راه اندازی اولین کلینیک پاپزشکی در ایران
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۱۵
کد مطلب: 94737
 
اولین کلینیک پاپزشکی کشور توسط دانشگاه علوپزشکی تهران راه اندازی شد.
قلم قاش مدیرگروه پاپزشکی کلینیک دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اولین کلینیک پاپزشکی کشور در این دانشگاه راه اندازی شد و از شنبه  16 دی بیماران می توانند به این مجموعه درمانی مراجعه کنند. دکتر رضا قلم قاش روز پنجشنبه در نشست خبری راه اندازی اولین کلینیک پاپزشکی در کشور، افزود: عمده تمرکز ما در این مجموعه برروی بیماران دیابتی است.

وی ادامه داد: فعالیت اینگونه مراکز در برخی از کشورهای دنیا متداول بوده و قدمت خیلی طولانی دارد که کلینیک پاپزشکی به صورت رسمی به همت دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شده است.

به گفته مدیر گروه پاپزشکی کلینیک دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم غربالگری رایگان از روز شنبه تا دهه فجر انجام خواهدشد: سامانه پیامکی به شماره 02143682 برای دریافت نوبت دراین مجموعه است و غربالگری رایگان دیابت تا پایان دهه فجر امسال در این مجموعه انجام می شود.

وی با اعلام اینکه صدور شناسنامه پا از جمله اقداماتی خواهدبود که در این کلینیک انجام می گیرد و مدیرگروه این کلینیک تاکید می کند: افراد از لحاظ موضوعاتی مانند وضعیت عروق پا، اعصاب محیطی، استخوان و عضلات پا مورد بررسی قرار می گیرند و سپس برای آنان شناسنامه پا صادر می شود.

قلم قاش، ارائه خدمات درمانی و پیشگیرانه به بیماران دیابتی را از مهمترین اهداف این کلینیک اعلام کرد و گفت: پیشگیری از مشکلات پا، اصلاح اختلالات این عضو بدن و درمان بیماری پا از مهمترین اقدامات این کلینیک است.

وی با اشاره به اینکه 10 تا 12 درصد بیماران دیابتی حداقل یکبار زخم پای دیابتی را تجربه کرده اند، گفت: زخم پای دیابتی 3 تا 5 سال از عمر این افراد را کم می کند.

مدیرگروه پاپزشکی کلینیک دیابت پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، زخم پا را اولین عامل مرگ و میر عفونی بیماران دیابتی اعلام کرد و گفت:هزینه سالانه درمان زخم پای دیابتی بین 3 تا 5 هزار دلار است.

قلم قاش به بیماران دیابتی توصیه کرد که مشکل پا را جدی بگیرند و در صورت مشاهده آنها حتما به کلینیک های تخصصی مراجعه کنند تا نسبت به برطرف شدن مشکل، اقدامات لازم انجام گیرد.

قلم قاش همچنین به این نکته اشاره دارد که در ارزیابی چند ماه گذشته ای که در برج میلاد انجام شد، متوجه شدیم 86 درصد کودکان دچار اختلالاتی چون صافی کف پا هستند که اگر در همان سن کودکی درمان نشوند می تواند مشکلات زیادی را برایشان ایجاد کند: مشکلاتی چون گودی کمر و پاهای پرانتزی به دلیل اختلالات بایومکانیکی است و لازم است برای درمان این موارد مراکزی چون آموزش و پرورش ورود کند.

مدیر گروه پاپزشکی افزود: اصولا مراقبت و درمان این اختلالات با ورزش انجام می شود و اگر افراد نسبت به اختلالات کودکانشان آگاه شوند، در جهت درمان آن تلاش می کنند و یکی از اهداف کلینیک پاپزشکی هم همین است. 7 سال است که تلاش می کنیم برای بیماران دیابتی کفش های مناسب قرار دهیم اما هنوز به سرانجام نرسیده است.

قلمقاش افزود: 40 درصد عامل زخم دیابتی ها به دلیل کفش نامناسب است اگر بیمار نسبت به مشکل پاهایش آگاه شود تا بیش از 50 درصد پیش رفته ایم و بسیاری از مشکلات حل خواهد شد؛ اما وقتی یک بیماری دیابتی نمی داند مشکل پایش چیست نمی شود کاری را پیش برد.

مدیر این کلینیک در نهایت اشاره می کند: در سال های گذشته هدف از درمان جلوگیری از مرگ و میر بوده است اما اکنون بهبود کیفیت زندگی را هدف قرار داده ایم. امیدواریم با راه اندازی این کلینیک بسیاری از افراد دیابتی از مشکلات پاهایشان مطلع شوند و اقدامات خوبی را در راستای درمان انها انجام دهیم.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری میزان
کلمات کليدی: کلینیک پاپزشکی ،ایران،بیماران دیابتی، زخم پا