حریرچی: دخانیات قاتل ۵۰ هزار ایرانی در سال است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب: 87288
 
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه دخانیات سالانه جان ۵۰ هزار نفر را در کشور می‌گیرد، گفت:۹۰ درصد نوزادان متولد شده از مادران سیگاری وزنشان کمتر از سایر نوزادان است.
ایرج حریرچی در نشست خبری اظهارداشت:مصرف سیگار و دخانیات موضوع بسیار مهمی در کشور و جهان است و شایع ترین عامل مرگ در جهان محسوب می‌شود.

وی افزود:نیمی از افرادی که سیگار مصرف می‌کنند به دلیل عوارض سیگار جان خود را از دست می‌دهند و در کشور ما سالانه پنجاه هزار مورد مرگ و ناشی میر مصرف ناشی از دخانیات داریم.

سخنگوی وزیر بهداشت با بیان اینکه سالانه 500 هزار نفر بستری به دلیل مصرف دخانیات داریم، گفت:افزایش سکته 2.4 برابری در مردان ناشی از مصرف سیگار است.

حریرچی بیان کرد:90 درصد نوزادان متولد شده از مادران سیگاری وزنشان کمتر است همچنین حدود 8 میلیون از جمعیت کشور دخانیات مصرف می‌کنند و از هر 25 نفر در زنان یک نفر استعمال دخانیات دارد.

حریرچی اضافه کرد: از هر چهار مرد در کشور یک نفر سیگار و دخانیات مصرف می‌کند. البته مصرف دخانیات در کشور با افزایش جزیی روبه رو بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: مصرف روزانه سیگار از 10.9 درصد به 10.1 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: ولی مصرف قلیان در کشور با افزایش روبه رو بوده است و آمار مصرف مصرف دخانیات در شهرها 15.44 صدم درصد و در روستا 13.62 درصد بوده که این آمار نشان می‌دهد در روستاها مصرف دخانیات بیشتر است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: دخانیات ، سیگار ، مادران سیگاری ، وزارت بهداشت