۱
 
صف تقاضا برای ارز مدخله‌ای بانک مرکزی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۴۵
کد مطلب: 97345
 
با وجود اینکه تصور می‌شد عرضه ارز بانک مرکزی به بازار از کانال صرافی‌ها التهاب بازار ارز را به آرامش تبدیل می‌کند، اما بازار همچنان با پدیده نوسان نرخ‌ها و صف متقاضیان خرید ارز مداخله‌ای که عمدتاً دلالان خرده‌پا هستند، روبروست.

بازار ارز در چند روز اخیر با افت و خیزهای متعددی مواجه بود تا جایی که بهای ارزهای مهم در یک روز 100 و حتی 200 تومان کاهش می‌یافت و در روز بعد، در همان سطح رشد می‌کرد.

روز گذشته هم برخلاف افت شدید قیمت در روز پنج شنبه، نرخ دلار از 4700 تومان عبور کرد. بهای یورو، پوند و درهم هم با رشدهای قابل توجه روبرو بودند. 

بانک مرکزی دیروز هم به روال هفته‌های گذشته، به وسیله برخی صرافی‌های، به بازار ارز تزریق کرد و باز هم متقاضیان خرید دلار که عمدتا با هدف دلالی‌های خرد در این صف‌ها حاضر می‌شوند جلوی صرافی‌های عرضه کننده صف کشیدند.

در حالی که بانک مرکزی معمولا ارز مداخله‌ای را با 30-40 تومان زیر قیمت بازار عرضه می‌کرد، روز گذشته ارز مداخله‌ای به قیمت 4599 تومان عرضه شد که حدود 130 تا 140 تومان پایین‌تر از نرخ بازار بود، در عین حال این عرضه منجر به کاهش نرخ دلار از کانال 4700 تومان نشد.

به گزارش فارس، نکته عجیب تحولات بازار ارز در این روزها تغییرات نرخ بازار، با وجود ثابت بودن عرضه ارز بانک مرکزی است. بانک مرکزی در این مدت تقریبا در اغلب روزها ارز مداخله‌ای به بازار عرضه کرده است، اما بعضی روزها نرخ کاهش یافته و در برخی روزهای دیگر افزایش یافته است.

حضور افراد عادی، خانواده‌های نگران از کاهش ارزش دارایی و افراد فرصت‌طلب برای کسب سود از تلاطمات بازار، پدیده‌ای است که هر چه زمان می‌گذرد بیشتر در بازار نمایان می‌شود. روز گذشته هم ترکیب اشاره شده در صفوف شکل گرفته در مقابل صرافی‌ها به راحتی قابل مشاهده بود.

مسئولان ارزی و اقتصادی کشور در مصاحبه‌ها و صحبت‌های خود بارها از کاهش نرخ ارز صحبت کرده‌اند اما ارز در این مدت نه تنها کاهشی نداشته بلکه مدام دامنه‌های جدید قیمت را فتح می‌کند.

تحولات عجیب و پی در پی بازار ارز در این روزها، حتی پیش‌بینی قیمت برای روز بعد و یا چند روز آینده را سخت کرده است و معلوم نیست این تلاطمات در بازار تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: صف تقاضا، ارز مدخله‌ای ،بانک مرکزی
 


مردم ایران
۱۳۹۶-۱۱-۲۳ ۱۹:۴۳:۲۸
در مملکت حسین قلی خان ها که عده ایی بی لیافت بر مسند صندلی بانک مرکزی تکیه کرده و بارها مردم با شعارهای خود خواستار استعفای او شده اند.. ولی انگار نه نگار .. که این بی لیاقت های چه بلایی به سر این ممو تلکت می آورنند.. روز به روز سیاهی و تورم بر آسمان این مملکت سایه می افکند.. تا کی اقای روحانی می خواهد با خنده های مصنوعی از عادی بودن اوضاع شعار بدهد. آیا باید آتش خشم مردم ایران را تبدیل به سوریه کند ؟؟؟ (2798)