تهران همچنان در خفگی/ برای سالم ماندن در آلودگی هوا باید چه کرد؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: 93506
 
پیام ما را از پایتخت دریافت میکنید و امروز روز سوم است که در بحران آلودگی هوا قرار داریم. می گویند شاخص های آلودگی هوا رو به کوتاه آمدن هستند اما هنوز ریه هایمان به خاطر دو روز گذشته درد میکنند.

سرویس جامعه خبرایرانی، آسمان سیاه، ممنوعیت تردد خودروها، تعطیلی نابهنگام مدارس در ایام امتحانات، نفس تنگی، هشدارهای پی در پی سازمان های بهداشتی، کرختی و بی حالی، چیزهاییست که به آن ها عادت کرده ایم. این اتفاقات نه چندان خوشایند، در ایران، فصل جدایی ناپذیر پایتخت نشیینی شده اند.

پیام ما را از پایتخت دریافت میکنید و امروز روز سوم است که در بحران آلودگی هوا قرار داریم. می گویند شاخص های آلودگی هوا رو به کوتاه آمدن هستند اما هنوز ریه هایمان به خاطر دو روز گذشته درد میکنند.

امسال این اولین بار است که مدارس پایتخت ایران به دلیل آلودگی هوا تعطیل میشد. میزان غلظت ذرات معلق دیروز در تهران بین 185 تا 174 میکروگرم در متر مکعب گزارش شده بود. بر اساس استاندارهای سازمان بهداشت جهانی، حداکثر میزان مجاز غلظت ذرات معلق در طول 24 ساعت، 25 میکروگرم در متر مکعب است. دیروز توصه شد افراد مسن، کودکان، زنان حامله و افراد با بیماری‌ها قلبی در خانه بمانند و تا حد ممکن از تردد در شهر خودداری کنند. همچنین فعالیت معادن شن و ماسه، آسفالت و سیمان و همچنین فعالیت‌های عمرانی امروز ممنوع شد. دیروز همزمان در شهرهای تبریز و ارومیه، در شمال غربی ایران مدارس برای دومین روز متوالی به دلیل آلودگی هوا تعطیل اعلام شد.

پیش بینی ها در مورد پایتخت این است که این نابسامانی تا چهارشنبه ادامه داشته باشد.

 

حل مشکل آلودگی هوا یکی از وعده‌های بزرگ سیاستمداران به ویژه در بزنگاه‌های انتخاباتی و سیاسی است. وعده‌ای که هنوز محقق نشده و عدم چاره‌اندیشی اساسی برای ارائه راه حل‌های موثر در این زمینه می‌تواند سلامت مردم ایران را به خطر بیاندازد. عادت کرده ایم و انگار نه انگار، سلامتی شهروندان و هموطنانمان به خاطر این آلودگی در خطر است. سلامتی ایرانیان به مراتب از ضربه های اقتصادی ناشی از تعطیلی به خاطر آلودگی هوا، لغو بازی های فوتبال، تعطیلی کارخانه ها و اعمال محدودیت های ترافیکی در تهران مهمتر است. نکته ای که شاید متولیان امور چندان به آن توجه عملی نداشته اند. چرا که تکرار روند قرار گرفتن شاخص های آلودگی هوا در وضعیت ناسالم، حکایت از عدم اقدام یا اقدام بی ثمر مسئولین مربوطه در جهت کاهش آلودگی هوا دارد.

 

 

آلودگی هوای تهران در یک نگاه

شهر تهران سالانه متحمل ۷۵۰ هزار تن مواد آلاینده است که اصلی‌ترین این مواد ذرات معلق هستند. جمعیت روزانه تهران حدود ۱۰ میلیون نفر است که آلاینده های این شهر از منابع ثابت و منابع متحرک تولید می‌شود. خودروها و موتورسیکلت ها ۸۵ درصد مواد آلوده کننده را وارد هوایی می‌کنند که شهروندان تهران تنفس می‌کنند. همچنین آلاینده شاخص هوای تهران ذرات معلق هستند که سهم منابع متحرک در تولید این ذرات ۷۰ درصد و سهم منابع ساکن در تولید ذرات معلق ۳۰ درصد است. وسایل نقلیه عامل اصلی آلوده شدن هوا در این روزها هستند و اگر باد و باران به داد شهروندان نرسد، روزهای آلوده ادامه خواهد داشت.

روزهاي آلوده پاييز امسال، امروز به عدد 41 مي‌رسد تا در آلوده ترين شرايط هوايي 4 سال اخير تهران قرار بگيريم. مقايسه كيفيت هواي 4 سال اخير تهران نشان مي‌دهد در بازه زماني 1 مهر تا 27 آذر، بدترين كيفيت هوايي در سال جاري سپري شده است و طي آن 40 روز هوا آلوده و بالاتر از حد استاندارد بوده است. از طرفي امروز 28 آذر نيز هوا آلوده است تا چهل و یکمین روز آلوده پاييز 96 ثبت شود.

