عراقچی: ایران برای خروج آمریکا از برجام آماده است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۴
کد مطلب: 95054
 
معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه، با بیان اینکه ممکن است آمریکا از برجام خارج شود، گفت: ایران خود را برای همه شرایط و سناریوها آماده کرده است.
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان در نشست ترتیبات امنیتی غرب آسیای کنفرانس امنیتی تهران با بیان اینکه مشکلات منطقه غرب آسیا مشکلات پیچیده‌ای است، گفت: برجام تجربه موفقی در این زمینه است چراکه تنها تجربه حل و فصل مصالمت آمیز یک بحران است. مهمترین درس برجام این است که هنوز میتوان به مذاکره امید داشت.

وی گفت: البته مسائلی مانند مقابله با تروریسم و داعش موضوعی نیست که بتوان آن را با مذاکره حل و فصل کرد.

عراقچی ادامه داد: متاسفانه آمریکا در تلاش است برجام را با شکست مواجه کند. کاری که رئیس جمهور آمریکا در قبال برجام انجام می‌دهد باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه بیش از یکسال است که رئیس جمهور آمریکا تمام توان خود را برای نابودی برجام با نقض مکرر آن به کار بسته، گفت: این تلاش‌ها در روز‌های آتی که موعد تایید برجام از سوی آمریکا است ممکن است باعث خروج ایالات متحده از برجام شود.

وی افزود: جامعه بین الملل باید برای خروج آمریکا از برجام آمادگی داشته باشد. جمهوری اسلامی ایران خود را برای همه شرایط و سناریو‌ها آماده کرده است.

عراقچی خاطرنشان کرد: خروج آمریکا از برجام و نابودی آن بیشترین ضرر را به جامعه بین الملل و منطقه خواهد رساند.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اظهارات جک استراو در خصوص لزوم حفظ امنیت دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک، گفت: نخستین بار سفارت ایران در لندن مورد حمله قرار گرفت و اولین دیپلمات کشورمان نیز در دین شهر کشته شد. تظاهرات‌های متعدد در برابر سفارت کشورمان و پرتاب کوکتل مولتف به داخل سفارت جمهوری اسلامی ایران، پایین کشیدن پرچم جمهوری اسلامی و تهدید دیپلمات‌های کشورمان هم اکنون نیز در برخی کشور‌های اروپایی جریان دارد.

وی گفت: امروز شاهد آن هستیم که گروهک‌های تروریستی که در ایران مرتکب جنایت شده اند امروز در کشور‌های اروپایی ساکن شده اند و از این رو ما نیز از تامین امنیت اماکن دیپلماتیک استقبال می‌کنیم.

عراقچی با بیان اینکه از راه حل جامع و سیاسی برای حل بحران سوریه استقبال می‌کنیم، اظهار داشت: کشور‌های اروپایی در صورتی می‌توانند از استقرار دموکراسی در منطقه غرب آسیا حمایت کنند که سیاست‌های خود را درباره متحدان منطقه‌ای که برخی از آن‌ها رژیم‌های اقتدارگرایی هستند، بازنگری کنند.

وی افزود: امروز در یمن فجایع و جنایات گسترده‌ای از سوی عربستان در حال وقوع است. آن‌ها در حالی مدعی بودند ظرف ۲ ماه حوثی‌ها را نابود می‌کنند که امروز پس از ۲ سال حوثی‌ها مواضع عربستان را با موشک هدف قرار می‌دهند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: مسئله یمن راه حل نظامی ندارد و باید به دنبال راه حل غیرنظامی رفت.

عراقچی در پایان با بیان اینکه همیشه اعلام کرده ایم که آماده تعامل با عربستان هستیم، خاطرنشان کرد: درخواست‌های ما از سوی عربستان رد شده که علت آن این است که عربستان از ادامه تنش در منطقه منافع خود را پیگیری می‌کند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: عباس عراقچی ، معاون ظریف ، وزارت امور خارجه ، برجام ، آمریکا