بلایای طبیعی چقدر به آمریکا خسارت زد؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۷
کد مطلب: 95141
 
اداره ملی امور اقیانوسی و جوی آمریکا اعلام کرد، فجایع زیست محیطی و اقلیمی در سال ۲۰۱۷، که سومین سال گرم در تاریخ آمریکا بود، بالغ بر ۳۰۶ میلیارد دلار به آمریکا ضرر زده که رقمی بی سابقه به شمار می رود.
اداره ملی امور اقیانوسی و جوی آمریکا اعلام کرد، فجایع زیست محیطی و اقلیمی در سال ۲۰۱۷، که سومین سال گرم در تاریخ آمریکا بود، بالغ بر ۳۰۶ میلیارد دلار به آمریکا ضرر زده که رقمی بی سابقه به شمار می‌رود.

گزارش این نهاد فدرال دولت آمریکا در شرایطی بر ریسک‌های اقتصادی ناشی از فجایع زیست محیطی صحه می‌گذارد که دولت دونالد ترامپ تردید‌هایی جدی در مورد عوامل اصلی این فجایع مطرح ساخته و اقدام به خارج کردن آمریکا از پیمان جهانی زیست محیطی پاریس نموده است.

در گزارش این اداره همچنین گفته شده که آتش سوزی‌های گسترده و طوفان‌های هاروی، ماریا و ایرما موجب شده تا سال ۲۰۱۷ پرهزینه‌ترین سال از نظر فجایع زیست محیطی در تاریخ آمریکا باشد. رکورد قبلی با ۲۱۵ میلیارد دلار خسارت به سال ۲۰۰۵ مربوط می‌شد، یعنی زمانی که طوفان‌های کاترینا، ویلما و ریتا سواحل آمریکا را در نوردیده بود.

در عین حال، متوسط دمای سالیانه هوا در مناطق مختلف آمریکا در سال گذشته میلادی ۵۴.۶ درجه فارنهایت (۱۲.۶ درجه سلسیوس) بوده که ۲.۶ درجه فارنهایت بالاتر از متوسط قرن بیستم و سومین سال گرم اززمان اغاز ثبت رکورد‌ها در سال ۱۸۹۵ میلادی است. سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ اولین و دومین سال‌های گرم آمریکا بوده اند.

دیک دوربین، سناتور دموکرات ایلینویز در واکنش به این گزارش در توئیتر خود نوشت: «فجایع طبیعی امسال خسارات بی سابقه‌ای در آمریکا بر جای گذاشته است... جایی برای رد این مسئله وجود ندارد که تغییرات آب و هوایی در طی دهه آینده تریلیون‌ها دلار دیگر به آمریکا ضرر خواهد زد و دلایل مالی و امنیت ملی اقتضا می‌کند که در این زمینه اقداماتی صورت گیرد.»
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: بلایای طبیعی ، آمریکا ، خسارت ، طوفان