کاهش بارش به مرز ۵۰ درصد رسید!
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۰
کد مطلب: 97402
 
تا امروز هیچ طرح مشخصی برای برخورد با تشدید شرایط بحرانی آب در سال ۹۷ نهایی نشده و به نظر می رسد مسئولان مربوطه چشم به آسمان دوخته اند؛ چرا که پیش بینی های هواشناسی حاکی از افزایش میزان بارش ها در روزهای باقی مانده از زمستان و روزهای ابتدای بهار است.
از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهرماه ۹۶) تا روز بیست و یکم بهمن ماه در مجموع ۴۶.۵ میلیمتر بارش در کشور به ثبت رسیده است.

این میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی ۴۸.۶ درصدی و نسبت به متوسط مدت مشابه در درازمدت (آمار ۴۹ ساله) کاهشی ۶۳.۸ درصدی دارد.

به تبع کاهش قابل توجه بارش ها، میزان ورودی آب به سد‌های کشور نیز با کاهش قابل توجه حدودا ۳۵ درصدی مواجه بوده است. همچنین طبق اعلام رسمی وزارت نیرو، در حال حاضر از مجموع ۱۷۷ سد بزرگ در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، ۹۵ سد کشور زیر ۴۰ درصد آب دارند که برخی از این سد‌ها مثل سد زاینده رود، حدود ۱۰ درصد آب دارد.

این شرایط در حالی که ۴۰ درصد از آب کشور از منابع سطحی و ۶۰ درصد از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود، موجب سوق یافتن بیش از پیش به تأمین آب از منابع زیرزمینی خواهد شد. این در حالی است که منابع زیرزمینی نیز در بخش‌های مختلف کشور با کاهش سطح دسترسی مواجه شده و برداشت بی رویه از این منابع به فرونشست‌ها و از دست رفتن ظرفیت‌های بهره برداری از برخی سفره‌های زیرزمینی کشور انجامیده است.

با وجود اینکه سناریو‌های مختلفی در برخورد با شرایط محتمل آبی برای سال ۹۷ در مجموعه وزارت نیرو مورد طرح و بررسی قرار گرفته، اما تا امروز هیچ طرح مشخصی برای برخورد با تشدید شرایط بحرانی آب در سال ۹۷ نهایی نشده و به نظر می‌رسد مسئولان مربوطه چشم به آسمان دوخته اند؛ چرا که پیش بینی‌های هواشناسی از افزایش میزان بارش‌ها در روز‌های باقی مانده از زمستان و هفته‌های ابتدایی بهار حکایت دارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: سال آبی ، خشکسالی ، بحران آب ، میزان بارش ها