران در کمربند خشک جهان واقع است. سهم ما از آب نسبت به جمعیت‌مان کم است. بارش‌ها در نقاط مختلف کشور نسبت به استاندارد جهانی کمتر است. هوا هر سال گرم‌تر می‌شود. جمعیت کشور بیشتر شده. نیاز به چوب و کاغذ بیشتر شده و کلی حرف دیگر که همه‌اش هم درست است اما هیچکدام‌شان دلیل نمی‌شود که ما همین پوشش گیاهی و جنگلی محدودی را هم که داریم از بین ببریم. یعنی هیچ جای دنیا هیچ کشور پیشرفته‌ای برای تولید کاغذ درختان جنگل‌های طبیعی‌اش با صدها سال عمر را قطع نمی‌کند و به جایش از قطع درخت‌های دست‌نشان استفاده می‌کند یا هیچ جای دنیا با چنین سرعت بالایی اقدام به از بین بردن جنگل‌ها و تبدیل آنها به مزارع کشاورزی و چراگاه و شهرک‌های مسکونی نمی‌کنند. با این حال جنگل‌های شمال ایران با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال محو شدن هستند و در ۴۰ سال گذشته نزدیک به ۲۲درصد مساحت آن از بین رفته است.

جنگل‌‌های زاگرس به سختی نفس می‌کشند و در وضعیتی بحرانی و تهدید کننده قرار دارند. در زاگرس شاهد تخریب ناشی از تغییر کاربری اراضی، قطع درختان، چرای دام، آتش سوزی‌های عمدی و غیرعمدی و تهاجم آفات و بیماری‌ها هستیم و از سوی دیگر عدم زادآوری درختان، موجب شده است تا این جنگل‌ها به سمت پیری و زوال بروند. آتش ‌سوزی از مهم ترین عوامل تخریبی جنگل ‏های زاگرس محسوب می شود.اگر چه امکان بروز آتش ‌سوزی‌‌های طبیعی وجود دارد اما عامل اصلی حریق در جنگل‌های زاگرس، اغلب انسان است.۹۵ تا ۹۸ درصد آتش‌ سوزی‌‌های جنگل علل انسانی دارند که بی ‌احتیاطی گردشگران یا شکارچیان در جنگل یکی از این عوامل انسانی است.

در زاگرس کشاورزی در زیر آشکوب جنگل و حاشیه جنگل متداول است که آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی پس از برداشت می ‌تواند باعث سرایت آتش به جنگل شود.خشکسالی، گرد و غبار، فرسایش خاک، تغییر اقلیم و غیره به ‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم موجب ضعف درختان شده و زمینه را برای حمله آفات و امراض مهیا می کند.در طول ۱۰ سال گذشته یک میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس دچار آفات و بیماری شده ‌اند.جنگل‌های زاگرس مانند یک کمربند حفاظتی است که از طوفان‌های شن که از دیگر کشورها وارد ایران می شود محافظت کرده و از بیابانی شدن سرزمین جلوگیری می‌کند.فقر اقتصادی و معیشتی مردم و جوامع محلی و جنگل ‌نشینان زاگرس یکی از دلایل اصلی تخریب درختان بلوط این جنگل‌‌ها است؛ به طوری که عموماً تخریب درختان بلوط با هدف تبدیل چوب به زغال صورت می ‌گیرد.وقوع سیلاب‌‌ها در سال‌‌های اخیر در این جنگل‌‌ها به علت همین قطع بی ‌رویه درختان است که فرسایش خاک را به دنبال داشته است.

همه این‌ها هم در شرایطی اتفاق می‌افتد که هم رهبری و هم قانون بر حفظ این سرمایه‌های ملی تاکید دارند اما در عمل کمترین تلاشی از جانب هیچکس به خصوص خود مردم برای آن انجام نمی‌پذیرد. خیلی‌ها هم این خطر را باور ندارند که اگر با همین روند پیش برویم، احتمالا تا ۵۰ سال آینده هیچ اثری از جنگل‌های کشور باقی نخواهد ماند و تنها باید در عکس‌های قدیمی به خاطره‌بازی با آنها بپردازیم.

