کیفرخواست جدید آمریکا علیه مقام‌های سابق ترکیه
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲
کد مطلب: 85927
 
وزارت دادگستری آمریکا در اقدامی کم‌سابقه چند مقام سابق ترکیه‌ای را به تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد.
وزارت دادگستری آمریکا با متهم کردن چند مقام سابق ترکیه‌ای به تلاش برای دور زدن تحریم‌های ایران، علیه آنها کیفرخواست صادر کرد.  

بیانیه‌ای که بامداد پنجشنبه روی وب‌سایت وزارت دادگستری آمریکا قرار گرفته ادعا می‌کند وزیر اقتصاد سابق ترکیه، مدیر کل سابق یک بانک دولتی این کشور و دو نفر دیگر به همدستی برای دور زدن تحریم‌های ایران و جرائم دیگر متهم شده‌اند.

«محمد ظافر کاگلایان»،، وزیر سابق امور اقتصادی ترکیه، «سلیمان اصلان»، مدیر سابق یک بانک دولتی ترکیه و دو نفر دیگر به نام‌های «لونت بالکان» و «عبدالله هاپانی» به تلاش برای استفاده از نظام مالی آمریکا جهت انجام صدها میلیون دلار مبادله مالی از طرف حکومت ایران و همچنین فریب مقام‌های دولتی آمریکا، پولشویی، دریافت رشوه و فریب چندین نهاد مالی در جهت پیشبرد آن مبادلات، متهم شده‌اند.

در این کیفرخواست از «رضا ضراب»، «محمد هاکان آتیلا»، «محمد ضراب»، «کاملیا جمشیدی» و «حسین نجف‌زاده» به عنوان دیگر متهمان این پرونده نام برده شده که در این طرح جامع برای نقض قوانین مربوط به منع دسترسی ایران به نظام مالی آمریکا، مشارکت کرده‌اند.

شایان ذکر است پرونده رضا ضراب و چهار مظنون دیگری که در این کیفرخواست به همکاری با مقام‌های سابق ترکیه متهم شده‌اند از قبل در  دادگاهی در نیویورک در دست بررسی است.

رضا ضراب، 19 مارس سال 2016 و آتیلا، 27 مارس 2017 دستگیر شده‌اند و قرار است روز 30 اکتبر در دادگاه حاضر شوند.

هفت متهم دیگر پرونده، («محمد ظافر کاگلایان»، «سلیمان اصلان»، «لونت بالکان»، «عبدالله هاپانی»، «محمد ضراب»، «کاملیا جمشیدی» و «حسین نجف‌زاده») هنوز دستگیر نشده‌اند و تحت تعقیب قرار دارند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری فارس
کلمات کليدی: دورزدن تحریم های ایران ، آمریکا ، کیفرخواست ، مقامات ترکیه ، رضا ضراب