انتقاد علم الهدی از فضای حاکم بر مجلس دهم
تاریخ انتشار : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۶
کد مطلب: 83032
 
امام جمعه مشهد گفت: این درست نیست ما مجلس را طوری برنامه‌ریزی کنیم که هیچ انسانی نتواند در آن نفس بکشد، هیچ نماینده‌ای در حوزه فرهنگ و اقتصاد نتواند حرف بزند و با یک فراکسیون‌سازی و فراکسیبون بازی کل کار را 2 یا 3 نفر در دست بگیرد.
امام جمعه مشهد گفت: این درست نیست ما مجلس را طوری برنامه‌ریزی کنیم که هیچ انسانی نتواند در آن نفس بکشد، هیچ نماینده‌ای در حوزه فرهنگ و اقتصاد نتواند حرف بزند و با یک فراکسیون‌سازی و فراکسیبون بازی کل کار را 2 یا 3 نفر در دست بگیرد.

آیت‌الله «علم الهدی» ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با تبریک دهه کرامت اظهار کرد: چیزی که مهم است و دشمن را به عکس‌العمل واداشته حرکت‌های مقتدارانه ما در حوزه‌های فرهنگی و سیاسی است که در مقاطع مختلف رو به تصاعد است و این مسأله دشمن را مستأصل و او را وادار به عکس‌العمل‌هایی کرده است.

وی افزود: چیزی که برای دشمن قابل تحمل نیست این است که جوامع دنیا متوجه ماست، حتی جوامع غیر اسلامی، اینها فکر کردند با وابسته کردن جریان‌های حکومتی در کشورهای اسلامی به خودشان می‌توانند استکبار خود را در دنیا تثبیت کنند، اما این وازدگی که ملت‌ها به استکبار جهانی پیدا کردند و این گرایش و توجهی که در این ملت‌ها به طرف اصول انقلاب و ارزش‌های اسلامی ما وجود دارد روز به روز سفره استکبار را از زیر پای مردم جمع و قدرت استکبار را محدود می‌کند، حالا اینها درصدد این هستند هرچه بیشتر به ما لطمه بزنند.

امام جمعه مشهد با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، ادامه داد: این موضوع نمایان‌گر این واقعیت است که بر استیصال آمریکا افزوده شده، این که آمریکا دست به این کارها می‌زند و خود را از یک بازار عظیم قدرت و منابع اقتصادی محروم می‌کند به خیال این‌که ما را تحریم و در اقتصاد مستأصل کند، نشان از درماندگی آمریکا و استیصال استکبار جهانی دارد.

علم‌الهدی با اشاره به این‌که دشمن از رشدی که انقلاب ما در دنیا پیدا کرده مستأصل شده است، افزود: چیزی که مایه تأسف است، این است که در داخل نظام و کشور ما ریل‌گذاری‌هایی می‌شود که آمریکا بیشتر در این تحریم‌های خود از آن بهره‌برداری کند و این حرکت‌های نابکارانه استکباری در جریان اجتماعی مردم ما اثرگذار باشد، مشکل ما ریل‌گذاری‌هایی است که متأسفانه در داخل انجام می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان‌رضوی با بیان این‌که این ریل‌گذاری در سه بعد است، گفت: بعد اول نوع برخورد مسئولان ما چه در حوزه دولتی و چه در مجلس با این مسأله است، وقتی آمریکا دست به یک حرکت نابکارانه ناروایی با چنین اجماعی می‌زند، برخورد ما با این حرکت چه در داخل و چه با آن چیزی که در دنیا منعکس می شود نامساعد و نامناسب است، این‌که فقط محکوم کنیم و در برخی اظهارات هم چراغ سبز به آمریکا نشان دهیم که هر چه قدر خواست تحریم کند و هیچ مانعی هم مقابل او نیست.

وی ادامه داد: تا حرف می‌زنیم می‌گویند اینها تحریم هسته‌ای نیست، وقتی گفتیم مشکل هسته‌ای خود را دنیا حل کنیم به خاطر این بود که دیگر تحریم نشویم، نه این‌که مجموعه تحریم‌هایی که از زمان امضای برجام صورت گرفته چند برابر پیش از برجام بوده است، این برخوردها درست نیست و ریل‌گذاری برای دشمن است.

