آیت‌الله آملی لاریجانی از کدام مستند حرف می‌زند؟
تاریخ انتشار : شنبه ۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب: 94241
 
رئیس قوه قضاییه در جلسه هفته گذشته خود با اشاره به یک مستند خواستار رفع مشکل بی‌شناسنامه‌ها شد. او گفت داشتن افراد بدون شناسنامه در کشور ما قبیح است.
آیت الله آملی لاریجانی روز چهارشنبه در جلسه شورای اداری استان ایلام که با حضور استاندار، نماینده، ولی فقیه و مدیران دستگاه‌های مختلف این استان برگزار شد، شرکت کرد. او در بخشی از صحبت‌های خود در این جلسه به افراد بی شناسنامه در کشور پرداخت و اشاره‌ای به مستندی که با این عنوان ساخته شده است کرد.

آیت الله آملی لاریجانی در این نشست گفت: مدتی قبل فیلم مستندی درباره وضعیت برخی افراد بدون شناسنامه در سیستان و بلوچستان دیدم که واقعاً تکان دهنده بود. به برخی مسئولان از جمله رییس جمهور هم این موضوع را گفتم که چنین مسئله‌ای برای ما مسئولان بسیار قبیح است. افرادی را می‌بینیم که در مقابل دوربین استغاثه می‌کنند و می‌گویند ما به خاطر نداشتن شناسنامه حتی نمی‌توانیم به یک شهر دیگر برای کار برویم، زیرا نگرانیم که به دلیل نداشتن سند هویتی، بازداشت شویم. فرزندان آن‌ها نیز به خاطر نداشتن شناسنامه نمی‌توانند درس بخوانند در حالی که بسیاری از آن‌ها پدرشان ایرانی است و فقط شناسنامه ندارند.

رئیس قوه قضائیه از کدام مستند حرف می‌زند؟

نوزدهمین قسمت از فصل اول برنامه «به اضافه مستند» اختصاص به پخش مستند «بی‌شناسنامه‌ها» به کارگردانی فرهاد ورهرام داشت. در این برنامه علاوه بر نمایش مستند، نشست بررسی این موضوع با حضور کارگردان اثر و فرشاد عالی از فعالان جهادی سیستان و بلوچستان برگزار شد. در این برنامه علل و عوامل وجود بی شناسنامه‌ها در کشور مورد بررسی قرار گرفت و همچنین درخواست‌های مردمی مطرح شد.

فرهاد ورهرام در آن نشست ضمن اشاره به محرومیت مردم سیستان و بلوچستان، گفت: محرومیت سیستان و بلوچستان یک مقدار تاریخی است. از قاجاریه به این سو، به این سرزمین خیلی بد کردند. پاره‌ای از تن سیستان و بلوچستان جدا می‌شود و به پاکستان و افغانستان داده می‌شود. قبل از انقلاب به هیچ بلوچی پست دولتی نمی‌دادند. کمتر اهمیت می‌دادند. الان بهتر شده است. بلوچ‌ها به خاطر خصلت‌های قومی حوصله حضور در ساختار‌های بروکراتیک را ندارند. اگرچه بعد از تاسیس دانشگاه در این منطقه کمی شرایط بهتر شده است. اما بحث تفاوت‌ها هنوز دیده می‌شود و امیدواریم برطرف شود.

وی همچنین درباره لزوم دیده شدن این فیلم بیان داشت: بسیار دوست دارم که این فیلم دیده شود و به این نیت آن را ساختم. به نظرم نهاد‌های تصمیم گیر باید تلنگری بخورند و این فیلم و بی شناسنامه‌ها را جدی بگیرند.

فرشاد عالی از فعالین اردو‌های جهادی درباره مشکل بی شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان در این برنامه گفت: احساس و تجربیات چندساله من در سیستان و بلوچستان این هست که مسئله بی شناسنامه‌ها به دو موضوع برمی گردد. مراجع ذیربط و برخی از خود مردم منطقه. مسئولین و خطای سیستمی و مدیریتی ضعف دارند. مسئولین البته استدلال‌های خودشان را دارند که در برخی موارد با قانون همخوانی دارد و در برخی موارد تبصره‌های قانونی وجود دارد که به نفع بی شناسنامه هاست. نکته دیگر آنکه برخی از مردم این مناطق تمایل به حضور در شهر برای پیگیری این موضوع ندارند. خودشان می‌گویند پیگیری نکرده اند و نمی‌کنند. فاصله مکانی هم آنجا خیلی دخیل هستند. مثلا روستایی هست که اهالی برای به شهر آمدن ۵ مسیر باید عوض کنند و ماشین هم نیست. این سختی باعث می‌شود با نگاهی مثل بی خیالی مواجهه کنند، اما ضعف‌های سیستمی و مدیریتی هم دخیل هستند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: آیت الله آملی لاریجانی ، مستند ، رئیس قوه قضائیه