حضور ۱۰۰۰ شاکی پرونده گلیم و گبه در دادگاه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب: 97460
 
سخنگوی پرونده موسوم به مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان گفت: هزار نفر از ۱۳ هزار شاکی این پرونده در نخستین جلسه دادگاه حاضر بودند.
سخنگوی پرونده موسوم به مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان گفت: هزار نفر از ۱۳ هزار شاکی این پرونده در نخستین جلسه دادگاه حاضر بودند.
 
دانیال هودرجی در جمع خبرنگاران در حاشیه نخستین جلسه دادگاه پرونده موسوم به مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان که امروز در کرمانشاه برگزار شد اظهار داشت: پس از ماه‌ها کار شبانه‌روزی و تحقیقات، دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواستی با عناوین مباشرت در اخلال در نظام اقتصادی کشور و حیف و میل اموال مردم، مباشرت در کلاهبرداری از طریق فریب مردم و پولشویی این پرونده را روانه دادگاه کرد.

معاون فرهنگی دادگستری کل استان کرمانشاه با بیان اینکه مطابق ابلاغ قبلی، نخستین جلسه دادگاه امروز به صورت علنی و با حضور متهمان و وکلای وی و جمعی از شکات پرونده و وکلای آن‌ها برگزارشد، بیان کرد: به سبب حجم بسیار زیاد پرونده و تعدد عناوین مجرمانه آن، نخستین جلسه دادگاه پس از تذکرات قانونی رئیس دادگاه و معرفی متهمان، صرفا به قرائت، تشریح و ذکر مصادیق عملیات‌های مجرمانه معنون در کیفرخواست اختصاص یافت که ارائه کیفرخواست سه ونیم ساعت به طول انجامید.

هودرجی از برگزاری جلسه بعدی پرونده موسوم به مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان در روز ٢٤ بهمن خبرداد و خاطرنشان کرد: پرونده موصوف ١٣ هزار شاکی دارد که طبعاً همه شکات و مالباختگان مایل هستند در جلسه دادگاه حضور داشته باشند، اما به سبب فقدان امکان فیزیکی این حجم از حضور، دستگاه قضائی در رایزنی با کانون وکلا و مشاوران ماده ١٨٧ تمهیدی اندیشیده که برای همه مالباختگان وکیل معاضدتی معرفی شود که این موضوع با دقت کامل و تعرفه ١١٤ وکیل رایگان انجام یافته است.

سخنگوی پرونده موسوم به مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاهان افزود: به این دلیل در متن ابلاغیه وقت رسیدگی به شکات عنوان شده است که حضور آن‌ها اختیاری است و باوجود ملاحظه و غبطه اموال مردم توسط دستگاه قضا به جهت حضور این وکلا نیز جای هیچگونه دغدغه و نگرانی برای شکات از حیث حضور در جلسات دادرسی باقی نمانده است.

هودرجی در پاسخ به این سئوال که آیا از سوی دادگاه، حضور نیافتن شکات به منزله انصراف آن‌ها از پیگیری حقوق خود تلقی نمی‌شود، گفت: مطلقاً چنین شائبه‌ای مبنای قانونی ندارد و حضور وکلا برای پیگیری روند محاکمه کفایت می‌کند، ولی با این وجود نیز دستگاه قضائی اهتمام حداکثری ورزید تا حتی‌الامکان تعدادی از شکات پرونده نیز در جلسات دادرسی حاضرشوند که دراین راستا پوشش صوتی و تصویری در تمام سالن‌های طبقات محاکم تجدیدنظر استان و نیز پوشش صوتی در محوطه این ساختمان برقرار شد.

وی افزود: براین اساس امکان حضور نزدیک به هزار نفر از این عزیزان را در نخستین جلسه دادگاه فراهم شد که همین میزان از حضور و تدابیر مربوط به آن برگزاری این دادگاه را در کشور منحصر به فرد کرده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: پرونده گلیم و گبه ، کرمانشاه ، دادگاه ، مالباختگان