راهکار مجلس برای جلوگیری از گرانی بنزین
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۸
کد مطلب: 94975
 
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۷ با اعلام مخالفت این کمیسیون با افزایش قیمت حامل های انرژی در سال آینده، راهکار کمیسیون تلفیق برای این مسئله را تشریح کرد.
علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۷ پیش از ظهر امروز در نشست خبری مصوبات این کمیسیون را تشریح کرد.

وی اظهار داشت: در موضوع هدفمندی یارانه‌ها دولت پیشنهاد داده بود که تا سقف ۳۷ هزار میلیارد تومان از این محل درآمد داشته باشد. سال گذشته سقف درآمدی دولت از این بخش ۴۸ هزار میلیارد تومان بود، به این ترتیب نمایندگان عصر روز گذشته با کاهش سقف درآمدی دولت از این بخش به ۳۷ هزار میلیارد تومان موافقت کردند.

یوسف نژاد گفت: در بخش هزینه ای، دولت پیشنهاد داده که از این محل ۲۳ هزار میلیارد تومان به یارانه نقدی و غیرنقدی، ۷ هزار میلیارد تومان به کاهش فقر مطلق در خانواده‌های زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی، سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به نان و خرید تضمینی گندم، سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به بخش سلامت اختصاص یابد که البته هنوز بخش هزینه‌ای در کمیسیون تلفیق به تصویب نرسیده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۷ گفت: در حال حاضر حدود ۷۶ میلیون نفر یارانه بگیر در کشور وجود دارد، زمانی که سقف بودجه‌ای دولت برای پرداخت یارانه‌های نقدی از ۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۷ هزار میلیارد تومان کاهش می‌یابد، حوزه جمعیتی یارانه بگیر کاهش خواهد یافت که جزئیات این موضوع در بخش هزینه‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی در بخش دیگری از این نشست در مورد نرخ حامل‌های انرژی نیز عنوان کرد: دولت در لایحه بودجه ۹۷ قصد داشت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی شامل بنزین، نفت سفید و گازوئیل ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب کند و ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز از صندوق توسعه ملی کمک بگیرد و در مجموع ۳۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این بخش درآمد کسب کند، به همین میزان هم از بانک‌ها کمک دریافت کند.

یوسف نژاد اظهار داشت: دولت در برنامه خود مقرر کرده است ۶۵ هزار میلیارد تومان از این محل برای سرمایه گذاری در تولید و اشتغال اختصاص دهد.

وی با اشاره به مخالفت کمیسیون تلفیق بودجه با افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: در نتیجه مخالفت مجلس درآمد ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی دولت محقق نخواهد شد لذا کمیسیون تلفیق برای جبران این موضوع مقرر کرد، دولت از محل فروش اموال تملیکی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشد تا به علاوه پیش بینی‌های قبلی به حوزه اشتغال و تولید اختصاص دهد.

یوسف نژاد ادامه داد: به این ترتیب، قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۷ افزایش نخواهد یافت و درآمد آن مانند سال ۹۶ پس از کسر هزینه‌ها به هدفمندی یارانه‌ها اختصاص می‌یابد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به چاره اندیشی کمیسیون تلفیق برای حل مشکل بدهی‌های دولت به پیمانکاران گفت: برای حل مشکل بدهی دولت به اشخاص، بدهی اشخاص به بانک‌ها و بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی و بدهی بخش خصوصی و نهاد‌های عمومی غیردولتی به بانک‌ها باید چاره اندیشی کرد.

یوسف نژاد گفت: پیمانکاران از دولت مطالباتی دارند و از سوی دیگر به اداره مالیات و سازمان تامین اجتماعی هم بدهکار هستند؛ این امر موجب شد کمیسیون تلفیق تصمیم بگیرد در حد ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بدهی افراد به دولت و مطالبات افراد از دولت را تهاتر کرده و با عنوان بدهی‌های دولت به بانک مرکزی در فصل خاصی ثبت و درج کند، بدون اینکه پایه پولی تغییر کند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۳۹۷ تصریح کرد: این چاره اندیشی مجلس موجب می‌شود گردش پولی جدیدی در کشور ایجاد شده و اثرات روانی خوبی در جامعه خواهد داشت.

یوسف نژاد تاکید کرد: بدهی دولت رقم قابل توجهی است و از سال‌های گذشته انباشت شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری مهر
کلمات کليدی: کمیسیون تلفیق بودجه ، قیمت بنزین ، قیمت حامل های انرژی