لاریجانی: برنامه دولت برای یارانه‌ها مشخص نیست
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲
کد مطلب: 97052
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه دولت برای یارانه‌های نقدی در سال ۹۷ مشخص نیست.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه شنبه ۱۷ بهمن پارلمان و در جریان بررسی بخش درامدی لایحه بودجه ۹۷ انتقاداتی نسبت به مصوبات کمیسیون تلفیق وارد کرد و گفت: هنوز برنامه مشخصی در لایحه بودجه ۹۷ برای کوچک سازی دولت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه کشور عیال‌وار و فربه شده است، اظهار داشت: کشور از نظر دیوانی به قدری فربه شده که پولی برای بخش‌های عمرانی باقی نمی‌ماند.

رئیس مجلس با تأکید براینکه کوچک‌کردن بخش جاری کشور کار ساده‌ای نیست، افزود: تا زمانی که مشکل کوچک شدن دولت حل نشود، نمی‌شود کاری برای بخش عمرانی پیش برد.

لاریجانی اضافه کرد: ۱۰ سال است که قانون وضع کرده ایم و باید دولت کوچک شود، اما این اتفاق نیفتاده است، گاهی هم می‌گوییم که افراد را استخدام کنیم، این یعنی عیال‌وار کردن بیشتر دولت؛ البته کشور لهستان تجربه خوبی در این زمینه دارد که باید از آن استفاده کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر اینکه در لایحه بودجه ۹۷ برنامه مشخصی برای حل مشکل آلودگی هوای شهر‌های بزرگ ارائه نشده، افزود: تفسیری که در لایحه بودجه ۹۷ طبق تبصره ۱۸ وجود دارد، مشکل آلودگی هوا را حل نمی‌کند؛ باید برنامه روشنی در لایحه بودجه ۹۷ برای حل مشکل آلودگی هوا وجود داشته باشد.

نماینده مردم قم در مجلس یکی دیگر از ضعف‌های موجود در لایحه بودجه ۹۷ را نبود برنامه مناسب برای استفاده از پسماند‌ها دانست و گفت: در همه کشور‌ها از پسماند‌ها به عنوان طلای کثیف یاد می‌شود و نعمت است، اما در کشور ما به نقمت تبدیل شده است.

لاریجانی با تأکید برایکه فضای مجازی تحولی در زندگی فردی و اجتماعی افراد در کشور ما ایجاد کرده است، تصریح کرد: در لایحه بودجه ۹۷ این امکان برای فعال شدن افراد صاحب نظر در سال آینده فراهم نشده است و اصلا مشخص نیست که چه راهبرد‌هایی برای آن در سال آینده وجود دارد.

وی همچنین مناطق آزاد را مبدئی برای واردات کشور دانست و گفت: بسیاری از اجناسی که در داخل کشور با استاندارد و کیفیت مناسب تولید می‌شود، مشابه آن از خارج و با کیفیت بنجل وارد می‌شود که باید برنامه‌ای در لایحه بودجه ۹۷ برای این موضوع وجود داشته باشد.

رئیس مجلس همچنین برنامه دولت برای هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت‌های نقدی را نامشخص دانست و اظهار داشت: طبق لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرده حدود ۴۰ درصد افرادی که یارانه دریافت می‌کنند باید در سال آینده حذف شوند سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا تئوری خاصی برای حذف افراد وجود دارد؟ برنامه دولت در زمینه پرداخت‌های نقدی مشخص نیست.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: مسئله یارانه‌ها را نمی‌توان با اختلاف بین دولت و مجلس حل کرد، اینکه دولت می‌گوید نمی‌توانیم دست در جیب مردم کنیم نشان می‌دهد که ما برسر این موضوع با هم اختلاف داریم و اینطور صحبت کردن هم درست نیست بالاخره تکلیف یارانه‌ها باید در سال آینده مشخص شود.

 
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: علی لاریجانی ، رئیس مجلس ، لایحه بودجه 97 ، یارانه نقدی