چرا ترامپ نتوانست برجام را پاره کند؟
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۴
کد مطلب: 82893
 
سید جلال ساداتیان سفیر اسبق ایران در انگلیس اظهارداشت: دولت آمریکا و نیز لابی صهیونیست ها و اعراب نتوانسته اند نسبت به برجام کاری از پیش ببرند، آقای ترامپ قبل از روی کار آمدن ادعا می کرد برجام را پاره خواهد کرد ولی نتوانست.
سفر پیشین ایران در لندن تصویب تحریم جدید کنگره آمریکا علیه ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: کنگره آمریکا به اتهام نقض حقوق بشر و فعالیت های موشکی، تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب کرده است که هدف اصلی آن تحریک ایران می باشد و راه مقابله با آن اعزام دیپلمات های قوی به مجامع جهانی برای اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران است.
 
سید جلال ساداتیان سفیر اسبق ایران در انگلیس اظهارداشت: دولت آمریکا و نیز لابی صهیونیست ها و اعراب نتوانسته اند نسبت به برجام کاری از پیش ببرند، آقای ترامپ قبل از روی کار آمدن ادعا می کرد برجام را پاره خواهد کرد ولی نتوانست.

ساداتیان گفت: آنها اکنون با اعمال تحریم های جدید می خواهند ایران را وادار کنند که اعلام کند برجام نقض شده تا اقدام متقابل انجام دهد.

وی افزود: فرایند جدیدی که اتفاق افتاده است همان فشار لابی صهیونیست ها و اعراب و دیوانگی ترامپ است تا به بهانه موشکی تحریم جدیدی علیه ایران اعمال کنند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجی با بیان اینکه اکنون کشورها و مجامع جهانی به این باور رسیده اند که ایران برجام را نقض نکرده است، گفت: باید با دیپلماسی فعال و از طریق رسانه های ارتباط جمعی و هم از طریق سازمان ملل، شورای امنیت و اتحادیه اروپا اثبات کنیم که برنامه های موشکی ما نقض برجام نیست.

وی افزود: ما دیپلمات های قوی داریم حتی دیپلمات هایی که ممکن است اکنون در وزارت خارجه شاغل نباشند، می توانیم با اعزام آنها به مجامع جهانی حقانیت ایران را اثبات و توطئه دشمنان را نقش بر آب نماییم.

ساداتیان یادآور شد: تحریم های هسته ای که به موجب قطعنامه شورای امنیت اعمال و همه کشورها ملزم به شرکت در آن بودند با توافق هسته ای ملغی و به موجب قطعنامه 2231 شورای امنیت ضمانت اجرایی پیدا کرد و همه کشورها از جمله آمریکا ملزم به اجرای آن هستند.

وی افزود: اگر هر طرف نسبت به تعهدات خود در برجام عمل نکرد، شورای نظارت موضوع را پیگیری و از نقض برجام جلوگیری می کند کما اینکه وقتی آمریکا به بانکها مبنی بر عدم معامله با ایران فشار آورد خانم موگرینی سه بار به آمریکا سفر کرد تا محدودیت ها علیه ایران برداشته شود.
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : جام جم آنلاین
کلمات کليدی: موگرینی ، سفر به آمریکا ، ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، برجام