راهکار تشخیص کاهش قند خون روزه داران دیابتی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۹
کد مطلب: 78338
 
یک فوق تخصص غدد توضیحاتی را در رابطه با راهکارهای تشخیص کاهش قند خون ارائه کرد.
حسن جهانی گفت: دیابت یک اختلال متابولیکی است و افراد مبتلا به این بیماری در سوخت و ساز قند خون خود دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: بر همین اساس، این افراد باید در کمترین زمان ممکن تحت درمان قرار گیرند تا بیماریشان کنترل شود.

این فوق تخصص غدد در پاسخ به این پرسش که آیا افراد مبتلا به دیابت می‌توانند در ماه رمضان روزه بگیرند یا خیر؟، تصریح کرد: تشخیص این موضوع با پزشک متخصصی است که هر یک از افراد مبتلا به دیابت به آن مراجعه می‌کنند.

جهانی ادامه داد: بیماری دیابت در کنار آن دسته از بیماری‌ها که مبتلایان به آن به هیچ وجه مجاز به روزه گرفتن نیستند قرار نگرفته و در برخی مواقع این افراد می‌توانند روزه بگیرند.

وی با اشاره به وضعیت بیماران دیابتی که شرایط روزه گرفتن برای آن‌ها آسان‌تر است خاطرنشان کرد: بیماران دیابتی که قند خونشان کنترل شده و بیماری دیابت هنوز به برخی از اندام‌های آن‌ها از جمله کلیه ها، قلب و چشم‌ها آسیب وارد نکرده اند در لیستی قرار می‌گیرند که قادر به گرفتن روزه هستند.

این فوق تخصص غدد در خصوص عوارضی که می‌تواند سلامت افراد مبتلا به دیابت را در صورت روزه داری تهدید کند اظهارکرد: در صورتی که گرفتن روزه بدون مشورت با پزشک صورت گیرد ممکن است یک فرد مبتلا به بیماری دیابت دچار افت شدید قند خون شده و همین موضوع می‌تواند منجر به مرگ افراد شود.

جهانی در رابطه با علائم افت شدید قند خون اذعان کرد: بی حالی، تپش قلب، تاری دید، عرق کردن و لرزش بدن از جمله علائم افت شدید قند خون در افراد مبتلا به بیماری دیابت است.

این فوق تخصص غدد با ارائه توصیه‌ای به بیماران دیابتی که قصد گرفتن روزه در ایام ماه مبارک رمضان را دارند اظهارکرد: در صورتی که پزشک اجازه گرفتن روزه را به فرد مبتلا به دیابت داد، آن فرد باید حتما سحری خورده و این وعده را از برنامه‌های خود حذف نکند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : میزان
کلمات کليدی: دیابت ، روزه ، کاهش قند خون ، تشخیص ، بیماران دیابتی