درباره تسلیحات هسته‌ای با سئول گفتگو نخواهیم کرد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۳
کد مطلب: 95161
 
کره شمالی اعلام کرد درباره تسلیحات هسته‌ای خود با سئول گفتگو نخواهد کرد زیرا هدف از این تسلیحات فقط آمریکا است و نه برادرانش در کره جنوبی.
به نقل از خبرگزاری رویترز از سئول؛ کره شمالی روز سه شنبه پس از برگزاری نخسین مذاکرات خود با کره جنوبی ظرف مدت بیش از دو سال گذشته اعلام کرد درباره تسلیحات هسته‌ای خود با سئول گفتگو نخواهد کرد زیرا هدف از این تسلیحات فقط آمریکا است و نه «برادران» آن (کره شمالی) در کره جنوبی.

بر اساس این گزارش، کره شمالی پس از مذاکراتی ۱۱ ساعته، در بیانیه‌ای مشترک متعهد شد کاروانی بزرگ را به بازی‌های المپیک زمستانی «پیونگ چانگ» کره جنوبی اعزام کند، اما از پیشنهاد سئول برای مذاکره درباره خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره به شدت انتقاد کرد.

مقامات دو طرف اعلام کردند توافق کردند برای حل مشکلات و جلوگیری از مناقشات احتمالی در بحبوحه تنش‌های روزافزون برسر برنامه کره شمالی در جهت دستیابی به موشک‌های هسته‌ای با قابلیت هدف قرار دادن خاک آمریکا، بار دیگر نشست برگزار کنند، اما پیونگ یانگ اعلام کرد خلع سلاح، بخشی از گفتگو‌ها نخواهد بود.

«ری سون گون» مذاکره کننده ارشد کره شمالی گفت: «هدف از همه تسلیحات ما ازجمله بمب‌های اتمی، بمب‌های هیدروژنی و موشک‌های بالستیک، صرفا آمریکا و نه برادران ما (در کره جنوبی)، چین یا روسیه.»

وی که ریاست کمیته وحدت صلح آمیز کره شمالی را به عهده دارد افزود: «این از مسائل مورد بحث بین کره شمالی و کره جنوبی نیست و مطرح شدن آن پیامد‌هایی منفی خواهد داشت و بر پیشرفت خوب امروز تاثیرگذار خواهد بود.»

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد حضور کره شمالی در بازی‌های المپیک فرصتی برای این رژیم خواهد بود تا به ارزش پایان یافتن انزوای بین المللی خود از طریق عاری سازی هسته‌ای پی ببرد.

وزارت وحدت کره جنوبی به رغم این اظهارات ری سون گون اعلام کرد معتقد است روابط بین کره شمالی و کره جنوبی و مجموعه گام‌هایی توافق شده در مذاکرات روز سه شنبه دو کشور می‌تواند منجر به گفتگو درباره «راه حلی اساسی» برای مسئله هسته‌ای شبه جزیره کره شود.

وزارت وحدت کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما در این زمینه با آمریکا، چین، ژاپن و دیگر همسایگان همکاری خواهیم کرد.»
در این بیانیه آمده است، کره جنوبی از کره شمالی خواست است اقدامات خصمانه خود را که به تنش‌ها دامن می‌زند متوقف کند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: کره شمالی ، تسلیحات هسته ای ، سئول ، کره شمالی ، پیونگ یانگ