زنان گیتی؛ مردان فحاش؛ بیچاره فوتبال!
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴
کد مطلب: 94724
 
هیچ کس حواسش به داخل زمین نیست. عده قلیلی به درخشش آن 22 نفر در زمین می اندیشند.بیچاره فوتبال!
به گزارش خبرایرانی: هیچ کس حواسش به داخل زمین نیست. عده قلیلی به درخشش آن 22 نفر در زمین می اندیشند.بیچاره فوتبال!

این روزها ماجرای ورود بانوان ریشو به ورزشگاه و همچنین فحاشی های موجود در استادیومها به سوژه اصلی فوتبال تبدیل شده است.

یک)حانیه از تهران، شبنم از اهواز، زهرا از رشت و ... نمونه ای دختران ایرانی هستند که برای ورود به ورزشگاه و شکستن این تابوی غول آسا، دست به تغییر چهره زده اند. نگاه ها به آنان متفاوت است. عده ای شیرزن خطابشان می کنند و دسته ای دیگر خواهان مجازاتشان هستند. گروهی جراتشان را تحسین می کنند و جماعتی لعن و نفرینشان می کنند. اما در همه این قضاوت ها و فریادها، آنها فقط می خواستند طعم حضور در ورزشگاه آزادی را بچشند؛ همین. همان استادیومی که هیبت و بزرگی اش را همگان فریاد کشیده اند و حتی بانوان سوری هم درکش کرده بودند. همان استادیومی که تعریفش را همه جا شنیده بودند. جایگاه 21، 36، روبروی جایگاه..

دو)این التهاب تمام شدنی نیست. سکوها بازهم دردسر ساز شدند. بازهم طغیان علیه یکدیگر. این بار هم پای ورزشگاه آزادی در میان است؛ پیش از این یادگار امام جنجال آفرین شده بود. پرسپولیس و تراکتور نمونه ای از بداخلاقی های تماشاگرها هستند. سکوهایی که رحم ندارند. سکوهایی که مدتهاست چارچوب ها را زیر پا گذاشته اند. از شعار "آب دریا شوره..." و "داور دقت کن" به شعارهای نژادپرستی و توهین های ملیتی رسیده است. تعارف نداریم ؛به مراتب بدتر از داخل زمین، خارج از مستطیل سبز عقب هستیم. اینجا هیچ کس از فوتبال لذت نمی برد.

سه)بازی ایران و بحرین بود. مقدماتی جام جهانی 2006. همه برای جشن صعود آمده بودند. در این بین چند دختر هم با پوشش های مختلف قصد ورود به ورزشگاه را داشتند. عده ای موفق شدند و چند نفرشان هم شناسایی شدند و بعد از بازداشتی کوتاه مدت، به خانه هایشان بازگشتند. فیلم آفساید هم این سوژه را به تصویر کشید و جعفر پناهی آن را به فستیوال های جهانی فرستاد. بعد از آن، مراقبت ها بیش از پیش شد. نگاه نافذتر شد. گیت ها تنگ تر شدند. مراقبت ها چند برابر شد.

چهار)بعد از بازی دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی که منجر به برتری 2-0 سرخپوشان تهرانی شد؛ باشگاه تراکتورسازی و همچنین علی ششگلانی، رئیس هیئت فوتبال آذربایجان غربی در نامه هایی جداگانه به کمیته انضباطی و مهدی تاج شکایت خود را از هواداران پرسپولیس اعلام کردند. آنها شعارهای روی سکوها را مهندسی شده می دانستند و خواهان برخورد شدید فدراسیون با آن بودند. این در حالی است که در بازی رفت نیز در تبریز، عده کثیری از پروشورها علیه هادی نوروزی فقید شعار سر داده بودند.
پنج)"من تواوج گرمایی ک همه بازیرپیرهن نشسته بودن تواستادیوم ۵تابلیزو۵تاشلوارتنم بود.که حجم بگیره بدنم پسرونه نشون بده.حتی موقع نشستن اینقدرمیترسیدم بفهمن ونتونم اونجاباشم جرات نکردم لباسموکمترش کنم یاحتی نتونستم برم برای کادای ضروریم." اینها گوشه ای از صحبت های حانیه، دختر 21 ساله تهرانی است که برای تماشای بازی پرسپولیس و راه آهن در چارچوب هفته سی ام لیگ پانزدهم به ورزشگاه آزادی رفته بود. او برای رسیدن به هدفش، حاضر شده بود با پوشیدن چند لباس به نوعی فیزیک خود را شبیه جنس مخالف کند و از گیت ها عبور کند.

