دنیس راس: ترامپ در مورد ایران فقط حرافی می‌کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب: 97223
 
یک سیاستمدار پیشین آمریکایی با انتقاد از حرافی‌های ترامپ در مورد مقابله با ایران، گفت: ترامپ در واقع در سوریه و یمن هیچ اقدامی برای مقابله با ایران انجام نداده است.
 دنیس راس سیاستمدار و دیپلمات ارشد آمریکایی در نشریه‌ فارن پالیسی نوشت: ممکن است که دونالد ترامپ در داخل آمریکا از محبوبیت فراوانی برخوردار نباشد اما هر کس که مثل من مدت زمان کوتاهی را در عربستان و اسرائیل گذرانده باشد پی می‌برد که این موضوع در این کشورها کاملا متفاوت است، چرا؟ به دلیل آنکه او باراک اوباما نیست. اسرائیلی‌ها و سعودی‌ها باراک اوباما را فردی می‌دانستند که خطراتی که آنها را تهدید می‌کند را درک نمی‌کنند. تهدید ایران برای هر دوی این کشورها بسیار جدی بود اما آنها قانع شده بودند که اوباما ایران را راه‌حلی برای حل مشکلات در منطقه می‌دانست و نه مثل آنها منبع ایجاد این مشکلات. اما از طرفی ترامپ به شدت از تهدیدهایی که ایران در منطقه علیه منافع متحدان واشنگتن ایجاد کرده است انتقاد می‌کند.

وی ادامه داد: اما موضوع مهم آن است که ترامپ به اندازه حرف‌هایی که زده است سیاست‌های عملی را دنبال نکرده است. بله البته او از طریق قرار دادن موسسات ایرانی در فهرست حامیان تروریسم آنها را مورد تنبیه مالی قرار داده است اما اوباما نیز این اقدام را انجام داد. به علاوه اوباما جدا از انتقاد از اسرائیل برای سیاست گسترش شهرک‌سازی و انتقاد از سعودی‌ها برای عدم همکاری با ایرانی‌ها در منطقه نیازهای امنیتی این دو کشور را به خوبی درک می‌کرد. او از ساخت گنبد آهنین اسرائیل که یک سامانه موشکی دفاعی است حمایت مالی کرد و ده‌ها میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی فروخت. او به هر دوی این کشورها کمک کرد تا توانایی‌های دفاعی خود را تقویت کنند. همکاری‌های اطلاعاتی آمریکا و عملیات مشترک آنها با این کشورها در دوره اوباما تهدیدهایی که مورد نظر سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها را از جمله تهدیدهایی که از سوی ایران مطرح بود را بسیار کاهش داد. تاکنون حمایت ترامپ از اسرائیل و سعودی‌ها تنها سمبلیک بوده است. در حالیکه حمایت سمبلیک نیز بسیار اهمیت دارد اما باید همراه با عمل باشد چرا که در غیر این صورت ارزش خود را از دست می‌دهد.

ترامپ اعلام کرده است که هدف او مقابله با ایران است بخصوص در منطقه‌ای که سعودی‌ها خود را توسط ایران محصور شده می‌دانند اما آیا ترامپ واقعا چنین اقدامی برای مقابله با ایران انجام داده است؟ نه در سوریه و نه در یمن هیچگونه تقابلی با ایران برای جلوگیری از توسعه‌طلبی این کشور انجام نشده است و اکنون موشک‌های ایرانی در اختیار حوثی‌های یمن قرار دارد.

مقامات نظامی ایران پیشتر هرگونه انتقال موشک به ارتش یمن را قویا تکذیب کردند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری ایسنا
کلمات کليدی: دنیس راس ، ترامپ ، آمریکا