اهمیت شب بیست و سوم رمضان
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۷
کد مطلب: 79778
 
گرچه در احادیث مرتبط با لیلة القدر، شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان مطرح است ولی در همین روایات، هدایت به سمت شب بیست و سوم بیشتر به چشم می‌خورد.
به گزارش خبرایرانی، اهمیت شب بیست و سوم رمضانبه گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری میزان، شب قدر، شب رحمت، برکت و مغفرت الهی است، شبی که در لحظه لحظه اش عطر خدا جاری است. در این شب، خداوند راه بندگی را هموار و مسیر تکامل را بیش از پیش در اختیار آدمیان قرار داده است و این شب فرصتی است مغتنم برای خودسازی. آنچه مسلم است، نقش آشکار تلاش آدمی در رقم زدن سرنوشت خویش در شب قدر است. کسانی که اهل دعا و راز و نیاز و اهل شب قدرند، نقش خویش را در شب قدر به خوبی دریافته اند.

گرچه در احادیث مرتبط با لیلة القدر، شب‌های نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان مطرح است ولی در همین روایات، هدایت به سمت شب بیست و سوم بیشتر به چشم می‌خورد. برخی روایات اعتبار شب بیست و سوم را بیشتر دانسته و این شب را لیلة القدر نامیده اند.

سفیان بن سمط از امام صادق (ع) پرسید: امید می‌رود چه شب هایی از ماه رمضان لیلة القدر باشد؟ امام (ع) پاسخ داد: نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم. دوباره پرسید: مورد اعتماد از این‌ها کدام است؟ امام فرمود:: شب بیست و سوم.

امام صادق (ع) درباره اعمال شب قدر فرمود:: شب نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان را غسل کن و در احیای این شب‌ها کوشش کن. در ادامه فرمود:: در روایتی از امام باقر (ع) نقل شده است که مردی در ماه رمضان خدمت پیامبر خدا (ص) آمد و به آن حضرت گفت: من در بیرون مدینه به سر می‌برم و شتر و گوسفند دارم که نمی‌توانم همه شب در مدینه حاضر شوم. دوست دارم شبی را به من معرفی کنی تا آن شب را به مدینه بیایم و در نماز و عبادت حاضر باشم. حضرت او را به نزد خود فراخواند و در گوش وی آن شب را معرفی نمود. آن مرد نیز وقتی شب‌های بیست و سوم ماه رمضان فرا می‌رسید، با همه خانواده و فرزندان و غلامان به مدینه می‌آمد و آن شب را می‌ماند و صبحگاهان به منزل خویش بر می‌گشت.

همچنین در روایت دیگری نقل شده است که رسول خدا (ص) در شب بیست و سوم ماه رمضان به سر و روی خانواده‌اش آب می‌پاشید تا به خواب نروند و شب را به احیا بنشینند.

یحیی بن علا گفته است: امام صادق (ع) به شدت بیمار شدند پس فرمان دادند ایشان را به مسجد النبی بردند و تا صبح بیست و سوم ماه رمضان در مسجد بودند.

این گونه رفتار‌ها نیز عامل هدایت عملی مسلمانان به سوی درک ارزش و اهمیت شب بیست و سوم است. برقراری پیوند بین حوادث قطعی شب قدر با شب بیست و سوم در احادیثی که مرتبط با شب بیست و سوم ماه رمضان است، اتفاقاتی که در شب قدر روی می‌دهد به این شب نسبت داده شده است. گزارش حوادث لیلة القدر در بیان رویدادهای شب بیست و سوم، دلیل دیگری است که احتمال لیلة القدر بودن شب بیست و سوم را تقویت می‌کند. امام صادق (ع) فرمود:: هرکس سوره عنکبوت و روم را در شب بیست و سوم ماه رمضان قرائت کند، او‌ای ابامحمد به خدا سوگند اهل بهشت است و در آن هیچ کس استثنا نشده است. مرحوم علامه مجلسی نیز در کتاب "زادالمعاد" می‌گوید: اکثر احادیث معتبر دلالت دارد که شب بیست و سوم، شب قدر است.
Share/Save/Bookmark