امام جمعه مشهد با اشاره به بعد دوم این ریل‌گذاری گفت: ما آمده‌ایم جریانی را برای خود درست کردیم و برای آن قداست قائل شدیم و آن مسأله برجام است، می‌گوئیم آمریکا می‌خواهد ما را مجبور کند تا از برجام خارج شویم، اما ما خارج نمی‌شویم، خب آنها که مرتب دارند تحریم می‌کنند و ما را در فشار قرار می‌دهند، شما که به فناوری هسته‌ای برنمی‌گردید و قهری با دشمنان ندارید، این به نفع ما است یا دشمن، شما که از برجام خارج نمی‌شوید، این به سود کیست ما یا دشمن.

علم‌الهدی با بیان این‌که مسأله سوم، ارتباطات قوی اقتصادی ما با بیرون مرزها است آن هم به نفع دیگران نه به نفع ملت، افزود: دروازه‌ای که ما بر روی واردات کالاهای خارجی باز کردیم از ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای ترکیه به‌عنوان همکاری اقتصادی و وارد کردن این اجناس به داخل کشور، دستگاه‌های تولیدی ما را از کار انداخته و بیکاری جوانان ما امروز با 6 ماه قبل قابل مقایسه نیست و بیشتر شده است.

امام جمعه مشهد خاطرنشان کرد: این‌ها واقعیت‌هایی است که اگر من امام جمعه به شما نگویم فردا به من می‌گوئید چرا به ما نگفتید، بعضی‌ها ما را نصیحت می‌کنند که شما با مسئولین اگر حرف دارید به خودشان بگوئید، چرا در تریبون نماز جمعه مطرح می‌کنید، ما با مسئولان حرفی نداریم، ما در تریبون نماز جمعه که حرف می‌زنیم گوش به حرف ما نمی‌دهند آن وقت جای دیگر به حرف ما گوش دهند، شما مردم باید بدانید چه شده و چه قرار است بر سر شما آید، لااقل شما بدانید این ریل‌گذاری برای دشمن است.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: از آغاز امضای برجام یک آقای مسئول اقتصادی در این مملکت بگوید چند دلار پول نقد از بیرون وارد کشور شده، پول، نه جنس، بله معاملات نفتی انجام می‌شود اما در مقابلش چه می‌شود، یا کالایی از بیرون می‌آید که دستگاه‌های تولیدی ما را از کار می‌اندازد و ما را وابسته به خارج می‌کند یا پروژه‌هایی از بیرون اجرا می‌کنند که فناوران بومی ما به مراتب در اجرای آن ماهرتر هستند، چون نفت را فروخته‌اند و پولش را نمیتوانند وارد کنند.

علم‌الهدی با اشاره به این‌که چیزی که به نظر من در این قضیه بی‌اشکال نیست، کسانی هستند که مردم این‌ها را به‌عنوان نماینده قرار دادند تا چشم بینا باشند، گفت: این که ما مجلس را طوری برنامه‌ریزی کنیم که هیچ انسانی نتواند در آن نفس بکشد، هیچ نماینده‌ای در حوزه فرهنگ و اقتصاد نتواند حرف بزند و با یک فراکسیون‌سازی و فراکسیون بازی کل کار را 2 یا 3 نفر در دست بگیرد، این‌ها هم بنشینند و با همه تعامل کنند و فضایی ساخته شود تا یک نماینده قدرتمند و غیرتمند مجلس نتواند تذکر اقتصادی و اعتراض فرهنگی به دستگاه‌ها بدهد.

وی یادآور شد: این‌ها مشکلاتی است که در جامعه ما ایجاد و دشمن راهش بازتر شده و بیشتر می‌تواند بر ما مسلط شود، ما از دشمنی دشمن وحشت نداریم ما از ریل‌گذاری‌هایی که در داخل برای دشمن ایجاد می‌شود وحشت داریم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ایسنا
کلمات کليدی: امام جمعه مشهد ، مجلس دهم ، علم الهدی