بلاتکلیفی قانون جامع انتخابات در دولت
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 94960
 
اظهارت مقام‌های دولتی از جمله وزیر کشور و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درخصوص قانون انتخابات ضد و نقیض بوده و این درحالی است که نمایندگان مجلس معتقدند در صورت ادامه تعلل دولت در ارائه این لایحه طرحی را به مجلس خواهند آورد.
حدود ۱۵ ماه از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی می‌گذرد و هیچ اطلاع‌رسانی دقیقی از سوی دولت پیرامون این موضوع که بالاخره تکلیف لایحه جامع انتخابات به کجا رسیده صورت نمی‌گیرد و اگر هم صحبتی درباره آن می‌شود اظهارانی ضد و نقیص است.

بر همین اساس وزیر کشور گفته که کار بررسی این لایحه در کمیسیون دفاعی دولت ادامه داشته و به پایان نرسیده، اما حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور می‌گوید: کار بررسی این لایحه در کمیسیون مربوطه به پایان رسیده و آماده بررسی در صحن دولت است.

قانون انتخابات بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی و تایید آن توسط شورای نگهبان، به جای تمام قوانین مربوط به انتخابات مجلس، ریاست جمهوری، مجلس خبرگان و شورا‌های اسلامی شهر و روستا که هرکدام جداگانه هستند، استفاده خواهد شد. در این لایحه شرایط خاصی برای انتخاب کنندگان، انتخاب شوندگان، ترکیب هیئت‌های اجرایی و نظارت، نحوه اعلام داوطلبان انتخابات و رسیدگی به صلاحیت، تبلیغات و شکایت آنان و نحوه رسیدگی به آن‌ها پیش بینی شده است.

حالا قانون جامع انتخابات که در هر دوره‌ای از انتخابات تبدیل به مانور تبلیغاتی دولت می‌شود، سرنوشت نامعلومی پیدا کرده و هیچ دولتی اظهارنظر دقیق و رسمی درباره آن انجام نمی‌دهد. کار تدوین این لایحه به قبل از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات برمی‌گردد، اما با ابلاغ سیاست‌های کلی و برای تطبیق بیشتر، لایحه به وزارت کشور برگردانده شد و حالا بیشتر از یک سال است که این لایحه در دولت خاک می‌خورد و هنوز به صحن دولت نرسیده است.

امیری: کار بررسی قانون انتخابات در کمیسیون دولت به پایان رسید/وزیر کشور: به پایان نرسیده است.

اما با این حال حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، در پاسخ به این سوال که تکلیف قانون انتخابات در دولت چه شده و چه زمانی قرار است در دولت تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارسال شود، اظهار داشت: کار بررسی سیاست‌های کلی انتخابات در کمیسیون سیاسی دفاعی مجلس تمام شده و آماده بررسی در صحن دولت است.

وی درباره علت تعلل دولت در اتمام این لایحه گفت: تعللی نبوده بلکه تلاش کردیم با سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری تطبیق شود. از سویی آقای رحمانی فضلی می‌توانند نامه‌ای را در این جهت برای دولت بنویسد و تقاضا کند خارج از نوبت لایحه نظام جامع انتخابات در صحن دولت مطرح و بررسی شود.

اما برخلاف اظهارات معاون پارلمانی رئیس جمهور، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نظر دیگری دارد و معتقد است کار بررسی لایحه جامع انتخابات در کمیسیون سیاسی و دفاعی دولت در حال بررسی است و هنوز به پایان نرسیده است. او در پاسخ به سوال خبرنگار خبرآنلاین مبنی بر اینکه آقای امیری گفته است این لایحه در دولت به پایان رسیده و شما می‌توانید با ارسال نامه این لایحه را خارج از نوبت در دولت بررسی کنید، گفت: هنوز تمام نشده و بروید از آقای امیری سوال کنید.

حالا یک بام و دو هوای دولت در موضوع قانون انتخابات صدای نمایندگان مجلس را نیر درآورده و آن‌ها به شدت به تعلل دولت در ارائه قانون جامع انتخابات به مجلس معترض هستند و اعلام کرده‌اند درصورت تعلل دولت مجلس طرحی را در این زمینه به صحن خواهد آورد.

عضو کمیسیون شورا‌های مجلس: مجلس در صورت تعلل دولت درباره قانون انتخابات طرح می‌دهد

از سوی دیگر احمد علیرضابیگی عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، انتقاد تندی را به دلیل تعلل دولت در ارائه قانون انتخابات متوجه دولت می‌کند و می‌گوید: در مقطعی که این موضوع مطرح شد آقای مقیمی که معاون سیاسی وزیر کشور بود، ۶ ماه از مجلس مهلت خواست تا دولت لایحه را به مجلس بیاورد، اما همان زمان هم قابل پیش‌بینی بود که دولت نمی‌توانند به این خواسته عمل کند و همین اتفاق هم افتاد.

وی افزود: تعلل دولت پشت پرده سیاسی داشته و دولت اهداف سیاسی را از این موضوع دنبال می‌کند.

عضو کمیسیون شوار‌های مجلس ادامه داد: دولت به دنبال منفعت خود از این لایحه بوده و انتظار از مجلس این است که دولت را ملزم به ارائه هرچه زودتر این لایحه کند که در غیر این صورت نمایندگان مجلس در قالب طرح این موضوع را به صحن می‌آورند.

بیگی با انتقاد از تعارض در گفته‌های مقام‌های دولتی در مورد قانون انتخابات تصریح کرد: مشخص است که دولت از این موضوع به دنبال بهره‌برداری سیاسی و مانور تبلیغاتی است و این مسئله به صداقت دولت خدشه وارد می‌کند.

پیشتر آیت‌الله یزدی از اعضای فق‌های شورای نگهبان نیز با انتقاد از تعلل دولت و مجلس در عدم ارائه قانون انتخابات گفته بود: مشکل اصلی از ضعف قانون انتخابات است. من چندین بار به مجلس نامه نوشتم که قانون انتخابات را درست کنید. همین دوره قبل هم نامه نوشتم که آقای لاریجانی دوره شما تمام می‌شود؛ اگر می‌خواهید برای خدا کاری را انجام دهید این قانون انتخابات را درست کنید. یعنی چه، کسی که سواد ندارد برای رییس جمهور شدن اسم می‌نویسد! این قانون ضعیف است که هزار و چند نفر برای ریاست جمهوری اسم می‌نویسند.

با این اوصاف، حدود دو سال تا انتخابات مجلس یازدهم زمان باقی است و باید دید بالاخره لایحه قانون انتخابات از دالان دولت عبور کرده و به مجلس می‌رسد تا پس از تائید شورای نگهبان ابلاغ شود یا اینکه انتخابات آینده نیز با قوانین پر نقص گذشته برگزار خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: قانون جامع انتخابات ، دولت ، وزیر کشور ، معاون پارلمانی رئیس جمهور ، نمایندگان مجلس