نقش مخرب صرافی‌های غیر مجاز در نوسانات نرخ ارز
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب: 88876
 
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نقش مخرب صرافی های غیر مجاز در نوسانات نرخ ارز گفت: صرافی های غیر مجاز با ارتباطی که با صرافی های خارج از کشور دارند می توانند ارز را از کشور خاج کنند.
حجت السلام موسوی لارگانی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص صرافی‌های غیر مجاز گفت: صرافی‌های غیر مجاز بر نوسانات قیمت ارز خیلی می‌توانند دخیل و تأثیر گذار باشند، چون وقتی این‌ها مجوز ندارند قطعاً تحت مدیریت بانک مرکزی نیستند یعنی اگر جایی نباشد که نظارتی بر عملکرد این گونه صرافی‌ها داشته باشد می‌توانند در نوسانات ارز سهیم باشند.

وی ادامه داد: البته بانک مرکزی به همراه نیروی محترم انتظامی موظف است که هر جایی که به عنوان صرافی می‌خواهد به شروع به فعالیت کند در آن صرافی حضور پیدا کنند و از آن صرافی مجوز رسمی بانک مرکزی را جویا شوند و اگر مجوز نداشتند مانع فعالیت آن‌ها شوند.

نماینده مردم فلاورجان در ارتباط با نقش نظارتی مجلس پیرامون صرافی‌های غیر مجاز اظهار داشت: بانک مرکزی زیر نظر رئیس جمهور است و مجلس نمی‌تواند مستقیم ورود کند بلکه تنها می‌تواند تذکر دهد یا همین بحث ماده ۳۶ که در خصوص موسسات اعتباری است را پیگیری کند و یا سوال از رئیس جمهور را در دستور کار قرار دهد.

وی ادامه داد: قانون بانکداری اسلامی که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و تصویب است به نظرم باید نگاهی هم به صرافی‌های غیر مجاز داشته باشد، چون صرافی‌های غیر مجاز با ارتباطی که با صرافی‌های خارج از کشور دارند می‌توانند ارز را از کشور خاج کنند.

موسوی لارگانی در پایان افزود: وظیفه دولت این است که لایحه بیاورد، اما چه در دولت قبل و چه در این دولت علی رغم وعده و عید‌های داده شده دولت لایحه‌ای را ارائه نداد و مجلس خودش طرحی را آمده کرده است، اما بعید می‌دانم که تصویب این طرح تا اربعین حسینی عملیاتی شود.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: صرافی های غیرمجاز ، نوسانات نرخ ارز ، کمیسیون اقتصادی مجلس ، لارگانی