رتبه‌های تک رقمی ایران در واردات ۳ غله مهم
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۱
کد مطلب: 94847
 
بر اساس آمارهای فائو ایران در زمینه واردات ۳ غله مهم جزو ۱۰ کشور نخست دنیا قرار گرفته است.
سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد ایران را هفتمین وارد کننده بزرگ برنج در جهان معرفی کرده است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی این نهاد بین المللی واردات برنج ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱.۲ میلیون تن اعلام شده است که این رقم معادل ۲.۶ درصد از کل تجارت ۴۵ میلیون تنی برنج در جهان بوده است.

بزرگترین واردکننده برنج در جهان طی سال ۲۰۱۷ کشور چین بوده است. این کشور ۶.۴ میلیون تن برنج در سال ۲۰۱۷ وارد کرده است. نیجریه با واردات ۲.۶ میلیون تن و اتحادیه اروپا با واردات ۱.۸ میلیون تن به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار داشته اند.

* رتبه ۲۷ ایران در زمینه واردات گندم

بر اساس این گزارش ایران از نظر وابستگی به واردات گندم در وضعیت بهتری قرار داشته است و ۲۶ کشور جهان واردات گندم بیشتری نسبت به ایران در سال ۲۰۱۷ داشته اند.

ایران با واردات ۱.۲ میلیون تن گندم در رتبه ۲۷ جهان از این نظر قرار گرفته است. سه کشور اسلامی مصر، اندونزی و الجزایر به ترتیب بزرگترین واردکنندگان گندم در سال ۲۰۱۷ شناخته شده اند. مصر در این سال ۱۲ میلیون تن، اندونزی ۹.۷ میلیون تن و الجزایر ۸.۲ میلیون تن گندم از خارج وارد کرده اند.

* ایران سومین واردکننده بزرگ جو در جهان

آمار‌های فائو نشان می‌دهد ایران سومین واردکننده بزرگ جو در جهان طی سال ۲۰۱۷ بوده و ۱.۳ میلیون تن از این محصول را وارد کرده که فقط از واردات عربستان و چین کمتر بوده است.

عربستان با واردات ۱۱ میلیون تن جو در سال ۲۰۱۷ بزرگترین واردکننده این محصول شناخته شده است و چین نیز با واردات ۴.۶ میلیون تنی در رتبه دوم از این نظر قرار گرفته است.

*ایران در رتبه ۶ جهان از نظر واردات ذرت

در میان واردکنندگان ذرت نیز رتبه ایران تک رقمی بوده است. ایران در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۹.۵ میلیون تن ذرت وارد کرده است و در جایگاه ششم جهان از این نظر قرار گرفته است.

اتحادیه اروپا با واردات ۱۵.۶ میلیون تنی بزرگترین واردکننده ذرت جهان در سال ۲۰۱۷ شناخته شده است. مکزیک با واردات ۱۵.۵ میلیون تن و ژاپن با واردات ۱۵.۲ میلیون تن به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: سازمان جهانی خواروبار ، فائو ، ملل متحد ، واردات برنج