گوگل‌مپ هم بر بی‌تغییری چهره اهواز گواهی داد! +عکس
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
کد مطلب: 81504
 
کلانشهر اهواز یکی از بزرگترین شهرهای صنعتی خوزستان بوده که خدمات شهری آن با توجه به نام و نشانی که شهرداران در سطح استان و کشور برایش خود رقم زده‌اند بسیار محدود و ناچیزبوده و این محدودیت سبب معترض شدن شهروندان به وضعیت خدمات شهری موجود شده است.
محیط شهری، خدمات شهری و ارتقا کیفیت خدمات منتهی به این دو موضوع از جمله موضوعاتی هستند که در طول سال‌های اخیر در کلانشهر صنعتی اهواز که بیش از یک میلیون شهروند را در خود جای داده است مغفول مانده و این غفلت سهوی و یا حتی عمدی سبب شده که شهروندان از خدمات شهری موجود در سطح شهر احساس رضایت حتی در حد نسبی را نداشته باشند.

با نگاهی گذرا به شهر اهواز به وضوح می‌توان مشاهده کرد که کلانشهر اهواز از اولویت‌های اصلی خود از جمله داشتن مدیرانی شایسته، مدبر، متخصص به امور شهری، اجتماعی و فرهنگی؛ برخورداری از امکانات عمومی و مبلمان شهری با توجه به نام و نشانی که برای خود در کشور ساخته، محروم بوده و این محرومیت سبب ایجاد موجی از نارضایتی شهروندان نسبت به محیط و خدمات ارائه شده در شهر شده است.
 

نقشه‌های هوایی  بدون درصدی تغییر گواه صادقی بر عملکرد شهرداری اهواز است

کلانشهر اهواز نیز در طول 4 دوره‌ای که شوراهای شهر تشکیل شده از شهردارانی با ویژگی و شاخص‌هایی از قبیل تخصص، تدبر، آشنا به محیط شهری محروم بوده که این موضوع سبب دگرگونی آینده این شهر شد به طوری که اگر به نقشه‌های هوایی 60 سال گذشته اهواز نگاه و با نقشه‌های فعلی مقایسه کنیم متوجه می‌شویم  از زمان آغاز تشکیل شوراها در اهواز تا کنون گام‌های اساسی در راستای بهبود وضعیت محیط شهری، تعریض خیابان‌ها، رفع گره کور تقاطع‌ها و سایر موضوعات عمرانی برداشته نشده است.

توسعه شهری اهواز در زمینه حمل و نقل نیز مانند پروژه‌‌های عمرانی مورد نیاز  برای رفع گره‌های کور ترافیکی و تعریض خیابان‌ها در سایه نبود یک شهردار متخصص حرکتی کندتر از حرکت حلزون دارد به طوری که با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم بر اهواز شهروندان نیازمند ناوگانی مجهز به سیستم‌های خنک کننده و سازگار با این شرایط آب و هوایی هستند اما آنچه که از سیستم ناوگان حمل و نقل کلانشهر اهواز دیده می‌شود نه تنها از لحاظ سازگاری با شرایط آب و هوایی هیچ یک از استانداردهای لازم را ندارد بلکه از 1200 دستگاه اتوبوس فعالی که باید به مردم خدمات ارائه کند تنها 300 دستگاه فعال وجود دارد که اغلب آنها فرسوده و بدون سیستم خنک کننده هستند.

ناوگان تاکسی‌رانی اهواز  وضعیت مناسب تری از ناوگان اتوبوسرانی این شهر ندارد؛ از 8000 تاکسی مورد نیاز برای جا به جایی شبانه روزی شهروندان اهوازی کمتر از 1000 تاکسی فعال در سطح شهر وجود دارد که این کمبود سبب ورود خودروهای شخصی به خطوط حمل و نقل و ایجاد مزاحمت‌هایی از جمله نا امنی و افزایش هزینه‌ کرایه برای شهروندان شده است.

نامی بزرگ در کنار خدماتی در حد صفر تنها دستاورد شهرداران اهواز

در کنار فرسوده و کم‌تعداد بودن خودروهای عمومی مورد نیاز برای حمل و نقل شهروندان خدمات ابتدایی از قبیل ایستگاه‌های اتوبوس و تاکسی، المان‌های شهری، سطل‌های زباله و جانمائی آن‌ها در سطح معابر و خیابان‌ها، تابلوها و بیلبوردهای آگهی، روشنایی معابر و خیابان‌ها، فضاهای سبز ، میادین، میز و صندلی‌های مستقر در پارک‌ها که سیما و هویت هر منطقه‌ای را با توجه به فرهنگ موجود در شهر نمایش می‌دهند همچنان در انتظار حرکتی با گام‌های مستحکم از سوی مسئولان شهری است.

