آخرین گمانه زنی‌ها؛ آمریکا به برجام متعهد می ماند!/ پنجشنبه سرنوشت ساز برای برجام
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۸
کد مطلب: 88346
 
دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده قصد دارد در روزهای آینده، از استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با آن چه که جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران معرفی ‌می‌کند پرده‌برداری کند.
سرویس جهان خبرایرانی، کمتر از یک هفته مانده مانده به مهلت رئیس‌جمهور آمریکا برای تصدیق مجدد برجام، آخرین خبرها از اعلام استراتژی جدید و سختگیرانه آمریکا در قبال ایران حکایت دارد که البته مطابق آن، برخلاف تمایل ترامپ، آمریکا فعلا در برجام باقی خواهد ماند. تحلیلگران آمریکایی، درگیری ترامپ با یکی از جمهوری‌خواهان ارشد سنا را مقدمه‌چینی احتمالی ترامپ برای توجیه شکست در خروج از برجام ارزیابی می‌کنند.


دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده قصد دارد در روزهای آینده، از استراتژی جدید آمریکا برای مقابله با آن چه که جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران معرفی ‌می‌کند پرده‌برداری کند که در این استراتژی، فعلا توافق هسته‌ای با ایران حفظ خواهد شد ولی از کنگره درخواست خواهد کرد که قانون نظارت بر پایبندی ایران به این توافق را سخت‌تر کند.


بر اساس گفته‌های برخی مقامات دولت آمریکا که خواسته‌اند نام آنها فاش نشود، ترامپ از کنگره خواهد خواست تا قانون نظارت بر پایبندی ایران به توافق هسته ای را سخت تر کنند، گفتند هدف او از این استراتژی، نشان دادن جبهه ای متحد از دولت آمریکا و کنگره به کشورهای اروپایی است.


این طرح که به طور ویژه به وسیله تیم امنیت ملی ترامپ تهیه شده، خواستار بازنگری کنگره در توافق هسته‌ای خواهد شد و یک تغییر احتمالی ممکن است این باشد که کنگره به صورت دوره‌ای تأیید کند که ایران دست‌کم به مدت یک سال از ساخت و توسعه سلاح هسته‌ای دور بوده است.


اخذ تصمیماتی علیه سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و مقابله با نفوذ منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران، بخش‌های احتمالی دیگر استراتژی دولت ترامپ علیه ایران خواهد بود.


به این ترتیب، علی‌رغم اظهارات تند رئیس‌جمهور آمریکا علیه برجام، وی حداقل در شرایط فعلی تحت فشار جامعه جهانی و با توجه به هشدارهای مقامات ارشد دولت آمریکا از جمله وزرای خارجه و دفاع، در عمل به وعده همیشگی خود در از بین بردن و یا تغییر در برجام، ناکام مانده است.


درگیر شدن توئیتری رئیس‌جمهور ترامپ با باب کورکر رئیس جمهوری‌خواه کمیته سیاست خارجی سنای آمریکا، در آستانه رای‌گیری‌های مهم سنای آمریکا در خصوص تغییر در نظام مالیاتی، وضعیت بیمه و همچنین احتمال تصمیم‌گیری سنای آمریکا در خصوص انتصاب وزیر خارجه جدید در صورت استعفای احتمالی تیلرسون، سبب شده است که واشنگتن پست این گمانه را مطرح کند که رئیس‌جمهور آمریکا در حال زمینه‌چینی است تا وی را به عنوان یکی از عوامل موثر در ناکامی‌های احتمالی خود به هوادارانش معرفی کند.


باب کورکر تاکنون دو بار در سالهای 2006 و 2012 در انتخابات سنای آمریکا از ایالت تنسی برنده شده است ولی اخیرا در روز تولد 65 سالگی اعلام کرده است که قصد بازنشستگی را دارد و در انتخابات سال آینده شرکت نخواهد کرد. وی اخیرا هم در سخنانی ژنرال کلی رئیس کارکنان کاخ سفید، تیلرسون وزیر خارجه و متیس وزیر دفاع را سه نفری دانسته بود که آمریکا را از مصیب دور نگاه داشته‌اند. این سخنان کنایه‌آمیز، از زمینه‌های احتمالی درگیری دو طرف است.


ولی این چگونگی رسیدن کورکر به تصمیمش در خصوص بازنشستگی و نقش ترامپ در آن بود که سبب بروز درگیری آنها در توئیتر شده است.


ترامپ صبح یکشنبه به وقت آمریکا در سه توئیت متوالی مدعی شد که باب کورکر که نقش زیادی در تحمیل برجام به آمریکا داشته، حمایت از نامزدی خود برای سنا در سال 2018 را گدایی کرده است ولی وی از اعلام حمایت از کورکر خودداری کرده است.


کورکر در پاسخ به توئیت‌های ترامپ، کاخ سفید را به مرکز نگهداری سالمندان تشبیه کرد که در نتیجه غیبت یکی از مسئولان آن، ترامپ مشغول توئیت‌نویسی علیه وی شده است. رئیس کارکنان دفتر کورکر در سنا نیز، روایتی کاملا متفاوت از روایت ترامپ در خصوص بازنشستگی کورکر ارائه کرده و مدعی شده که بعد از تصمیم کورکر به بازنشستگی، ترامپ با وی تماس گرفته تا او را از این تصمیم منصرف کند.


واشنگتن پست در توضیح تاثیر این درگیری بر آینده برجام در سنای آمریکا نوشته است که ترامپ که برجام را بدترین توافق تاریخ آمریکا دانسته، قصد ندارد طی هفته آینده «پایبندی ایران به برجام و حیاتی بودن برجام برای امنیت ملی آمریکا» را تصدیق کند و در این صورت تصمیم‌گیری در خصوص بازگرداندن تحریم‌های ایران بر عهده سنا خواهد بود. اگر قرار بود ترامپ به یکی از سناتورهای جمهوری‌خواه برای همراه کردن دموکرات‌ها با اقداماتش علیه برجام امیدوار باشد، سناتوری که می‌توانست به وی کمک کند، باب کورکر بود ولی با درگیری پیش امده میان دو طرف، شانس موفقیت برنامه ترامپ علیه برجام کاسته خواهد شد ولی ترامپ می‌تواند کورکر را به عنوان عامل شکست خود در کنگره معرفی کند.
Share/Save/Bookmark