به این دلایل مهم، به هیچ وجه برف نخورید!
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۱
کد مطلب: 96741
 
واحد بهداشت محیط مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به مردم توصیه کرد تا از خوردن برف جدا خودداری کنند.
در گذشته مرسوم بود که برف را با شیره انگور ترکیب کرده و دسری زمستانی شبیه به بستنی تهیه کنند، اما باید توجه داشت که در آن زمان، آلودگی زمین به اندازه فعلی نبود.

امروزه برف دارای دوز (اندازه) بالایی از آلاینده‌های خودروها، سرب و ذرات معلق گرد و غبار موجود در هوا یا گرده‌های شناور، سولفات‌ها، نیترات‌ها، فرمالدئید، جیوه و حتی مواد حشره کش‌های شیمیایی است.

واحد بهداشت محیط مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) به مردم هشدار داده است خوردن چنین برف آلوده ای، زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ها خواهد بود و به ویژه برای کسانی که به فاویسم مبتلا هستند (کودکان و سالمندان) می‌تواند مرگبار باشد.


همچنین بنا به این گزارش، خوردن برف باعث یخ زدگی لب‌ها و یبوست می‌شود.


خوردن برف می‌تواند عناصر موجود در هوا را وارد دستگاه گوارش کند که این موضوع موجب بروز بیماری‌های گوارشی و سایر بیماری‌ها خواهد شد.


مقایسه کردن آب حاصل از برف، برف با آب آشامیدنی معمولی یا آب معدنی اشتباه است چراکه بارش برف از ابر‌ها صورت می‌گیرد و بنابراین با مواد معدنی غنی نشده است.


به گفته کارشناسان، از آنجا که آب حاصل از برف، حاوی مواد معدنی نیست، طبق اصل بیولوژیکی موسوم به اسمز مواد معدنی را از بین می‌برد.


همچنین خوردن برف به انرژی زیادی نیاز دارد چراکه ارگانیسم بدن باید سطح بالایی از انرژی را برای گرم کردن برف در دهان و دستگاه گوارش و رساندن آن به دمای بدن فراهم کند.


فاویسم یا بیماری باقلایی، یک بیماری فصلی، ارثی خونی و تغذیه‌ای است که به شکل کم خونی و بیشتر در اثر خوردن باقلا سبز خام و گاهی فریز شده یا در اثر مصرف برخی از دارو‌ها و مواد شیمیایی اکسید کننده در افراد حساس اتفاق می‌افتد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری ایرنا
کلمات کليدی: برف ، شیرا انگور ، آلودگی