سالهاست که با شدت گرفتن آلودگی هوا در تهران و شهرهای دیگر، مسئولان طرح هایی از این دست را به اجرا در می‌آورند و از ممنوعیت ورزش در اماکن روباز تا تعطیلی کلیه مدارس در کلیه مقاطع تحصیلی و حتی اجرای طرح زوج و فرد از در منازل، می‌کوشند با اعمال محدودیت های مختلف، غول آلودگی هوا را به پستویش پس بزنند و اوضاع را عادی کنند. اما سلامتی از دست رفته مردم چه می شود.

لذا بر آن شدیم تا خودمان به داد خودمان برسیم. منتظریم تا اقدامات مسئولین در زمینه کاهش آلودگی هوا به نتیجه برسد. اما در همین اثنا لازم است بدانیم چه چیزی بخوریم چه چیزهایی را رعایت کنیم که کمتر از بی توجهی مسئولین ضربه بخوریم.

 

 

مواظب خوراک روزهای آلوده باشیم

برای مردمی که در شهرهای صنعتی زندگی می‌کنند و آلودگی هوا درست همزمان با ظهور فصل سرماخودش را به زندگی روزمره آنها تحمیل می‌کند باید به دنبال راه‌‌حل‌های بلندمدت بود. یکی از راه‌ها که صرفا دست خودتان است به تغذیه صحیح مربوط می‌شود شما با آگاهی از این که در شهرهایی زندگی می‌کنید که آلودگی هوا بخش لاینفک آن در مقاطعی از سال است، سبک غذایی خود را برنامه‌ریزی کنید.

 

1- ویتامین C:

قوی‌ترین آنتی‌اکسیدانی برای بدن شما ویتامین C است. این ویتامین محلول در بدن می‌تواند رادیکال‌های آزاد را از بین ببرد. در عین حال ویتامین C به بازسازی ویتامین E کمک می‌کند. مصرف ویتامین C کافی برای حفظ اندازه ضروری آن در ریه‌ها یک امر بسیار مهم است. به عنوان مثال بزرگسالان روزانه به دریافت 40 میلی‌گرم از این ویتامین نیاز دارند تا ریه‌هایشان توان مقابله هوای آلوده‌ای را که نفس می‌کشند داشته باشد.

 

ویتامین C را را از این منابع طبیعی به بدن برسانید:

- جعفری، کلم و به طور کلی سبزیجات بهترین گزینه‌های خوراکی در آلودگی هوا هستند و ویتامین C مورد نیاز را به بدن می‌رسانند.

- بهترین راه برای دریافت ویتامین C روزانه به خصوص در روزهای آلوده نوشیدن آب دو عدد لیمو ترش است. می‌توانید آب لیمو ترش را با آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید.

- مرکبات مانند پرتقال منابع غنی از ویتامین C هستند.

 

2- ویتامین E:

این ویتامین محلول در چربی اولین خط دفاعی بدن در برابر آسیب‌هایی است که بافت‌های انسان وارد می‌شود. این ویتامین را به روش‌های زیر به بدن برسانید:

 

- ویتامین E در برنامه غذایی از گیاهانی می‌آید که در قالب روغن‌های خوراکی مصرف می‌شود. روغن کانولا، آفتابگردان، بادام زمینی و روغن زیتون از جمله این منابع هستند.

- بادام و تخمه آفتابگردان از دیگر منابع غنی ویتامین E هستند. از آنجایی که مغزها معمولا پرکالری هستند مصرف روزی یک اونس از آنها کفایت می‌کند.

- ماهی‌ها مانند ماهی سالمون از دیگر منابع غنی ویتامین C هستند.

- ادویه‌جات و چاشنی‌های گیاهی مانند پاپریکا، پودر چیلی، سیر، ریحان و جعفری همگی منابع غنی ویتامین E هستند که به خصوص این روزها می‌توانند حسابی به داد سلامتی شما برسند.

 

3- بتاکاروتن:

به دلیل فعالیت آنتی‌اکسیدانی نقش بسیار مهمی در کنترل التهابات ناشی از آلودگی ایفا می‌کنند. بتاکاروتن همچنین در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شود.

 

منابع بتاکاروتن را بشناسید:

- سبزیجات برگ‌دار مانند کاهو و اسفناج قوی‌ترین منابع بتاکاروتن هستند.

- برگ تربچه و هویج نیز از دیگر منابع غنی بتاکاروتن هستند.

 

4- اسید چرب امگا 3:

این اسید چرب از قلب شما در برابر اثرات مضر آلودگی هوا محافظت می‌کند.

 

منابع غذایی امگا 3 شامل این خوراکی‌ها می‌شوند:

-مغزها مانند گردو و تخم کتان، سبزیجات برگ‌دار و ماهی‌ها.

Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: آلودگی هوا , تهران , سلامتی