افزایش ۷۸ درصدی صادرات کالا‌های ایرانی به چین
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب: 94385
 
طبق اعلام گمرک، صادرات کالا‌های ایرانی به چین در نه ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۷۸.۱۲ درصد افزایش یافته است.
مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماهه امسال به ۳۱ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۲ و ۳۹ صدم درصد کاهش داشته است.

در مجموع صادرات کالا‌های ایرانی به چین در نه ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۷۸.۱۲ درصد افزایش یافته است. در بازار عراق هم رشد ۳۶ صدم درصدی ثبت شد. صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و افغانستان به ترتیب با افزایش ۹۹.۲۸ درصدی و ۲۷.۶ درصدی همراه شد و شاهد افت ۳۹.۱۸ درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی بوده‌ایم.

بر این اساس در ۹ ماهه امسال تشریفات گمرکی ۱۱۵ میلیون و ۱۷۱ هزار تن کالا در گمرکات کشور به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار ۲۶ میلیون و ۵۹۵ هزار تن سهم واردات و ۸۸ میلیون و ۵۷۶ هزار تن سهم کالا‌های صادراتی غیرنفتی بود.

سهم ۳۳.۸ میلیارد دلاری سه هزار و ۹۰۰ شرکت از کل واردات

این گزارش می‌افزاید؛ در نه ماهه امسال به میزان ۳۷ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۱.۱۸ درصد افزایش نشان می‌دهد. عمده‌ترین دلایل افزایش واردات به کالا‌های اساسی، قطعات منفصله خودرو و کالا‌های سرمایه‌ای مربوط می‌شود؛ بنابراین گزارش، در ۹ ماهه امسال بیش از ۳۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از کل واردات ایران در اختیار سه هزار و ۹۰۰ شرکت تولیدی شناخته شده و برند یا شرکت‌های بازرگانی معتبر بوده است که البته اسامی چند تاجر بنام و سرشناس هم در بین این شرکت‌ها دیده می‌شود. در مجموع بیش از ۹۰ درصد از ارزش کل واردات ایران به سه هزار و ۹۰۰ شرکت اختصاص دارد.

در این فهرست شرکت‌های فعال در صنعت خودرو در رتبه‌های نخست قرار دارند. پس از این شرکت‌ها به ترتیب شرکت‌های بنام و شناخته شده فعال در حوزه تامین کالا‌های اساسی، نهاده‌های دامی، پالایشگاهی و پتروشیمی، فولاد، دارو و صنایع غذایی دیده می‌شوند.

این گزارش می‌افزاید؛ در مجموع در ۹ ماهه سال جاری شرکت‌های تولیدی، بازرگانی و افراد حقیقی فعال در واردات کالا بیش از ۱۷ هزار عدد بوده اند.

عمده‌ترین کالا‌های صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۵ میلیارد و ۹۸ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار، متانول به ارزش ۸۳۵ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۸۱۰ میلیون دلار و سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در نه ماهه سال‌جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار، برنج یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۷۴۹ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار سی سی بجز آمبولانس و هیبریدی به ارزش ۶۶۰ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالا‌های ایران

عمده‌ترین خریداران کالا‌های ایرانی در نه ماهه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش ۶ میلیارد و ۵۲۷ میلیون دلار، عراق با ۴ میلیارد و ۶۲۸ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۴۵۸ میلیون دلار، جمهوری کره با ۳ میلیارد و ۱۱ میلیون دلار و افغانستان با ۲ میلیارد و ۴ میلیون دلار بوده است.

کشور‌های عمده صادرکننده کالا به ایران

کشور‌های عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشور‌های چین با ۹ میلیارد و ۴۵۲ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۵۷۶ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار و آلمان با ۲ میلیارد و ۹۵ میلیون دلار بوده است.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: صادرات کالا ، کالاهای ایرانی ، چین ، گمرک ایران