البته که حانیه اولین نفر نبود. پیش از او دخترانی بودند که برای حضور در ورزشگاه دست به تغییر چهره و ظاهر زدند. دسته ای از آنها بی سر و صدا داخل ورزشگاه رفتند و پست اینستاگرام و معجزه فضای مجازی هم نبود که شناسایی و معروفشان کند و البته خیل عظیم آنها هم از پس گیت ها برنیامدند و به عقب رانده شدند.

چند ماه بعد دختر 24 ساله اهوازی با شیوه ای متفاوت به ورزشگاه غدیر رفت تا بازی تیم محبوبش پرسپولیس را مقابل فولاد تماشا کند. شبنم مانند حانیه تنها نبود و از شیوه 5 بلیز و 5 شلوار استفاده نکرد. او به اتفاق آشنایانش و با استفاده از معجزه گریم، با صورتی مردانه و ریش، گیت ها را مغلوب خود کرد. شبنم در این باره گفت: به خاطر تغییر زمان بازى، و اینکه روز وسط هفته بود در ساعتی که من می‌خواستم وارد بشوم ازدحام جمعیت به شدت زیاد بود. خیلى‌ها از سرکار آمده بودند... و افرادى که همراه من بودند، (اعضاى خانواده و فامیلم) شروع کردند به جو دادن که بازى شروع شد، هل بدید. گیت رو باز کنید و ... درست همون لحظه کنترل گیت از دستشان خارج شد. و من عملا بدون بازرسى توانستم بروم داخل. هشت نفر دور من بودند و با من وارد شدند. سى تا چهل نفر از دوستان و آشنایان هم توى جایگاه بودن که به آنها ملحق شدیم. خیلی‌ها را به زحمت انداختم. ولى ارزشش را داشت.

اما زهرا. آخرین دختری که تا به امروز موفق شد به ورزشگاه بیاید. دختری گیلانی که با تلفیقی از شیوه زهرا و شبنم گیت ها را دور زد. هم تنها بود و هم به جای لباس زیاد، ترجیح داد از روش ریش مصنوعی استفاده کند. زهرا در جریان بازی پرسپولیس و تراکتور به داخل استادیوم رفت و بعد از پایان مسابقه هم توسط عکاس ها شناسایی شد و تصاویرش دست به دست شد و به شهرت رسید.

‌شش) "در پی تخلفات مکرر و توهین‌هاى سازمان یافته هواداران پرسپولیس که مشخصاً با هدایت و برنامه‌ریزی لیدرهاى این باشگاه صورت گرفته، باشگاه تراکتورسازى با استفاده از مستندات و مدارک متعدد از جمله تصاویر و فیلم‌هاى مستند از این تخلفات آشکار، با توجه به مسئولیت قانونى تیم میزبان در راستاى تامین امنیت فیزیکی و اخلاقی ورزشگاه ضمن تنظیم لایحه تفصیلى شکایت خود را به کمیته انضباطى فدراسیون فوتبال ارائه مى‌دهد. انتظار مى‌رود با توجه به حساسیت‌هاى موجود، رسیدگى به این پرونده در اولویت قرار گرفته و منجر به صدور احکام قاطع و برخورد جدى با متخلفین شود." این شکایت نامه باشگاه تراکتورسازی است که علیه پرسپولیس نوشته شد. آنها می خواهند تا انتهای ماجرا را بروند و به نتیجه برسند و به قول ششگلانی، با محروم کردن تماشاگران تیم سرخپوش تهرانی تسلایی باشند بر دل هواداران خودی.

هفت)خانم ها آقایان! این است حال و هوای ورزشگاه های ما. دختران با ریش مصنوعی و لباس های تو در تو به دنبال رد شدن از گیت و حضور در ورزشگاه هستند تا رویای دیرینه را محقق کنند؛ شاید اصلا دیوانه فوتبال هم نباشند. آنها فقط می خواهند تابو را بشکنند. پسرها هم که منعی برای ورود ندارند؛ شعار می دهند و فریاد می کشند و فحش می دهند؛ تیمشان را دوست دارند اما کم کردن روی سکوهای روبرو در اولویت قرار دارد.

می بینید. هیچ کس حواسش به داخل زمین نیست. عده قلیلی به درخشش آن 22 نفر در زمین می اندیشند.بیچاره فوتبال!
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: بانوان ریشو، ورزشگاه ،فحاشی ها،استادیومها