بحرانی به نام بافت‌های فرسوده در بازار مسکن
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب: 88130
 
مشکلات بافت‌های فرسوده به حدی زیاد است که انبوه‌سازان تمایلی برای ورود به این حوزه ندارند.
طبق برنامه پنجم توسعه دولت، وزارت راه و شهرسازی مکلف است ۱۰ درصد از بافت‌های فرسوده در کل کشور را بهسازی و نوسازی کند، اما تا به امروز کمتر از سه درصد از این برنامه عملیاتی شده است.

طرح احیای، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده از ابتدای برنامه چهارم توسعه بوده، ولی بعد از گذشت بیش از سه دولت هنوز این برنامه به طور کامل انجام نشده و این نشان دهنده کوتاهی دولت در این امر است.

برنامه نوسازی بافت‌های فرسوده، نیازمند یک مدل جامع عملیاتی است، ولی بعد از گذشت حدود چهل سال دولت و مسوولان شرکت عمران و بهسازی بافت‌های فرسوده، هنوز به این مدل نرسیده‌اند.

دولت دوازدهم از ابتدای فعالیت خود اقدام به برنامه‌ریزی برای ایجاد یک نهاد توسعه‌گر کرده و این نهاد مکلف است برنامه‌های مختلفی را برای تک تک محله‌های فرسوده طراحی کند، زیرا به گفته عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی امکان ندارد یک برنامه جامع برای تمامی محله‌ها پاسخگو باشد.

گفتنی است؛ طی ماه‌های گذشته دولت جلسات مختلفی را با انبوه‌سازان برای احیای بافت‌های فرسوده برگزار کرده، اما بعد از گذشت مدت کوتاهی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی بافت‌های فرسوده گفته است؛ نگاه انبوه‌سازان به بافت‌های فرسوده یک نگاه سوداگرانه است، بنابراین نمی‌توان با انبوه‌سازان در این حوزه همکاری‌های لازم را انجام داد.

سوداگری در بافت‌های فرسوده بی معناست

در همین خصوص محمود نامور کارشناس بازار مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن با تاکید براینکه مخالف نظر معاون وزیر راه و شهرسازی مبنی بر نگاه سوداگرانه انبوه‌سازان به بافت‌های فرسوده است، اظهار کرد: بافت‌های فرسوده هیچ ارزش مالی برای انبوه‌سازان ندارند، به همین منظور نمی‌توان با این نگاه وارد این بافت‌ها شد.

وی در ادامه افزود: مشکلات بافت‌های فرسوده به حدی زیاد است که کمتر انبوه‌سازی یا سازنده‌ای رغبت می‌کند به این حوزه وارد شود و به دلیل وجود تمامی امکانات از جمله مدرسه، درمانگاه و مرکز تجاری مشکلات بسیاری برای سازنده در این بخش ایجاد می‌شود.

نامور در ادامه به اثرگذاری نوسازی بافت‌های فرسوده بر رونق بازار مسکن اشاره کرد و گفت: با افزایش تولید در این بخش حدود هزاران شغل به طور مستقیم و غیرمستقیم در این بخش فعال می‌شود.

این کارشناس مسکن در ادامه به تعلل بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به سازندگان و انبوه‌سازان اشاره کرد و گفت: طی دهه ۸۰ پرداخت تسهیلات به سازندگان و انبوه‌سازان بسیار آسان بود، اما امروزه شاهد هستیم که بانک‌ها در پرداخت وام بسیار سخت‌گیرانه عمل می‌کنند و این خود می‌تواند به عنوان یک مانع در رونق بازار مسکن به شمار آید.

نامور تأکید کرد: بانک‌ها باید در پرداخت تسهیلات با انبوه‌سازان همکاری کنند، زیرا انبوه‌سازان خود به عنوان یک عامل مهم در رونق ساخت و ساز و بازار مسکن، می‌توانند اثرگذار باشند.

براساس این گزارش اجرای طرح کلید به کلید در بافت‌های فرسوده به عنوان کارآمدترین مدل در نوسازی بافت‌های فرسوده به شمار می‌رود که این طرح حدود پنج سال پیش در بافت‌های فرسوده اجرا شد.

به دلیل همکاری نکردن دولت این طرح بعد از مدت کوتاهی با شکست مواجه شد. امیدوار هستیم دولت با اجرای بهتر بتواند بحران بافت‌های فرسوده را بعد از گذشت چهل سال بهبود بخشد.

Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: بافت فرسوده ، بازار مسکن ، انبوه سازی ، وزارت راه و شهرسازی