پایان مراسم تحلیف دوازدهمین رییس جمهور
روحانی: کشوری که بیش از 40 میلیون رای در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی‌گیرد / درخواست لاریجانی برای معرفی کابینه در اسرع وقت
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۲۸
کد مطلب: 83721
 
مراسم تحلیف حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به میزبانی مجلس شورای اسلامی با حضور مسئولان لشکری و کشوری و همچنین میهمانان خارجی در صحن علنی مجلس در حال برگزاری است.
سرویس سیاسی خبرایرانی، در این مراسم، بیش از 1200 مهمان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف حضور دارند و به طور مستقیم از شبکه خبر سیما و رادیو سراسری در حال پخش است.

پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت آیاتی از کلام الله مجید، علی لاریجانی، رئیس مجلس دستور کار مراسم را اعلام کرد و گفت که در تحلیف رئیس جمهور 254 نماینده حضور دارند.

پس از تلاوت قرآن کریم توسط حاج کریم منصوری و اعلام آغاز جلسه، علی لاریجانی در ابتدای سخنان خود، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت امام رضا (ع)، با نام بردن از یکایک میهمانان خارجی حاضر در این مراسم و نیز مقامات و میهمانان داخلی، حضور آنها را خیرمقدم گفت.

حیات مقتدرانه انقلاب و نظام اسلامی

با دعوت رئیس مجلس، آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه در جایگاه سخنرانی قرار گرفت، او ضمن خوشامد گویی به مهمانان این مراسم اظهار کرد: امروز انقلاب اسلامی و نظام اسلامی علی رغم توطئه های دشمنان به حیات مقتدرانه خود ادامه میدهد.

آملی لاریجانی ادامه داد: من به عنوان رییس قوه قصاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام می کنم که جمهوری اسلامی امروز با اتکا بر آموزه های مترقی دینی و تمدن غنی خود توانسته، سکاندار مظهر مردم سالاری در منطقه و جهان باشد.

وی تصریح کرد: فلسفه سیاسی نهفته در این نظام سیاسی، فلسفه ای دقیق هم از نظر هستی شناسانه و از هم جهات معیاری و ارزشی است و همچنین از پارادوکس های نظام های لیبرال دموکراسی خالی است.

آملی لاریجانی اضافه کرد: قانون اساسی مبین این نظام سیاسی و فلسفه آن است. با تحلیف در این مجلس باشکوه دوره جدیدی در حیات سیاسی کشور گشوده می شود. متن سوگندی که رییس جمهور یاد می کند بسیار مهم و قابل توجه است و از جمله اموری که به واسطه این متن به آن ملتزم می شود، پاسداری از مذهب رسمی و نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی کشور است.

وی تاکید کرد: پاسداری از مذهب، نظام و قانون اساسی کشور لوازمی دارد. اصول قانون اساسی اصولی مهم و مترقی است که با خبرگان قانون اساسی تدوین و رای ۹۸ درصدی به تایید قاطبه مردم رسیده است.

رییس دستگاه قضا اظهار کرد: بنیادی ترین اصل قانون اساسی نگاه توحیدی است که در سراسر این میثاق ملی حضور دارد و به خصوص در اصل دوم به آن تصریح شده است که جمهوری اسلامی، نظامی مبتنی بر ایمان به خدای یکتا، لا اله الا الله و اختصاص حاکمیت و لزوم تسلیم در برابر امر اوست.

وی ادامه داد: نگاه توحیدی است که در سیاست خارجی می گوید که از هیچ قدرتی جز خدا نترسید. نگاه توحیدی است که می گوید باید عزت را نزد خدا جست. نگاه توحیدی است که می گوید هدف از حکومت رشد انسان ها در حرکت به سوی خداست. نگاه توحیدی است که انسان را به سوی عدالت فرامی خواند و همین نگاه توحیدی است که بندها را از جان آدمی باز و وی را به آزادی دعوت می کند.

آملی لاریجانی خطاب به رییس جمهور گفت: ببینید که تلاش های شما در ترازوی نگاه توحیدی چگونه است و مسلم بدانید که هر قدمی در این طریق بردارید، آحاد مردم و مسئولان نظام حامی و همکار شما خواهد بود و اینجانب نیز به عنوان رییس قوه قضاییه هر خدمتی در این مسیر میسر باشد دریغ نخواهم کرد. امروز نظام اسلامی ما نیازمند مجاهدت های خالصانه آحاد ملت و خصوصا مسئولان متعهد کشور است.

متن سوگند رئیس جمهور

سپس رئیس جمهور در کنار او آماده قرائت سوگندنامه شد.حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی در مراسم تحلیف دوازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی، برای پاسداری از اسلام و قانون اساسی و پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سوگند یاد کرد.

متن سوگندنامه رئیس جمهوری به شرح زیر است:

«بسم‏‌الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏

من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیت‌هایی‏ که‏ برعهده‏ گرفته‏‌ام‏ به‏ کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هرگونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏.»

در ادامه و پس از ادای سوگند حسن روحانی به سخنرانی پرداخت و گفت:به همگان می‌گویم که ایران آغازگر خروج از برجام نخواهد بود اما در برابر اقدامات آمریکا ساکت نخواهد نشست. ما با نوآمدگان عالم سیاست کاری نداریم اما به کهنگان عالم سیاست می‌گوییم آنها که قصد پاره کردن برجام را دارند با این کار تومار سیاسی خود را پاره می‌کنند.
او افزود: پشتیبان نیروهای مسلح‌مان هستیم اما بزرگترین سلاح‌مان "رای ملت" است، کشوری که بیش از 40 میلیون رای در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی‌گیرد. در کشور ما حاکمیت دو گانه وجود ندارد؛ صلح ما به سلاح ما متکی است.

علی لاریجانی هم در پایان مراسم گفت: امیدواریم آقای رئیس جمهور در اسرع وقت کابینه جدید را معرفی کنند تا کابینه جدید با نفس جدید کار را آغاز کنند.
Share/Save/Bookmark