براساس قانون وظیفه رسیدگی و ارتقا کیفیت محیط شهری و خدمات منتهی به آن به عهده شهرداری‌ها و ناظران آنها یعنی شوراهای شهر است بنابراین بخشی از غفلت‌های ایجاد شده و رسیدگی نکردن به اولویت‌های اصلی کلانشهر اهواز می‌توان ناشی از عملکرد ضعیف ناظران شهرداری‌ها تلقی کرد چرا که مطابق قانون نخستین وظیفه شورای شهر بعد از شکل گیری انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد وی است.

تجهیز ناوگان حمل و نقل شهری نیازمند ورود سرمایه گذار است

سید ناصر موسوی نژاد منتخب پنجمین دوره شورای شهر اهواز با بیان اینکه رسیدگی به مناطق محروم در کنار تمام برنامه‌های مورد نظر از اولویت بیشتری برخوردار است درباره ناوگان حمل و نقل کلان‌شهر اهواز گفت:  ناوگان کلان‌شهر اهواز در حمل و نقل فرسوده بوده و تنها راه کار صحیح شورای پنجم برای رفع مشکل ناوگان حمل و نقل اهواز ورود سرمایه‌گذار است.

وی انتخاب شهرداری متخصص، متعهد و دارای برنامه‌ را یکی از راه‌حل‌های رسیدگی به وضعیت نامطلوب شهری دانست و افزود: وضع قانون به نفع مردم، نظارت بر کار شهردار و مجموعه شهرداری از مهمترین کار شورای شهر است که در سایه این قبیل رفتارها بدون شک به اهوازی آباد و زیبا می‌رسیم.

انتخاب شهرداری  متعهد و متخصص نخستین اولویت کلانشهر اهواز است

حسین حیدری دیگر عضو منتخب شورای شهر اهواز نخستین اولویت شهری اهواز را انتخاب شهرداری توانمند و کارآمد عنوان کرد و اظهار داشت: باید در ابتدا به تقویت زیرساخت‌های شهری پرداخت زیرا محیط شهری کلانشهر اهواز از لحاظ زیرساخت‌ها کمبودهای شدیدی را احساس می‌کند که می‌توان با پرداختن به آن‌ها به سایر کاستی‌های موجود در سطح شهر اعم از مبلمان شهری، خدمات زیباسازی و پاکسازی شهری پرداخت.

وی با اشاره به وضعیت ترافیکی و حمل و نقل موجود در سطح شهر گفت: مشکلات ترافیکی و حمل و نقل را باید از طریق احداث زیرگذر و روگذرها رفع کرد و همچنین در زمینه سیستم پاکسازی و جمع آوری زباله  باید به صورت مکانیزه اقدام کرد.

شورای شهر اهواز جایگاه مهم و تاثیرگذاری بر محیط شهری دارد

 محمد جعفر فلسفی منتخب پنجمین دوره شورای شهر اهواز با اشاره به وضعیت کلانشهر اهواز گفت: حساسیت شورای شهر اهواز نسبت به دیگر شوراها مضاعف است زیرا شورای شهر اهواز در زمینه خدمات رسانی به مردم جایگاه مهم و تاثیرگذاری دارد.

وی با بیان اینکه مردم با مسائل مختلفی دست به گریبان هستند که شهرداری به طور مستقیم تاثیر بسیاری در زندگی و سرنوشت مردم دارد به نخستین اولویت کلانشهر اهواز اشاره کرد و افزود: انتخاب شهرداری کارآمد که بتواند مسئولیت سنگین خدمات رسانی به مردم را قبول کند از جمله اولویت‌های مهم و نخستین کلانشهر اهواز است.

 از دیدگاه اغلب منتخبان پنجمین دوره شورای شهر اهواز انتخاب شهرداری برخوردار از کلید واژگانی از جمله تخصص، کارآمدی، آشنا به محیط شهری و داشتن تحصیلات مرتبط از اولویت‌های مهم و اساسی کلانشهر اهواز است زیرا منتخبان معتقد هستند اولویت‌ها و خدمات اصلی مورد نیاز برای توسعه اهواز در سایه نبود شهرداری متخصص و با تجربه به درستی به مرحله ارائه خدمت نرسیدند و بیشترین حلقه‌های گم شده در توسعه شهری اهواز ناشی از نبود یک شهردار با ویژگی‌های بیان شده است.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: کلانشهر اهواز ، خوزستان ، گوگل مپ ، مدیریت شهری ، نقشه های هوایی ، عکس