نوروزی که در مرداد ماه گرفته می‌شود!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۵۵
کد مطلب: 81015
 
برخی از پژوهشگران سابقه و دیرینگی نوروز "بل" را به عصراسطوره می‌رسانند و به رویدادهای عصر فریدون و ضحاک منتسب می‌کنند و برخی دیگر این جشن را جشن برداشت محصول زمان پرداخت خراج به حکومت می‌دانند.
هوشنگ عباسی - محقق و پژوهشگر با بیان گوشه ای از ویژگی‌های جشن نوروز "بل" اظهار داشت: جشن نوروز "بل" در گاهشماری گیلانی، جشن آغاز سال گالشی و دیلمی است.

وی با بیان اینکه این جشن در غروب 16 مرداد ماه برگزار می‌شود، افزود: نوروز ماه دیلمی از 17 مرداد ماه خورشیدی آغاز می شود و تا 15 شهریور ماه ادامه می‌یابد.

این پژوهشگر اظهار داشت: نوروز "بل" از ترکیب دو واژه نوروز و بل به وجود می‌آید، نوروز به معنی آغاز سال نو و بل به معنی آتش و شعله است.

وی با اشاره به اینکه این جشن ریشه در معیشت و شغل شبانی دارد و با باورهای و آیین های بومی در هم آمیخته افزود: در میان کوه نشینان رسم است قبل از آغاز سال نو به استقبال سال نو می‌روند و خود را نو و نوار می‌کنند، به فراز بالاترین محل سکونت خود رفته و سه، پنج، هفت یا نه کوپه آتش می‌افروزند و در اطراف آتش دعا می‌کنند و سرود و آواز می‌خوانند و فرا رسیدن سال نو را به همدیگر تبریک می‌گویند و شیرینی و حلواهای مخصوص اعیاد و جشن می‌خورند.

به گفته این پژوهشگر، برخی از پژوهشگران سابقه و دیرینگی این جشن  را به عصراسطوره می‌رسانند و به رویدادهای عصر فریدون و ضحاک منتسب می‌کنند و برخی دیگر این جشن را جشن برداشت محصول  زمان پرداخت خراج به حکومت می‌دانند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: نوروز بل ، جشن برداشت محصول ، پژوهشگران ، گاهشماری گیلانی