تصمیم عجیب مجلس برای درآمدزایی دولت
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۲
کد مطلب: 95106
 
کمیسیون تلفیق در مصوبه ای جنجالی یکی از راههای درآمدزایی دولت را فروش کالاهای انبارشده در سازمان اموال تملیکی اعلام کرده و فعالان اقتصادی به شدت نگران قاچاق فروشی دولت در سال ۹۷ هستند.
کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی که این روز‌ها را سخت و نفسگیر برای بررسی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور می‌گذراند روز یکشنبه در مصوبه‌ای جنجالی تصمیم گرفت تا برای دولت در سال آینده به نحوی درآمدزایی کند که مابه ازای فروش کالا‌های متروکه در انبار‌های سازمان اموال تملیکی شرایطی را فراهم نماید که منابع حاصله به سمت رونق تولید و اشتغال پیش رود غافل از آنکه فعالان اقتصادی، خود نگرانی عرضه کالا‌هایی در بازار هستند که در رقابتی به شدت نابرابر همواره لطمه‌های سنگینی را به پیکره تولید وارد کرده است.

موضوع از آن قرار است که قرار است کالا‌های در انبارمانده سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی که به نوعی کالا‌های قاچاق کشف شده هستند، از سوی دولت در بازار داخلی کشور فروخته شده و درآمد حاصل از آن صرف اشتغالزایی در سال ۹۷ شود.

حال، اما فعالان اقتصادی می‌گویند که اصولا نباید اجازه ورود کالا‌های قاچاق را داد چه رسد به اینکه چراغ سبزی در اختیار دولت قرار گیرد که مسیر فروش کالا‌های قاچاق را روشن می‌سازد و به نوعی دولت را قاچاق فروش می‌کند.

مهمتر آنکه، مقام معظم رهبری بار‌ها و بار‌ها نسبت به ضرورت جلوگیری از ورود کالا‌های قاچاق به کشور هشدار داده اند و حتی در یکی از سخنرانی‌های اخیر خود خواستار آتش زدن کالا‌های قاچاق کشف شده گردیده اند به نحوی که ایشان تاکید کردند که کالا‌های قاچاق باید آتش زده شود تا ریسک واردات آن برای قاچاقچیان به حداکثر برسد و با آتش زدن این کالا‌ها به نوعی قاچاقچی متوجه شود که هیچ راهی برای بازگشت این کالا‌ها به بازار وجود نداشته و دیگر قاچاق برایش مقرون به صرفه نیست و به هیچ عنوان راهی برای عرضه آن در بازار ندارد.

اما اکنون کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای داشته که بر مبنای آن اجازه چشیدن طعم فروش کالا‌های قاچاق به دولت داده شده و دولت یک قاچاق فروش می‌شود؛ این در حالی است که هیچ یک از واردکنندگان، صادرکنندگان و فعالان اقتصادی اجرای چنین مصوبه‌ای را جایز ندانسته و آن را به ضرر منافع ملی و حمایت از تولید داخلی عنوان می‌کنند.

آن‌ها  به صراحت اعلام می‌کنند که ورود درآمد حاصل از فروش کالا‌های قاچاق به اقتصاد ایران، آنهم بصورت رسمی، یک امر مذموم است، اما بدتر از آن فروش این کالا‌ها از سوی دولت و نگرش درآمدزایی در این خرید و فروش است.

عباس آرگون عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: مصوبه روز یکشنبه کمیسیون تلفیق بسیار جای تعجب داشت چرا که اصولا مجلس باید سازکار‌هایی را تدوین کند که ورود کالا‌های قاچاق به اقتصاد ایران به حداقل ممکن برسد نه اینکه آن را به رسمیت شناخته و اجازه فروش این کالا‌ها را هم به دولت بدهد.

وی می‌افزاید: مجموعه راهکار‌هایی باید در اقتصاد ایران بکار گرفته شود که واردات به صورت غیررسمی برای واردکنندگان مقرون به صرفه نباشد و تولید داخل از محل قاچاق کالا نبیند. این در شرایطی است که اکنون رقابت نابرابری را برای کالا‌های ایران رقم زده و زمینه ساز رقابتی نبودن تولید شده است.

همچنین علیرضا مناقبی رئیس مجمع واردات نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز تعجب نسبت به مصوبه کمیسیون تلفیق می‌گوید اصولا کالای قاچاق و واردات غیررسمی یک تخلف محض و آشکار از سوی قاچاقچیان است که به هیچ عنوان نباید به رسمیت شناخته شود در حالی که با مصوبه کمیسیون تلفیق به نظر می‌رسد که این کالا‌ها به رسمیت شناخته شده و تخلف نیستند در حالی که خلاف اگر خلاف است برای همه باید در نظر گرفته شود و واردات کالا‌های قاچاق نیز مطابق قانون یک تخلف کاملا آشکار است که اگر قرار باشد دولت، آن را در بازار عرضه کرده و بفروشد تولید داخلی را تضعیف کرده است ضمن اینکه همان کالا قدرت رقابت را از کالا‌های وارداتی خواهد گرفت چرا که حقوق و عوارض گمرکی پرداخت نکرده و بسیار ارزان تمام شده است.

وی می‌افزاید:، اما و اگر‌های زیادی در خصوص فروش کالا‌های قاچاق به ذهن متبادر می‌شود به این معنی که دولت با چه مکانیزمی قرار است این کالا‌ها را قیمت گذاری کند و شیوه فروش آن‌ها در بازار چه خواهد بود؟ این در شرایطی است که مقام معظم رهبری نیز بار‌ها تاکید کرده اند که باید کالا‌های قاچاق به آتش کشیده شوند و حال مشخص نیست که مجلس با چه انگیزه‌ای فروش کالا‌های قاچاق برای دولت را آزاد کرده است.

مناقبی اظهار داشت: دولت به جای حمایت از تولید ملی اگر قرار باشد که کالای قاچاق بفروش ومنابع آن را صرف ایجاد اشتغال نماید به طور قطع اشتغال موجود را هم از دست خواهد داد؛ بنابراین باید در وهله اول باید به فکر حفظ اشتغال موجود بود و پس از آن بتوان با سرمایه گذاری و جذب منابع مالی، زمینه‌های افزایش تولید و اشتغالزایی را فراهم کرد.

رئیس مجمع واردات معتقد است که دولت نباید به هیچ عنوان زیر بار اجرای این مصوبه کمیسیون تلفیق رود و به نظر می‌رسد نمایندگان در صحن علنی مجلس نیز نباید به این مصوبه رای دهند چرا که به هر حال هر موردی که تصویب شود مجری آن مهم است و روسیاهی فروش کالا‌های قاچاق به طور قطع برای دولت خواهد ماند. پس بهتر است که دولت هم زیر بار اجرای چنین مصوبه‌ای نرود و حتی اجازه تصویب نهایی آن را هم ندهد.

حال باید منتظر ماند و دید که صحن علنی مجلس در مقابل چنین مصوبه‌ای چه واکنشی نشان خواهد داد و فروش کالا‌های قاچاق از سوی دولت بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق چقدر نظر مثبت نمایندگان را به خود جلب خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: مجلس ، درآمدزایی دولت ، کمیسیون تلفیق بودجه ، مصوبه جنجالی