کیش؛ میزبان نمایشگاه بین‌المللی سنگ های قیمتی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۲
کد مطلب: 82624
 
محمدرضا مدحی گفت: در نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های قیمتی در کیش، امنیت جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان خواهیم کشید؛ امنیتی که در هند، هنگ کنگ، دوبی و تایلند وجود نداشته و می‌کوشیم توریسم زیادی را به این جزیره بکشانیم.
نشست رسانه‌ای نخستین نمایشگاه تجسمی و اکشن الماس یونیک آر.جی.اس در موسسه مطالعات جامع برسام برگزار شد.

محمدرضا مدحی دبیر نمایشگاه الماس یونیک آر.جی.اس در ابتدای این جلسه درباره هدف برگزاری این رویداد بیان کرد: مبحث سنگ در ایران بخش مظلومی است و واسطه‌های بسیاری از در این زمینه فعالیت می‌کنند. در ابتدا باید بگویم که نمایشگاه الماس یونیک بدون هیچ گونه حمایت مالی برگزار خواهد شد و وابسته به بخش خصوصی است.

وی که از سال 69 فعالیت در حوزه سنگ را به طور رسمی و حرفه‌ای آغاز کرده است، افزود: فعالیت در حوزه سنگ دغدغه جدی من است. این کار را از کودکی به همراه پدرم انجام می‌دادم و از سال 69 به طور رسمی اولین شرکت سنگ‌های قیمتی را در ایران راه اندازی کردیم. خودم نیز کلکسیونر سنگ هستم.

دبیر نمایشگاه الماس یونیک آر.جی.اس گفت: در نمایشگاه الماس یونیک در جزیره کیش اگر چه باید تعدادی از سنگ‌های خود را به عرضه و نمایش بگذارم اما به دلیل این که هدف بزرگ و فرهنگی که همانا معرفی جزیره زیبای کیش به عنوان شهر سنگ آسیا و به تبع شهر سنگ دنیاست مدنظر داریم، این کار را با کمال میل و افتخار انجام خواهم داد.

مدحی با اشاره به ارائه طرحی مشابه طی سال‌های گذشته به کشور دوبی و راه اندازی تجهیزات تراش سنگ در این کشور ادامه داد: معادن و منابع عظیم مالی در ایران داریم که متاسفانه مورد غفلت قرار گرفته‌اند. سنگ‌های الماس ارزشمندی در مناطق سیرجان، بافق، کردستان و ... یافت می‌شود. این در حالی است که کشورهای مثل تایلند و هند امروزه خود را به عنوان کشور مهم در صنعت سنگ معرفی کرده‌اند و در کمتر از 20 سال تایلند نبض بازار سنگ را به دست گرفته است.

وی درباره ظرفیت‌های فرهنگی ایران برای معرفی کیش به عنوان شهر سنگ دنیا بیان کرد: امنیت حاکم در ایران، اقتدار این کشور و آزادی فعالیتی که برای فعالان عرصه سنگ و تجسمی فراهم می‌کند، می‌تواند در معرفی کیش به عنوان شهر سنگ دنیا موثر باشد.

همچنین ایران به لحاظ مسافت دسترسی ساده‌تری را برای فعالان این حوزه در سراسر دنیا فراهم می‌کند. برای ورود سنگ به ایران همچنین محدودیتی وجود ندارد و در کیش نیز مجوزی برای این اقدام لازم به دریافت نیست و می‌توان به سادگی این سنگ‌ها را در کیش عرضه و به نمایش گذاشت.

این فعال فرهنگی همچنین خاطر نشان کرد: نمایشگاه الماس یونیک آر.جی.اس عواید ناشی از ارزش افزوده سنگ‌ها را در نمایشگاه پیش رو صرف تجهیز منطقه وسیعی برای تراش سنگ‌ها و تغییرات بر روی آنها خواهد کرد که جدا از سودآوری و ارز آفرینی به رونق گردشگری و ورود توریست‌های زیادی به ایران منجر می‌شود. درآمد ناشی از این اتفاق در کمتر از 5 سال می‌تواند جزیره زیبای کیش را به شهر سنگ آسیا و شهر سنگ دنیا تبدیل کند.
ادامه این نشست رسانه ای پرسش و پاسخ خبرنگاران اختصاص یافت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر کیفیت آمادگی مقدمات نمایشگاه در جزیره کیش توضیح داد: با 463 شرکت و نماینده از کشورهای مختلف برای حضور در نمایشگاه مذاکره کرده‌ایم و در این نمایشگاه 15 قطعه سنگ بی نظیر یا کم نظیر به نمایش گذاشته خواهند شد. این نمایشگاه با هدف سازماندهی کردن سنگ و مسائل مربوط به آن برگزار خواهد شد.

وی درباره علت انتخاب جزیره کیش به عنوان محل اصلی برگزاری این رویداد گفت: کیش جزیره‌ای شناخته شده در دنیاست و زمان کوتاه‌تری برای رسیدن به نتایج مطلوب را برای ما فراهم می‌کند. اما معرفی ایران به عنوان کشور مهمی در بحث سنگ می‌تواند در ادامه و بعد از کیش در جزایر دیگری از ایران و سایر مناطق آزاد کشورمان نیز توسعه یابد. همچنین شرایط آب و هوایی ایران و شغل آفرینی ناشی از آن در ایران، نتیجه‌ای مطلوب خواهد داشت.

مدحی با بیان این که در این نمایشگاه می‌خواهیم امنیت جمهوری اسلامی ایران را به رخ جهانیان بکشیم افزود: امنیتی را در خلال برگزاری این نمایشگاه به رخ جهانیان می‌کشیم که نه در هند، هنگ کنگ، دوبی و تایلند وجود نداشته است.

وی درباره زمان و سازوکارهای برگزاری این رویداد در کیش عنوان کرد: زمان دقیق برگزاری متعاقبا اعلام می‌شود. اما زمین بایری در جزیره کیش به ساخت و ساز و مقدمه سازی برای تبدیل به شهر سنگ در نظر گرفته شده و در حال تجهیز است.

دبیر نمایشگاه الماس یونیک آر.جی.اس در پاسخ به این سوال که چه سنگ‌هایی برای نمایش در این اتفاق در نظر دارد، گفت: سنگ‌ها فقط الماس هستند و این کار در صورتی که خوب پیش برود، امری ملی و بین‌المللی است و دستاوردهای زیادی برای کشورمان دارد.
نمایشگاه الماس یونیک آر.جی.اس با هدف زمینه سازی برای معرفی جزیره کیش به عنوان شهر سنگ دنیا در آینده‌ای نزدیک با حضور نمایندگان حقیقی و حقوقی و فعالان فرهنگی بین‌المللی برگزار خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس