هشداری اشتباه که مردم توکیو را در وحشت فرو برد!
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۵
کد مطلب: 94799
 
صدور هشداری نادرست درباره وقوع یک زمین‌لرزه شدید در پایتخت ژاپن، موجب وحشت میلیون‌ها نفر از مردم این شهر شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، میلیون‌ها نفر از ساکنان توکیو صبح امروز با دریافت هشداری اشتباه در تلفن‌های هوشمند خود در مورد وقوع زمین‌لرزه‌ای شدید در توکیو به شدت وحشت کردند.
 
بر اساس این گزارش، ساکنان پایتخت ژاپن صبح امروز پیام وحشتناک «زمین لرزه در استان ساحلی ایباراکی (شمال شرقی توکیو)، خود را برای زلزله‌های شدیدتر آماده کنید!» را در گوشی‌های خود دریافت کردند که آن‌ها را به شدت وحشت زده کرد.
 
حتی شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، نیز از شنیدن این خبر شوکه شده بود! تصاویر تلویزیونی وی را نشان می‌داد که پیش از جلسه‌ای در دفترش، تلفن همراهش را چک می‌کرد.
 
بنا بر اعلام رسانه‌های محلی، خطوط مترو و قطار‌ها به طور موقت به حال تعلیق درآمد و آسانسور‌ها از جمله آسانسور برج توکیو متوقف شد.
 
در واقع ژاپن تقریبا در همین زمان، شاهد وقوع دو زمین‌لرزه نسبتا ضعیف بود که هیچ خسارت یا تلفاتی نداشت. یک زمین لرزه به بزرگی ۴/۴ در مقیاس ریشتر در ایباراکی و دیگری به بزرگی ۳/۹ ریشتر در ۳۵۰ کیلومتری همین محل در استان تویاما در ساحل شمال غربی این کشور روی داد.
 
بر اساس این گزارش، یک مسئول سازمان هواشناسی ژاپن گفت: به نظر می‌رسد که سامانه هشدار زمین لرزه‌ها با ترکیب این دو زمین‌لرزه جداگانه به عنوان یک زمین‌لرزه بسیار بزرگ، واکنش بیش از حدی نشان داده است. تحقیقات درباره علت این اشتباه در سامانه هشدار‌ها آغاز شده است.
 
مجمع الجزایر ژاپن که هر ساله شاهد وقوع بیش از ۲۰ درصد قوی‌ترین زمین لرزه‌ها در جهان است، این سامانه هشدار‌ها را در سال ۲۰۰۷ ایجاد کرد و این امکان را برای شهروندان خود فراهم کرد تا در آخرین لحظات پیش از وقوع یک زمین لرزه شدید، به محلی امن پناه ببرند و جان خود را نجات دهند.
 
ماه مارس ۲۰۱۱ از طریق این سامانه در مورد وقوع زمین‌لرزه‌ای شدید به ژاپنی‌ها هشدار داده شد. در این زمین‌لرزه که موجب سونامی و فاجعه هسته‌ای فوکوشیما شد، حدود ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: زلزله شدید ،هشدار اشتباه، مردم توکیو