 

 

گوشه ای از اقدامات پایتخت نشینان در روز درختکاری

علی محمد مختاری در تشریح برنامه‌های سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران برای هفته منابع طبیعی و روز درخت‌کاری گفت: کاشت نهال در ایام هفته منابع طبیعی در تمامی مناطق 22 گانه شهر تهران انجام خواهد شد و 11 اسفند ماه نیز احیای درختان خیابان ولی عصر را انجام خواهیم داد.

وی با ارائه گزارشی درباره درختان خیابان ولی عصر با تاکید بر اینکه این درختان مثل سرمایه‌های کلان شهر تهران محسوب می‌شوند، افزود:‌ برابر آنچه که در تاریخ عنوان شده در خیابان ولی عصر به مسافت 18 کیلومتر به فاصله هر دو متر یک اصله چنار کاشته شده و بین هر دو چنار نیز یک بوته گل سرخ کاشته بود. این درختان در حد فاصل میدان تجریش تا میدان راه‌آهن 2000 اصله نهال در مسیر رفت و 2000 اصله نهال در مسیر برگشت کاشته شده است.

مدیر عامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با تاکید بر اینکه برای جایگزینی درختان خیابان ولی عصر از چنارهای با قدمت بالا استفاده کردیم افزود: ‌این چنارها از نهالستان‌های شهرهای دیگر خریداری شده و سلامت آنها نیز توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفته و به این ترتیب در فاز اول این پروژه بین 400 تا 700 درخت کهنسال جایگزین درختان مبتلا به سرطان رنگی در خیابان ولی عصر خواهد شد که در این حوزه اطلاع رسانی دقیقی به شهروندان خواهد شد.

 وی افزود:‌ یک نواختی درختان ولی عصر در دستور کار است و امیدواریم اجرایی شود و ان‌شاء الله این کار با کمک مردم و رسانه‌ها انجام شود تا گفته نشود این درختان درحال بریدن و یا خشکانده شدن هستند.

مختاری در تشریح برنامه های هفته منابع طبیعی به روز شنبه 12 اسفند اشاره کرد و افزود:‌در این روز در 8 نقطه غرس نهال داریم که به عنوان درخت دانش و باحضور وزاری آموزش و پرورش و وزارت علوم در بوستان چیتگر تهران انجام خواهد شد. همچنین در روز یک شنبه در باغ هنرمندان با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشت نهال را خواهیم داشت و در روز پنجشنبه نیز درخت صلح و دوستی با حضور وزیر امور خارجه در بوستان نوروز و در روز جمعه درخت مادر با حضور معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در بوستان بهشت مادران کاشته خواهد شد.

 وی به کاشت نهال در منزل شهروندان هم اشاره کرد و افزرود: کاشت نهال در منازل شهروندان همچنان ادامه خواهد داشت و شهروندان می تواند از طریق تماس تلفن با سامانه 137 درخواست خود را برای کاشت نهال‌های مثمر و غیر مثمر ثبت کنند.

مختاری ادامه داد: در 123 ناحیه که از طریق رسانه‌ها  محل بوستان‌های در نظر گرفته شده در هر ناحیه اعلام خواهد شد توزیع نهال رایگان در هفته منابع طبیعی را خواهیم داشت.

 وی تاکید کرد: تا کنون 199 هزار و 500 اصله درخت توسط شهروندان از گونه‌های مختلف مثمر و غیر مثمر درخواست شده که در دستور کار سازمان قرار گرفته شده است. همچنین درسطح بوستان‌های شهر تهران 136هزار و 500 اصله درخت در حال کاشت است و 743 هزار و 500 اصله درخت نیز در خروجی‌های  بزرگ‌ شهر تهران کاشته خواهد شد.

مختاری با اشاره به اینکه در شهر تهران 36گونه متناسب شناسایی شده است افزود:‌ در حال حاضر در تهران بیش از 40 میلیون درخت وجود دارد که در بارش برف اخیر علی رقم همه گفته‌هایی که در خصوص هرس به موقع درختان اعلام شده. باید بگویم ما هرس درختان پهن برگ را برابر ضوابط خودمان در آذر ماه انجام دادیم اما درختان سوزنی را هرس نمی‌کنند در برف اخیر 160 اصله درخت آسیب دید که اکثر آنها از نوع سوزنی بودند البته همه آنها که آسیب دیده بودند دوباره جایگزین شدند.

Share/Save/Bookmark