بررسی پشت پرده «شوی تبلیغاتی» نیکی هیلی در سازمان ملل علیه ایران
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۹
کد مطلب: 93217
 
«شوی تبلیغاتی» نماینده آمریکا در سازمان ملل علیه ایران در شرایطی اجرا شد که فریاد نهادهای حقوق بشری به دلیل حمایتهای تسلیحاتی واشنگتن از متجاوزان سعودی به آسمان رفته است.
سرویس جهان خبرایرانی، «نیکی هیلی» نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه با نمایش بقایای موشکی که انصارالله به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کرده بود، جمهوری اسلامی ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد! وی مدعی شد: «گزارشی که سازمان ملل منتشر کرده نشان می‌دهد که ایران برای حوثی‌ها در یمن سلاح ارسال کرده است».

هیلی ایران را به ثبات زدایی از منطقه متهم کرد و گفت: «آنچه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان شواهد انکارناپذیرِ نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای پنهان کردن این موارد تلقی شود». وی در کمال تعجب این ادعا را مطرح کرد که موشک شلیک شده به ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است!  

البته این اولین باری نیست که جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا متهم به ارائه کمک های تسلیحاتی به گروه های مبارز یمنی می شود؛ پیشتر نیز آمریکایی ها سخنان مشابهی را در این زمینه مطرح کرده بودند، با این تفاوت که روز پنجشنبه طرح ادعاهای ضد ایرانیِ نیکی هیلی، با ارائه یک «شوی تبلیغاتی» با نمایش «بقایای موشک شلیک شده از سوی انصارالله» همراه شد.

پس از ادعاهای سراسر کذب هیلی علیه جمهوری اسلامی ایران، دیری نپایید که متحدان منطقه ای واشنگتن نیز دست به کار شدند و در دنباله روی کورکورانه و مغرضانه از سیاست های ایالات متحده، یکی پس از دیگری انگشت اتهام را به سمت تهران نشانه رفتند. وزارت خارجه عربستان سعودی با صدور بیانیه ای از تلاش آمریکا برای برملا ساختن نقش ایران در یمن قدردانی کرد! از سوی دیگر، وزارت خارجه بحرین و همچنین امارات نیز با صدور بیانیه هایی جداگانه حمایت کامل خود از آمریکا را اعلام کرده و مدعی شدند: «ایران در امور یمن دخالت می کند و برای شبه نظامیان این کشور تسلیحات مختلف ازجمله موشک، پهپاد و قایق جنگی می رساند!»

دروغی که ۴۸ ساعت هم دوام نیاورد

دروغ بزرگی که نماینده دائم ایالات متحده آمریکا علیه ایران مطرح کرد در عرض کمتر از ۴۸ ساعت برملا شد تا به لکه ننگ دیگری بر پیشانی دولتمردان واشنگتن تبدیل شود، چراکه سخنگوی دبیرکل سازمان ملل به صورت مستقیم به فضاسازی ها علیه ایران واکنش نشان داد. «فرحان حق» در این خصوص گفت: «دبیرکل سازمان ملل هر ۶ ماه یک ‌بار گزارشی را درباره اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ارائه می ‌دهد که شامل جنبه‌های مختلفی از فعالیت ‌های ایران می‌شود و گزارش فعلی نیز تحلیل‌ هایی را درباره موشک ‌های شلیک شده از یمن به سمت عربستان ارائه داده است. در این گزارش‌ ها تاکید می ‌شود که هیچ شواهد قطعی درباره منشاء این موشک‌ها وجود ندارد».

واقعیت این است که اتهام واهی ایالات متحده آمریکا علیه ایران در خصوص تسلیح گروه های مبارز یمنی درست در حالی مطرح می شود که حجم انتقادات نهادهای حقوق بشری از واشنگتن به دلیل استمرار در فروش تسلیحات کشتار جمعی به متجاوزان سعودی بیش از پیش افزایش یافته است. در واقع، آمریکایی ها با ارائه یک شوی تبلیغاتی بی ارزش در شرایطی که به دلیل حمایتهای تسلیحاتی از ریاض با انتقادات گسترده ای مواجه هستند، تلاش می کنند از طریق متهم ساختن ایران به افکار عمومی آدرس غلط داده و با این کار، به زعم خود مانع از تمرکز آنها بر نقش پررنگ و غیرقابل انکار واشنگتن در به راه افتادن حمام خون در یمن شوند. 

پس از سه سال از تجاوز مستقیم ائتلاف سعودی علیه مردم بی دفاع و بی گناه یمن، کمتر رسانه ای پیدا می شود که از این تجاوز به عنوان «تجاوز سعودی ـ آمریکایی» یاد نکند، چراکه حتی خودِ آمریکایی ها هم به خوبی می دانند که مردم یمن توسط سعودی ها و با سلاح آمریکایی به خاک و خون کشیده می شوند. قرارداد فروش تسلیحات آمریکا به عربستان به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار که در ماه مِی سال جاری میلادی میان واشنگتن و ریاض منعقد شد، تنها گوشه ای از حمایت های تسلیحاتی علنی آمریکایی ها از متجاوزان سعودی در یمن محسوب می شود.

علاوه براین، نهادهای حقوق بشری بین المللی مانند سازمان عفو بین الملل نیز بارها و در مناسبت های گوناگون صراحتا آمریکا را به نقض حقوق بشر در یمن متهم کرده و خواستار توقف سریع حمایت های تسلیحاتی آن از عربستان سعودی شده اند. در چنین شرایطی طبیعی است که آمریکایی ها برای رهایی یافتن از فشارهای سیاسی و رسانه ای نشأت گرفته از نقش‌آفرینی‌شان در کشتار مردم یمن، به دنبال معرفی یک «دشمن فرضی» به نام جمهوری اسلامی ایران به جامعه جهانی باشند. 

