«سوختگی» سالانه جان چند ایرانی را می‌گیرد؟
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۱
کد مطلب: 98290
 
معاون تحقیقات سوختگی گفت: هر بیمار سوختگی در مرحله حاد ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد و در مرحله مزمن این میزان ۵ برابر افزایش می‌یابد، بنابراین توجه و اهمیت به موضوع پیشگیری از سوختگی بسیار مهم است.
معاون مرکز تحقیقات سوختگی با بیان اینکه در سال حدود ۲۰۰ هزار نفر در ایران دچار سوختگی می‌شوند، گفت: سالانه در کشور ۲۵۰۰ تا ۳ هزار نفر به دلیل سوختگی جان خود را از دست می‌دهند.

سیامک فرخ‌فرقانی در نشست خبری هفتمین کنگره کشوری سوختگی، اظهار داشت: سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر در کشور دچار سوختگی می‌شوند که ۳۰ هزار نفر آن‌ها در بیمارستان بستری و ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نفر آنها، جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: آمار سوختگی در کشور ما بسیار بالا بوده و این مسئله آثار و عوارض زیادی برای فرد و جامعه به همراه دارد و متأسفانه کشور ما از نظر تعداد بیماران سوختگی و مرگ‌ومیر این افراد حدود ۴۰ سال از کشور‌های جهان اول عقب‌تر است.

معاون تحقیقات سوختگی ادامه داد: هر بیمار سوختگی در مرحله حاد ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد و در مرحله مزمن این میزان ۵ برابر افزایش می‌یابد، بنابراین توجه و اهمیت به موضوع پیشگیری از سوختگی بسیار مهم است.

فرخ‌فرقانی با اشاره به اینکه سوختگی در میان فقرا بیشتر به وقوع می‌پیوندد، تصریح کرد: سوختگی انواع مختلفی دارد و نوع الکتریکی آن در کارگران ساختمانی بیشتر اتفاق می‌افتد و درواقع حین جابه‌جایی میلگرد با سیم‌های برق فشارقوی که پوششی ندارد، سبب سوختگی می‌شود.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک گفت: در این شرایط فرد را باید با وسیله‌ای همچون یک چوب از جریان برق جدا کرد و پس از آن، او را به بیمارستان ارجاع داد که مشکلات قلبی احتمالی و آسیب‌های ناشی پرت‌شدگی در آن مورد بررسی قرار گیرد.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران با تأکید بر اهمیت پیشگیری از سوختگی گفت: هفتمین کنگره کشوری سوختگی ۱۲ و ۱۳ اسفندماه سال جاری در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود که مهمان‌هایی از کشور‌ها سوئد، کانادا، یونان، ترکیه و برزیل در آن حضور خواهند یافت و جدیدترین مباحث در حوزه سوختگی مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

فرقانی خاطرنشان کرد: این کنگره دارای ۶ میزگرد تخصصی و ۱۹ سخنرانی است و تعداد زیادی مقاله و پوستر نیز جهت ارائه در کنگره ارسال شده است.

معاون مرکز تحقیقات سوختگی گفت: سوختگی سیزدهمین عامل بیماری در کشور و شانزدهمین عامل ایجاد معلولیت به شمار می‌رود که این مسئله توجه به پیشگیری را نشان می‌دهد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: سوختگی ، ایرانی ، جراحی پلاستیک ، مشکلات قلبی