اختصاص ۵۰ میلیارد تومان یارانه برای صادرات مرکبات
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۰
کد مطلب: 97015
 
مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی از اختصاص ۵۰ میلیارد تومان یارانه صادراتی مرکبات در سال جاری خبر داد.
شاهرخ شجری با بیان این که در زمینه مدیریت و ساماندهی وضعیت تولید، توزیع و صادرات محصولات کشاورزی و از جمله مرکبات، مجموعه برنامه‌ها و اقدامات اساسی و پایدار از سوی معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی به مورد اجرا گذاشته شده است، تصریح کرد: به منظور توسعه صادرات محصولات کشاورزی از جمله مرکبات در سال جاری، دستور العمل اجرایی نحوه تخصیص یارانه صادراتی مطابق بند ب. ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه و پیش بینی مشوق‌های لازم در راستای توسعه صادرات محصولات مورد نظر تهیه و تدوین شده است.

وی با اشاره به بررسی‌های فنی و کارشناسی انجام شده با لحاظ هزینه مبادله اعم از حمل و نقل، تعرفه گمرکی و سایر هزینه‌های سورت، بسته بندی، نگهداری، اختلاف قیمت تمام شده و قیمت فروش در بازار‌های هدف، اظهار داشت: برای حفظ رقابت پذیری صادرکنندگان پیشنهاد اولیه مبلغ ۵۰۰۰ ریال یارانه صادراتی به ازای هر کیلوگرم مرکبات مطرح شده و به همین منظور وزیر جهاد کشاورزی طی مکاتباتی مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال یارانه صادراتی برای مرکبات در سال جاری از معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور درخواست کرده است که با موافقت رئیس سازمان برنامه و بودجه همراه بوده و پیگیری برای تخصیص و همچنین برنامه ریزی جهت پرداخت یارانه در حال انجام می‌باشد.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد که صادر کنندگان محصول پرتقال می‌توانند از مجموعه گزینه‌های مشوق‌های صادراتی مربوط به صادرات پرتقال یعنی یارانه صادراتی (دریافت ۵۰۰۰ ریال یارانه صادراتی به ازای صادرات یک کیلوگرم پرتقال) و طرح بازار به ازای بازار و صادرات ۲ کیلوگرم پرتقال در قبال واردات یک کیلوگرم موز با تعرفه ۵ درصد به جای تعرفه ۲۰ درصد تا سقف حداکثر ۵۰۰۰ ریال به ازاء صادرات یک کیلوگرم پرتقال استفاده نمایند.

شجری با بیان این که صادرات مرکبات یکی از ۷ محصول اولویت دار در تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش است، خاطرنشان کرد: تخصیص تسهیلات سرمایه در گردش از محل اعتبار تلفیقی صندوق توسعه ملی موضوع بند (الف) ماده (۱۵۲) قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت (۲) در سال ۱۳۹۶ با سود ۱۴ ٫ ۵ درصد به صادر کنندگان محصولات کشاورزی با اولویت به صادر کنندگان مرکبات، سیب، پسته، خرما، زعفران، کشمش و کیوی یکی دیگر از اقدامات برای توسعه صادرات مرکبات است.

وی با اشاره به این که «راه اندازی زنجیره‌های ملی عرضه با تأکید بر صادرات» یکی از اقدامات زیربنایی وزارت جهاد کشاورزی به منظور توسعه صادرات محصولات کشاورزی (برای ۹ محصول استراتژیک کشاورزی از جمله مرکبات) می‌باشد، اظهار داشت:ایجاد زنجیره‌های عرضه با تاکید بر صادرات منجر به نگاه سیستمی از مرحله تولید تا مصرف و ساماندهی تولید در جهت بازار مصرف یا صادرات می‌شود و خط تولید صادراتی منفک از خط تولید محصولات مورد نیاز داخلی (مزارع صادراتی) موجب ایجاد صادرات تفاضا محور می‌گردد. شجری اضافه کرد:این راهکار پیامد‌هایی همچون تطابق بیشتر با ضوابط فنی - بهداشتی کشور‌های هدف داشته و از نظر کیفیت نیز صادرات بهبود می‌یابد.

وی افزود:سیاستگذاری در راستای تشکیل کنسرسیوم‌ها و خوشه‌های صادراتی برای ادغام مقیاس‌های کوچک و غیراقتصادی صادراتی موجب تسهیل برندسازی و همچنین جلوگیری از رقابت‌های قیمتی در بازار‌های هدف می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی گفت:ماهیت زنجیره‌های ملی عرضه با تأکید بر صادرات بر اساس راه اندازی بنگاه‌های بزرگ مقیاس با برند مشترک صادراتی با در نظر گرفتن سهم از منافع مادی طرح برای تمامی اعضاء شامل تولید کنندگان، واحد‌های لجستیک، ترانزیت و صادر کنندگان می‌باشد.

وی خاطرنشان کرد: برای خروج از خرد نگری و حرکت به سمت تجمیع توان استانی و ایجاد برند‌های ملی و زنجیره با ملاک عملیات فرااستانی در دستور کار قرار گرفته و هئیت موسس زنجیره مرکبات انتخاب و جلسات آن با محوریت و حضور هیئت موسس استان مازندران تشکیل شده است.

 
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: صادرات مرکبات ، وزارت جهاد کشاورزی ، تعرفه گمرکی