انتقاد عریقات از سیاست‌های آمریکا درباره فلسطین
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۶
کد مطلب: 92646
 
مذاکره کننده ارشد فلسطینی اعلام کرد آمریکا برای میانجیگری روند سازش فلسطینی‌ها، دیگر صلاحیت ندارد.
صائب عریقات -- مذاکره کننده ارشد فلسطینی – اعلام کرد آمریکا برای میانجیگری روند سازش فلسطینی‌ها، دیگر صلاحیت ندارد.

بر این اساس، مذاکره کننده ارشد فلسطینی چهارشنبه شب به دنبال تصمیم ترامپ درباره قدس گفت: رئیس جمهور آمریکا با اقدام امروز خود در وهله نخست قوانین بین المللی و توافق نامه های امضاء شده را نقض کرد.

عریقات در گفت و گو با شبکه سی.ان.ان افزود: در سال 1995توافق نامه ای با اسرائیل امضاء شد که براساس آن مقرر شد هیچیک از دو طرف اقدامی درباره مسائلی صورت ندهد که به وضعیت دائمی بیت المقدس (قدس اشغالی) مربوط می شود. اما امشب شاهد بودیم که رئیس جمهور ایالات متحده اعلام می کند که قدس اشغالی پایتخت اسرائیل است و او با این کار، واقعیت‌های تاریخی و اقتصادی و سیاسی را درباره مسلمانان و مسیحیان تغییر می دهد که به بیت المقدس تعلق دارند.

وی گفت : با این کار، کشور او (آمریکا) برای ایفای نقش درخصوص فرایند صلح دیگر هیچ صلاحیتی ندارد. پادشاه عربستان سعودی و پادشاه اردن و رئیس جمهور مصر و پادشاه مغرب و محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی و دیگر مقامات کشورهای عربی با او تماس‌هایی گرفته اند و به او گفته اند که او با این کارش همه عناصر میانه رو را در منطقه تضعیف می کند و سبب تقویت افراطیون در منطقه می شود یعنی همان افرادی که به راه حل ایجاد دو کشور اعتقادی ندارند و به مردم فلسطینی اعتقاد ندارند.

این مقام فلسطینی خاطرنشان کرد: فکر می کنم محمود عباس خواستار تشکیل جلسه فوق العاده شورای مرکزی فلسطین می شود تا این وضع خطرناک و پیامدهای آن بررسی شود و تصمیم مناسب برای این وضع اتخاذ شود. به نظر من، با این وضع، تنها گزینه ای که برای فلسطینی ها باقی می ماند مبارزه برای رسیدن به حقوق برابر از رود اردن تا مدیترانه است. یهودیت، مسیحیت و اسلام دین‌های بزرگ خداوند هستند.

عریقات تاکید کرد: یهودیان و مسیحیان و مسلمانان باید با سهمی برابر در این سرزمین‌ها زندگی کنند. او (ترامپ) دموکراسی اسرائیل را می ستاید اما خود او به خوبی می داند که اسرائیل، هر روز نظام آپارتایدی را علیه پنج میلیون فلسطینی در کرانه باختری و غزه اعمال می کند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم
کلمات کليدی: سازش فلسطینی ها ، عریقات ، میانجی گری آمریکا