روایت تیلرسون از هشدار واشنگتن به طالبان
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۰
کد مطلب: 89756
 
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: دولت ترامپ بار دیگر به طالبان گفته که «هرگز از طریق نظامی پیروز نخواهند شد» و در صورتی که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند، امکان حضور در دولت افغانستان را بدست خواهند آورد.
وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن با گرفتن ارتباط از طریق دفتر سیاسی طالبان در قطر و کانال‌های غیررسمی با این گروه، هشدار داده است که آنها از مسیر نظامی به پیروزی دست نخواهند یافت.

به گزارش «واشنگتن پست»، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: دولت ترامپ بار دیگر به طالبان گفته که «هرگز از طریق نظامی پیروز نخواهند شد» و در صورتی که سلاح‌های خود را بر زمین بگذارند، امکان حضور در دولت افغانستان را بدست خواهند آورد.

وزیر خارجه آمریکا اظهار کرد که این پیام از طریق «کانال‌های غیررسمی» و دفتر سیاسی قطر به طالبان انتقال داده است.

اظهارات تیلرسون اما در اسلام‌آباد بسیار شدیدتر بود، وقتی وزیر خارجه آمریکا از پاکستان خواست تا اقدامات جدی‌تری را علیه گروه‌های تروریستی فعال در خاک این کشور اتخاذ کند.

وی همچنین هشدار داد که در صورت عدم اقدام اسلام‌آباد، واشنگتن خود بطور یک‌جانبه عمل خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیرش به کابل گفته بود که واشنگتن در تلاش است تا با برخی از عناصر طالبان، که میانه‌رو هستند و در پی ادامه جنگ نیستند، وارد مذاکره شود.

این در حالی است که «فیلیپ جیرالدی» عضو سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معتقد است که طالبان پیشنهاد تیلرسون و آغاز مذاکرات صلح با واشنگتن را نخواهد پذیرفت.

وی در توضیح این اظهارات خود گفت که طالبان توانایی گسترش مناطق تحت کنترل خود را به نمایش گذاشته است، بنابراین اکنون و یا در آینده‌ای نزدیک هرگونه امتیازدهی این گروه به دولت افغانستان و شرکای غربی آن بعید است.


Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: رکس تیلرسون ، وزیر خارجه آمریکا ، طالبان