رانندگی در هوای بارانی و تمام نکاتی که باید رعایت کنید!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۵
کد مطلب: 88501
 
رانندگی در هوای بارانی هر چند برای بسیاری از رانندگان لذت بخش است اما نیازمند دقت بالا و رعایت نکات ایمنی زیادی از سوی راننده است.
 رانندگی در هوای بارانی و تمام نکاتی که باید رعایت کنید!به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، رانندگی در روزهای بارانی نسبت به دیگر روزها دشوار و قدری پیچیده است. خیس بودن زمین، زاویه دید محدود و کاهش سرعت رفت آمد، همگی دست به دست هم می دهند تا طاقت رانندگان پایین آمده و رانندگی در روزهای بارانی برای آنها از کاری لذت بخش به به کاری خسته کننده و دشوار تبدیل شود. وجود آب در سطح جاده یکی از تهدید‌های بزرگ برای رانندگان است و به همین سبب و به دلیل حضور در فصل پاییز، در این گزارش قصد داریم نکات مهم و کلیدی پیرامون رانندگی در هوای بارانی را شرح دهیم.
در حین رانندگی در هوای بارانی به چه نکاتی باید توجه کرد؟
 
1) درحین رانندگی در هوای بارانی مهمترین نکته، دید کامل راننده است ، بنابراین بایستی متناسب با سرعت بارش باران اقدام به روشن و تنظیم کردن برف‌ پاک‌کن های جلو و عقب کرد. همچنین لازمه‌ی نبود بخار بر سطح داخلی شیشه‌های جلو و عقب خودرو نیز استفاده مداوم از سیتسم گرمایش شیشه یا همان گرمگن شیشه است.
 
2) سیستم تهویه هوا را در حالت سرد قرار دهید، به طوری که هوای خنک فقط از خروجی‌های منتهی به شیشه جلو خارج شود. البته تا محو شدن بخار روی شیشه جلو اگر در حال رانندگی هستید و ضروری است، می توانید از پارچه یا حوله برای پاک کردن شیشه جلو استفاده کنید.
 
3) لازمه رانندگی در هوای بارانی بالا بردن تمرکز و دقت در رانندگی در مقایسه با روزهای دیگر است، چرا که لغزندگی جاده ممکن است تاثیر ترمز ها را بکاهد. پس مطلقا از تلفن همراه در حین رانندگی به ویژه در هوای بارانی استفاده نکرده و تمرکز خود را بر جاده معطوف کنید.
 
4) از دیگر عوامل مهم در ایجاد سوانح رانندگی در هوای بارانی بایستی به لاستیک‌های نامناسب اشاره کرد. بنابراین در صورت کهنه بودن لاستیک‌ها توصیه می شود از رانندگی در جاده‌های خیس و لغزنده خودداری کنید.
 
5) سرعت مجاز تعیین شده در جاده‌ها مخصوص شرایط آب و هوایی مساعد است و پایین آوردن سرعت خودرو در جاده‌های بارانی برای تسلط بیشتر راننده بر خودرو، ضروری است. مسلما ترمزهاي ABS ،تايرهاي مخصوص جاده باراني و سيستم كنترل كشش اتومبيل هيچكدام به اندازه كم كردن سرعت در جلوگیری از سوانح رانندگی در هوای بارانی مؤثر نيست.
 
6) در صورت مواجهه با پدیده آکواپلنینگ (aquaplaning) هیچ گونه واکنش خاصی نشان ندهید و تنها پای خود را از روی پدال گاز بردارید و فرمان خودرو را ثابت نگه دارید. این پدیده هنگامی رخ می‌دهد که آبِ بر جای مانده بر روی سطح جاده، جلوی تایر خودرو شما انباشته می‌شود، به گونه‌ای که می‌تواند وزن خودرو شما را بر روی خودش تحمل کند و در نهایت منجر به منحرف کردن خودروی شما از مسیر اصلی خود شود.
Share/Save/Bookmark
کلمات کليدی: رانندگی ، هوای بارانی