عرضه برنج خارجی در کیسه ایرانی
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۱۴
کد مطلب: 87490
 
نایب رییس انجمن برنج نیاز به واردات را ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن اعلام کرده، در حالی که با توجه به آمار گمرک از ابتدای سال بیش از یک میلیون تن برنج به کشور وارد شده است.
نایب رییس انجمن برنج نیاز به واردات را ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزارتن اعلام کرده، در حالی که با توجه به آمار گمرک از ابتدای سال بیش از یک میلیون تن برنج به کشور وارد شده است.
 
ممنوعیت واردات و ترخیص برنج از ابتدای شهریور تا پایان فصل برداشت با واکنش برنج کاران روبرو شده است.

با توجه به آنکه اتخاذ سیاست ممنوعیت واردات با هدف حمایت از تولید از سوی وزارتخانه صورت گرفت، اما تجار بخش معتقدند که این امر بدون در نظر گرفتن منافع مصرف کنندگان است.

البته ناگفته نماند که از ابتدای سال واردات بیش از یک میلیون تن برنج نابسامانی‌هایی در بازار ایجاد کرده که در صورت استمرار این روند کشاورزان انگیزه‌ای برای تولید نخواهند داشت.

حمایت از برنج کاران در حد شعار باقی ماند

علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج در گفتگو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی، از نابسامانی واردات برنج خبر داد و گفت: علی رغم آنکه وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج همزمان با فصل برداشت محصول از اول مرداد تا آخر آبان را ممنوع اعلام کرده بود، اما این تاریخ به اول شهریور تا پایان آبان تغییر کرد.

به گفته وی طبق دستور وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت علاوه بر تاخیر یک ماه ممنوعیت واردات، از اول شهریور مجددا ۴۷ روز دیگراین تاریخ تمدید شد که این امر برای تولید برنج ایرانی دردسر ساز خواهد شد.

اکبریان ادامه داد: براساس آمار گمرک از ابتدای سال بیش از یک میلیون تن برنج به کشور وارد شده، در حالیکه کسری کشور ۶۵۰ تا ۷۰۰ تن برآورد می‌شود.

نایب رییس انجمن برنج با بیان اینکه واردات بی رویه برنج در فصل برداشت مشکل ساز خواهد شد، گفت: در سال ۹۲، بیش از دو میلیون تن برنج وارد شد که پیامدمنفی این امر برای مدت سه الی چهار سال برنج کاران را در برگرفت.

وی با اشاره به عرضه برنج‌های خارجی در کیسه‌های ایرانی بیان کرد: علی رغم اظهارات استاندار مازندران مبنی بر ممنوعیت عرضه برنج خارجی در سایه کمبود نظارت‌ها در این استان شاهد عرضه برنج‌های خارجی در کیسه‌های ایرانی هستیم.

اکبریان با بیان اینکه حمایت از برنج کاران در حد شعار باقی ماند، گفت: براساس واردات بیش از حد برنج خارجی، بخش قابل توجهی از برنج ایرانی در انبار‌ها دپو شدند.

نایب رییس انجمن برنج ادامه داد: با توجه به آنکه برنج ایرانی سالم‌ترین و با کیفیت‌ترین برنج به شمار می‌رود از این رو ذائقه ایرانیان به مصرف این نوع برنج تغییر کرده است که با واردات بی رویه نابسامانی‌هایی در بازار داخل رخ خواهد داد.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط مساعد آب و هوا برآورده شده است که تولید برنج با کشت رتون به ۲ میلیون و ۳۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۵۰ هزارتن برسد.

واردات بی رویه برنج صحت ندارد

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان در گفتگو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی، گفت: آمار پنج ماه گمرک بیانگر آن است که یک میلیون تن برنج دوبرابر سال گذشته وارد کشور شده است.

وی افزود: کاهش تعرفه واردات برنج از ۴۰ به ۲۶ درصد و حذف دریافت مابه التفاوت ۵۰۰ تومانی برای واردات هر کیلو برنج موجب شد تا دیگر شاهد واردات برنج از طریق کانال غیر رسمی نباشیم.

کشاورز ادامه داد: با توجه به نیاز کشور براورد می‌شود که حدود ۵۰۰ هزارتن دیگر برنج بعد از دوره ممنوعیت از طریق تعاونی‌های مرزنشین باید وارد شود.

وی در پاسخ به این سوال که نایب رییس انجمن برنج کسری برنج کشور را ۸۰۰ هزارتن اعلام کرده است، بیان کرد: بررسی سال‌های گذشته بازار نشان می‌دهد که آمار تولید برنج داخل و کسری نیاز کشور صحیح نیست.

به گفته این مقام مسوول تمامی آحاد جامعه توان خرید برنج ایرانی با نرخ‌های ۸، ۱۰ و ۱۵ هزار تومان را ندارند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج با بیان اینکه واردات بی رویه برنج صحت ندارد، افزود: واردات برنج در صورت نبود تقاضا برای هیچ یک از واردکنندگان توجیه اقتصادی ندارد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
کلمات کليدی: گمرک ، برنج ، واردات ، برنج کاران ، کشاورزان