سریال ادامه دار اخراج‌ها از کاخ سفید
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶
کد مطلب: 83493
 
یک مقام ارشد اطلاعاتی از سمت خود در شورای امنیت ملی آمریکا کنار گذاشته شده است.
به گزارش فارین پالسی، «اِزرا کوهن-واتنیک» که در زمان ریاست ژنرال «مایکل فلین» بر شورای امنیت ملی کاخ سفید به کار گرفته شده بود از سمت خود به عنوان مدیر ارشد برنامه‌های اطلاعاتی در این شورا کنار گذاشته شد. این خبر را دو منبع نزدیک به این موضوع چهارشنبه عصر گزارش دادند.

کاخ سفید نیز پس از این اقدام، اخراج کوهن-واتنیک را تایید کرده است.

به گفته یک منبع نزدیک به کاخ سفید، این تصمیم را ژنرال «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا گرفته است. مک‌مستر سعی دارد هر کسی را در شورای امنیت ملی به نوعی با آنچه یک سند مفهومی مرتبط است اخراج کند. این سند توصیف می‌کند چگونه ترامپ تحت انتقاد شدید از جانب طرفداران جهانی شدن و اسلام گرایانی قرار دارد که قصد نابودی آمریکا را دارند.

گفته می‌شود فردی به نام «ریچ هیگینز» نیز که نویسنده مطلب فوق است و در اداره برنامه ریزی استراتژیک شورای امنیت ملی کار می‌کرد، 21 جولای اخراج شده است.

مک مستر گفته مطمئن است کوهن-واتنیک کمک‌های شایان توجه بسیار بیشتری را به شورای امنیت ملی در سمتی دیگر خواهد کرد.

اخراج کوهن-واتنیک در میانه ناآرامی های اخیر در کاخ سفید رخ می‌دهد. روز دوشنبه نیز «جان کلی» رئیس دفتر کاخ سفید «آنتونی اسکراموچی» مدیر ارتباطات تازه گماشته شده را از سمت خود برکنار کرد.

هفته گذشته مک مستر «دِرِک هاری» مشاور ارشد مسائل خاورمیانه در شورای امنیت ملی را اخراج کرد.

به نوشته فارین پالسی هاروی و کوهن-واتنیک به عنوان دو همپیمان در شورای امنیت ملی قلمداد می‌شدند و در کنار هم به دنبال اقدامات تهاجمی‌ بیشتری علیه متحدان ایران در سوریه بودند.

استیون بانون و جرد کوشنر مشاوران ارشد ترامپ تا کنون از کوهن-واتنیک حمایت می کردند اما حالا با آمدن جان کلی به کاخ سفید به عنوان رئیس دفتر، حتی بانون و کوشنر نیز برای صحبت کردن با ترامپ باید اجازه بگیرند.

کلی در اولین روز حضورش گفته بود قصد دارد در میان کارکنان مجموعه کاخ سفید انضباط نظامی برقرار کند.

وی ژنرال بازنشسته تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا و فرمانده سابق فرماندهی جنوبی ایالات متحده است روز دوشنبه به عنوان رئیس جدید ستاد کارکنان کاخ سفید سوگند یاد کرد. او جایگزین «رینس پریباس» شد که پس از روی کار آمدن «اسکراماچی» و با زمینه‌چینی‌های او از کار برکنار شده بود.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: مقام ارشد اطلاعاتی ، کوهن ، اخراج ، کاخ سفید