چرایی کُندی کار در دفاتر اسناد رسمی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹
کد مطلب: 97414
 
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در واکنش به وجود برخی گلایه‌ها مبنی بر قطع مکرر سیستم‌ها در دفاتر اسناد رسمی، علت کُندی کار در دفاتر اسناد را توضیح داد و گفت: سیستم ثبت الکترونیک هیچ نقصی ندارد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در واکنش به وجود برخی گلایه‌ها مبنی بر قطع مکرر سیستم‌ها در دفاتر اسناد رسمی، علت کُندی کار در دفاتر اسناد را توضیح داد و گفت: سیستم ثبت الکترونیک هیچ نقصی ندارد.

احمد تویسرکانی درباره قطع مکرر سیستم ثبت آنی در دفاتر اسناد رسمی و معطل شدن مراجعه‌کنندگان اظهارکرد: متاسفانه، چون زیرساخت فناوری در کشور ضعیف است و الان تقریبا تمام وقفه‌ها و مشکلاتی که در رابطه با کندی کار در برخی نقاط داریم، مربوط به همین مسئله است.

وی اضافه کرد: در همین یکی دو هفته اخیر، مشکلات مربوط به سیستم‌های ثبت احوال بود. چون سیستم‌های ما باید به لحظه از طریق سیستم‌های ثبت احوال، هویت فرد را بررسی و صحت آن را احراز کند که متاسفانه سیستم‌های ثبت احوال قطع شده بود و دفترخانه‌ها به مشکل برخوردند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با بیان اینکه گاهی اوقات هم پرداخت الکترونیک مواجه با کُندی است اضافه کرد: خوشبختانه سیستم ثبت الکترونیک اسناد رسمی تا کنون نقصی نداشته است و کار را به خوبی انجام دادیم و اگر هم نقصی وجود دارد از سیستم‌های جنبی است که برای انجام امور به استفاده از آن‌ها نیاز داریم.

تویسرکانی در پاسخ به سئوال دیگری درباره میانگین مدت زمان پاسخگویی به استعلام‌های قضایی و صدور اسناد رسمی تک‌برگی و گلایه مردم از طولانی بودن زمان صدور اسناد تک‌برگی اظهار کرد: در حال حاضر استعلامات قضایی به لحظه پاسخ داده می‌شود و استعلام‌های قضایی که به صورت سیستمی صورت می‌گیرد، ظرف یک‌ساعت پاسخ می‌دهیم.

معاون رییس قوه‌قضاییه ادامه داد: در رابطه با اسناد مالکیت، در مرحله گذار هستیم. گاهی کسی تقاضای صدور سند تک برگ می‌کند و وقتی به سابقه مراجعه می‌کنیم می‌بینیم که دو یا سه مرحله معامله صورت گرفته، اما خلاصه معاملات را در دفاتر نبرده‌اند و برای به‌روز رسانی سوابق، گاهی با تاخیر مواجه می‌شویم.

وی توضیح داد: هم اکنون ۸۰ درصد تقاضا‌ها ظرف سه روز پاسخ داده می‌شود؛ یعنی اگر کسی قبلاً سند تک گرفته یا سوابق را به روز رسانی کرده باشد و بخواهد ملک خود را معامله کند، ظرف دو روز سند جدید صادر می‌شود.

تویسرکانی اضافه کرد: بخشی که قدری مشکل داریم، تبدیل اسناد دفترچه‌ای به تک برگی است که یک مرحله ما عقب هستیم و باید کل سوابق و عقبه را به روز‌رسانی کرده و در بانک اطلاعات ذخیره کنیم که کار ما را قدری با تاخیر مواجه می‌کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: سازمان ثبت اسناد ، دفاتر اسناد رسمی ، کندی کار