ایران خواستار توقف خشونتها علیه مسلمانان میانمار شد
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۲
کد مطلب: 86051
 
خوشرو وضعیت مسلمانان روهینگیا را نمونه ای بارز دانست که در آن افراد بیگناه قربانی افراطی گری و عدم مدارا می­شوند و با محکوم کردن خشونتهای جاری علیه مسلمانان میانمار، خواستار توقف فوری این خشونتها شد.
در جلسه عالیرتبه سازمان ملل متحد با موضوع فرهنگ صلح که در سالن مجمع عمومی این سازمان برگزار شد، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران  فرهنگ صلح را چکیده منشور ملل متحد و این موضوع را مرکز همه فعالیت­های سازمان ملل متحد دانست.

وی با اشاره به اینکه این سازمان به منظور نجات بشریت از عفریت جنگ تاسیس شده است، مسئولیت این سازمان را در مقابله با اهریمن افراطی گری و ارتقای فرهنگ صلح بسیار برجسته خواند.

خوشرو یکجانبه گرایی و زورمداری در روابط بین المللی را موجب بی ثباتی و ناامنی و افزایش تروریسم و افراطی گری بیان کرد و افزود: باید از نمونه‌های موفق دیپلماسی، همانند برجام، بهره گرفت و آنها را در تعاملات بین‌المللی الگو قرار داد؛ نه اینکه مرتب بر طبل تهدید کوبید و جامعه جهانی را به سخره گرفت و تجربه‌های زیانبار و ناموفق و خشونت بار گذشته را تکرار کرد.

نماینده کشورمان ادامه داد: منطقه خاورمیانه نمایشگاه سلاح‌های پیشرفته مرگبار شده است و این سلاح‌ها هر یک زخمی بر تن مجروح صلح وارد می کند. در این شرایط است که افراطی گری زمینه رشد می‌یابد و خشونت به تنها وسیله تعامل تبدیل می شود. ما باید همزمان با فرهنگ یکجانبه گرایی و افراطی گری مقابله کنیم. زمانی که کانونهای ترور و نیزائتلاف‌های کاذب به تخریب و بمباران اماکن مذهبی، مدارس و بیمارستانها و نیز کشتار مردم کوچه و بازار می پردازند، در عمل با دست های آهنین گلوی فرهنگ صلح را می‌فشارند.

خوشرو در ادامه به وضعیت دیگر مناطق جهان اشاره کرد و وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار را نمونه ای بارز دانست که در آن افراد بیگناه قربانی افراطی گری و عدم مدارا می­شوند.

وی خشونت­های جاری علیه مسلمانان روهینگیا را به شدت محکوم کرد و خواستار توقف فوری این خشونت­ها شد.

خوشرو گفت: در جریان این اتفاقات متاثرکننده، هزاران نفر جان خود را از دست داده و صدها هزار نفر ناگزیر به ترک خانه­ های خود شده اند.

نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل متحد همچنین به وضعیت سرزمین اشغالی فلسطین و یمن اشاره کرد و آنها را مواردی از شکست تلاش جمعی کشورها برای ایجاد جهانی صلح­ آمیز دانست.

وی افزود که علی­رغم این شکست­ها، جامعه جهانی نباید دست از تلاش برای تحقق این هدف بردارد. 

خوشرو در پایان با اشاره به ابتکار کشورمان در ارائه قطعنامه «جهانی علیه خشونت و افراطی­ گری» در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از همه کشورهای صلح ­طلب جهان خواست تا در راه تحقق صلح به تشریک مساعی بپردازند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: نماینده ایران ،توقف خشونتها،مسلمانان میانمار