خودرو‌های وارداتی ارزان می‌شوند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب: 97162
 
رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو گفت: نرخ خودرو‌های وارداتی با رای دیوان عدالت اداری، ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.
میثم رضایی با اشاره به جلسه با رئیس شعبه سوم دیوان عدالت اداری گفت: آنچه در رای صادر شده بدیهی و آشکار است، دولت و گمرک موظف هستند عوارض ورود خودرو را به کشور طبق تعرفه‌های مصوبه قبلی (دی سال ۹۵) بازگردانند.

وی در عین حال رای دیوان را موقت دانست و گفت: از آنجا که ابطال مصوبه هیئت مصوبه وزیران در صلاحیت هیئت عمومی دیوان است، باید تا زمان صدور رای نهایی در این هیئت صبر کرد، اما تا زمان صدور دستور نهایی نیز این رای قابل اجراست و باید دولت برای کاهش تعرفه‌ها به قبل از تصمیم اخیرش، به این رای تمکین کند.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با یادآوری این که علاوه بر دیوان عدالت، نمایندگان مجلس در کمیسیون اصل ۹۰ هم پیگیر موضوع هستند گفت: حدود ۲۲۰ نفر از نمایندگان مردم به قید دو فوریت خواستار کاهش تعرفه واردات به منظور کاهش آثار تورم زای آن در کشور هستند که این دو اقدام موازی می‌تواند بازار خودروی کشور را نسبی سامان دهد و از افزایش بی محابای قیمت‌ها در هر دو حوزه خودرو‌های وارداتی و حتی داخلی جلوگیری کند.

رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو با اشاره به رای دیوان عدالت اداری مبنی بر ضرورت بازگشت تعرفه واردات به نرخ‌های دیماه سال گذشته گفت: با این تصمیم نرخ خودرو‌های وارداتی ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

رضایی تصریح کرد: آخرین تصمیم هیئت وزیران مبنی بر افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی تعرفه واردات خودرو‌های بنزینی و ۵۰ درصدی خودرو‌های هیبریدی، نرخ برخی محصولات تا ۶۰ درصد افزایش یافت.

به گفته رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو مصوبه دیوان عدالت فقط نرخ تعرفه‌ها را شامل می‌شود و تاثیری درباره ضوابطی، چون غیرمجاز بودن واردات خودرو‌های با قیمت بیش از ۴۰ هزار دلار و حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی ندارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما
کلمات کليدی: دیوان عدالت اداری ، خودرو های وارداتی ، قیمت خودرو