انحراف انظار از قدس اشغالی

ادعاهای نماینده ایالات متحده آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در این برهه از زمان می تواند عوامل دیگری نیز داشته باشد که ازجمله آن «انحراف انظار از تحولات قدس اشغالی» است. پس از شناسایی قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا موجی از اعتراضات گسترده در سراسر کشورهای اسلامی از عراق، سوریه، لبنان و ایران گرفته تا مالزی، اندونزی و ترکیه به راه افتاد؛ اعتراضاتی که شعارهای ضد آمریکایی ازجمله به جزئی جدایی ناپذیر از آنها تبدیل شده بود و البته هم اکنون نیز تداوم دارند و متوقف نشده اند.

لذا آمریکایی ها با متهم کردن ایران و به صف کردن متحدانشان در منطقه برای جانبداری از طرح ازپیش برنامه ریزی شده خود، تلاش کردند تا موجی را راه اندازی کنند که قادر به سایه افکندن بر تحولات قدس اشغالی و اقدام واشنگتن در شناسایی آن به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل، باشد و آن را به طور کامل تحت الشعاع قرار دهد. با این حال، موضع صریح و قطعی سازمان ملل متحد دربرابر دروغ بزرگ واشنگتن علیه ایران، آب سردی بود بر تمامی تلاش های مذبوحانه دولتمردان آمریکایی.

نشست استانبول؛ تیری زهرآگین بر پیکره آمریکایی ها

سران کشورهای اسلامی به منظور بررسی راهکارهای مقابله با اقدام رئیس جمهوری آمریکا علیه قدس اشغالی، روز چهارشنبه هفته گذشته در شهر استانبول ترکیه گردهم آمدند. در این نشست بیش از ۵۷ نفر از سران ارشد کشورهای اسلامی حاضر شدند و  در آن بر لزوم تقویت وحدت اسلامی، برخورد با یکجانبه گرایی کامل آمریکا و همچنین دفاع از مقدسات اسلامی و مسیحیت در شهر قدس تاکید کردند. به نظر می رسد که برگزاری این نشست آن هم به فاصله کوتاهی از اعلام موضع ترامپ در خصوص قدس اشغالی، عصبانیت شدید آمریکایی ها را به دنبال داشته است. آمریکایی ها این نشست را تیری زهرآگین بر پیکره خود تلقی کردند و از همین روی، با تاخت و تاز علیه جمهوری اسلامی ایران درصدد آن برآمدند تا به نوعی از حامی شماره یک قدس اشغالی و دشمن درجه اول رژیم صهیونیستی، انتقام جویی کنند.

عصبانیت از موفقیت آمیز بودن حمله موشکی

اما آنچه که در این میان به نظر می رسد در خشم و عصبانیت آمریکایی ها از حمله موشکی نیروهای یمنی به ریاض مؤثر بوده، موفقیت آمیز بودن این حمله است. موشک بالستیکی که یمنی ها شلیک کردند، به هدفش اصابت کرد و در فروگاه بین المللی ریاض فرود آمد و پروازها را مختل کرد. این حمله موشکیِ موفقیت آمیز، شکست سامانه پاتریوت ساختِ آمریکا در رهگیری آن را به وضوح نمایان ساخت؛ مسأله ای که ضربه مهلکی به تاج صنعت نظامی آمریکا محسوب می شود. از سوی دیگر، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در این خصوص می گوید: «هفت موشک پاتریوت برای ساقط کردن موشک بالدار یمنی ها شلیک شد که هر موشک سه میلیون دلار هزینه دارد.

با این حال، موشک یمنی ها به هدف اصابت کرد و سامانه پاتریوت در رهگیری آن ناکام ماند». براساس آنچه که گفته شد، یکی از عوامل اصلی عصبانیت آمریکایی ها و متوسل شدن آنها به شوی تبلیغاتی علیه ایران، ریشه در ضربه مهلکی دارد که نیروهای یمنی به آنها وارد کردند.

فضاسازی برای جلوگیری از تداوم حملات یمنی‌ها

موفقیت آمیز بودن حمله موشکی ارتش و کمیته های مردمی یمن به مواضع سعودیها آن هم در شهر ریاض، پایتخت عربستان، متحدان بین المللی این کشور ازجمله ایالات متحده آمریکا را برآن داشت با اتخاذ راهکاری مناسب، از تکرار چنین حملاتی حتی الامکان جلوگیری کنند.

به گزارش مهر، به همین دلیل، به موازات سعودیها که حملات ددمنشانه‌شان علیه غیرنظامیان بی گناه یمنی را تشدید کردند، آمریکایی ها نیز حامیان سیاسیِ گروه های مبارز یمنی را آماج حملات رسانه ای و تبلیغاتی قرار دادند تا با ایجاد موجی از ترس و وحشت، از تکرار چنین حملاتی جلوگیری کنند و بدین ترتیب، متحمل خسارت های مشابه نشوند. اما باز هم آمریکایی ها دچار اشتباه محاسباتی شدند، چراکه ارتش و کمیته های مردمی یمن بار دیگر یک موشک بالستیک از نوع «قاهر ام ۲» را به پایگاه سعودیها در شهر مرزی جیزان شلیک کردند؛ حمله ای که ازقضاء بازهم موفقیت آمیز بود.

Share/Save/Bookmark