افشای جزئیات جدید از پرونده پولشویی خانواده الهام علی‌اف
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۵
کد مطلب: 85820
 
نتیجه تحقیقات جدید نشان می‌دهد، شرکت‌های انگلیسی در مرکز اقدامات خانواده رئیس‌جمهور آذربایجان در زمینه پولشویی بوده‌اند.
«الهام علی اف»، رئیس جمهور آذربایجان، و تمامی اعضای خانواده وی به فساد مالی و پولشویی متهم هستند. جدیدترین تحقیقات در این باره نشان می‌دهد خانواده علی اف با کمک شرکت‌های صوری در انگلیس موفق به 2.9 میلیارد دلار پولشویی شده‌اند.

به موجب این تحقیقات، الهام علی اف که به موارد متعددی از جمله نقض حقوق بشر، فساد سیستماتیک و تقلب در انتخابات متهم است، در سال‌های 2012 تا 2014 بیش از 16 هزار پرداخت‌های مخفی داشته است. بخشی از این پول در چارچوب لابی‌‌گری‌های رئیس جمهور، به سیاستمداران و خبرنگارانی پرداخت شده است تا مانع از انتشار اخبار انتقادی از وی شوند.
دریافت‌کنندگان رشوه از الهام علی اف وظیفه داشتند چهره مثبتی از وی در رسانه‌ها و محافل مختلف سیاسی به نمایش گذارند. البته مدرکی در دست نیست که تمام دریافت‌کنندگان این پول از اصل و منشاء آن مطلع بوده باشند؛ زیرا پول‌ها از طریق کانال‌های مخفی پرداخت می‌شدند. اما آنچه واضح است، استفاده علی اف از شرکت‌های انگلیسی برای جابه‌جایی حجم قابل توجهی پول است که همگی خارج از مقررات مالی و مالیاتی انگلیس انجام شد. از جمله موارد پولشویی جمهوری آذربایجان در انگلیس، می‌توان به هزینه 7 میلیون پوند برای خرید کالاهای لوکس و هزینه مدارس خصوصی در این کشور اشاره کرد.
 
ماجرای پولشویی و فساد مالی خانواده الهام علی اف از زمان افشای اسناد پاناما، آشکار شد. بر اساس اسناد پاناما، «فاضل ممدوف»، وزیر وقت دارایی جمهوری آذربایجان، شرکت «آتا هلدینگ» را تاسیس و خانواده علی‌ اف را نیز در آن سهیم کرد. به گزارش دویچه‌وله، شرکت «آتا هلدینگ» در بخش‌های صنایع نفت و گاز، ساختمان‌سازی، بانک جمهوری آذربایجان، معادن و شرکت ارتباطات فعالیت دارد و سرمایه آن بیش از ۴۸۰ میلیون دلار است.
 
نام مهربان، لیلا، آرزو و حیدر، همسر و فرزندان الهام علی‌ اف به‌ عنوان شرکای چند بنگاه برون‌ مرزی در اسناد پاناما دیده شده است؛ شرکت‌هایی صوری که سه پوشش حفاظتی بر ثروت آنها کشیده‌اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : رکنا
کلمات کليدی: شرکت‌ های انگلیسی ، پرونده پولشویی ، خانواده الهام علی‌ اف