فضای انتخاباتی شفاف تر شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: 77275
 
کناره‌گیری جهانگیری که البته غیرمنتظره نبود و سخنرانی قالیباف در همایش حامیان رئیسی از تاپ‌ترین موضوعات پیرامون انتخابات دوازدهم بود.
سرویس سیاسی خبرایرانی، هرچه به روز انتخاب نزدیکتر می‌شویم رخ‌دادهای خاصی در فضای رقابتی بین نامزدهای ریاست جمهوری به وقوع می‌پیوندد که فضای انتخاباتی را شفاف تر می کند. امروز نیز کناره‌گیری جهانگیری که البته غیرمنتظره نبود و سخنرانی قالیباف در همایش حامیان رئیسی از تاپ‌ترین موضوعات پیرامون انتخابات دوازدهم بود.

سوالات رئیسی از روحانی
حجت‌الاسلام رئیسی در اجتماع مردم تهران در مصلا گفت: قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دادید اما به مردم چیزی اضافه نکردید. شب انتخابات دهیاران را صدا زدید به هر کدام ۱۰ میلیون دادید از کجا پولش را تأمین کردید؟ ما گفتیم امروز لازم است در این کشور حتما بیش از یک میلیون شغل ایجاد شود، من سوالم از شما این است آقای روحانی مگر متن قانون برنامه ششم نیست؟ همچنین رئیسی در جمع مردم بوشهر با بیان اینکه آقای روحانی اجتماعات عظیم سراسر کشور را ندیده می‌گیرد و برای نشنیدن حرف مردم، می‌گوید با اتوبوس آمده‌اند، گفت: بعضی ها نخواستند حرف مردم را بشنوند و وقتی می‌شنوند که دیر شده است. وی در همین حال در دیدار علمای اهل سنت و نماینده ولی فقیه در استان بوشهر اظهار کرد: وجود برادران اهل سنت در جهت حمایت برای کشور نعمت است و امیدواریم بتوانیم به سهم خود دغدغه‌ها را رفع کنیم.

توصیف روحانی درباره جهانگیری
حجت الاسلام روحانی در جمع هوادارانش در ورزشگاه تختی گفت: من در این‌جا می‌خواهم از برادرم دکتر جهانگیری تشکر کنم. او به انتخابات و صحنه انتخابات قدم گذاشت تا اطلاعات لازم را به ملت ایران بدهد. او به صحنه انتخابات آمد تا واقعیت‌ها را در مناظرات بگوید. همچنین وی در جمع هواداران خود در مجموعه ورزشی انقلاب در زنجان تصریح کرد: به روستاها نروید و به مردم دروغ بگویید. با اتوبوس مردم را جمع نکنید.

جهانگیری: اشرافی‌گری موضوع مطلوبی نیست
اسحاق جهانگیری در برنامه «پاسخ هر نامزد به سه کارشناس» که از شبکه چهارم سیما پخش شد گفت: اشرافی‌گری موضوع مطلوبی نیست. وقتی مسئولین به خوی اشرافی گری روی می آورند قطعا این کار نامناسب است. فکر می‌کنم در نظام جمهوری اسلامی ایران یکی از مباحثی که خیلی آسیب می بیند نمایش ساده زیستی یا همان ریاکاری است. این موضوع امر پسندیده ای نیست . ساده زیستی بسیار شرافت مندانه است. اما این خوب نیست و فکر نمی کنم که مردم از ریاکاری خوششان بیاید. آدمی باید خودش باشد، چرا که صداقت بزرگترین سرمایه یک سیاستمدار است. وی همچنین در جمع هواداران خود در مصلای امام خمینی (ره) یاسوج تاکید کرد: کشور اکنون به رئیس جمهوری نیاز دارد که قادر باشد از همه توان و ظرفیت های ایران برای اعتلا و پیشرفت آن بهره ببرد و همه گروه ها، جریان های سیاسی، نخبگان، علما و فرهیختگان و قشرهای مختلف مردم را به صحنه آورده تا در توسعه کشور مشارکت کنند. جهانگیری همچنین حضور در جمع خبرنگاران گفت: در مذاکره کشور هم به ظریف نیاز دارد و هم به سردار سلیمانی در میدان و این دو در کنار هم که باشند کشور به جهت پیشرفت حرکت می کند.

تاکید قالیباف بر حمایت از دولت کار و کرامت
محمد باقرقالیباف در اجتماع بزرگ حامیان رئیسی در مصلای تهران گفت: انقلاب اسلامی ما در میان مردمی است که همیشه اثبات کردند که در صحنه خواهند بود. سه روز دیگر پای صندوق رای خواهیم رفت و با انتخاب دولت کار و کرامت نشان خواهیم داد هم داریم، هم می شود و هم می توانیم. قالیباف تصریح کرد: امروز شما ایرانیان و امت حزب الله برای نظام و انقلاب و اسلام افتخار افریدید. ما در ۱۲ فروردین ۵۸ که امام فرمودند عید ملی ما روز تصویب جمهوری اسلامی است، عهد کردیم با ظلم مبارزه کرده و در خدمت مردم باشیم. اما باید بگوییم متاسفانه قرار نبود کسانی در مسند مسئولیت بیایند که مردم به خصوص محرومان را نبینند و از دور خارج کنند.

انتقاد هاشمی‌طبا از مطبوعات
مصطفی هاشمی‌طبا در گفتگو با خبرنگاران تصریح کرد: هر مطبوعاتی جناح‌بندی خاص خود را دارد و موضع هر روزنامه‌ای مشخص است. روزنامه‌ها براساس خط خود عمل کردند اما عادلانه عمل نکردند. وی در ادامه درباره اینکه تا چه میزان بر باز بودن فضای رسانه‌ها در روحیه انتقاد پذیری تأکید دارد، اظهار کرد: اگر کسی مخالف انتقادات باشد نمی‌تواند کار کند. انتقادات باید باشند. کسی که رئیس جمهور می‌شود باید بتواند از طریق اطلاعاتی که در اختیار دارد به انتقادات پاسخ دهد و راه درست از طریق شنیدن همین انتقادات است.

نقدهایی از جنس میرسلیم
سیدمصطفی آقامیرسلیم در جمع دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین گفت: فساد 8 هزار میلیارد تومانی صندوق فرهنگیان در دولت یازدهم اتفاق افتاد. اعتقاد داریم پیشرفت و توسعه کشور با حضور صادقانه جوانان شکل می‌گیرد و راه دیگری وجود ندارد. در فضای مردم‌سالاری دینی، اتکا به همت و کوشش و فعالیت سازمان یافته به همراه دانش و درک صحیح از وضعیت موجود و همت جوانان باید به کار گرفته شود. همچنین سیدمصطفی آقامیرسلیم با حضور در دانشگاه زنجان، اظهار کرد: با اتکا به پتانسیل داخلی و مهارت جوانان کشور می‌توان اقدامات خوبی در زمینه اشتغال انجام داد، لذا کشور را نباید معطل برجام کنیم. در همین حال میرسلیم در جمع مردم استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: حیف است که برخی قدر ایران را نمی‌دانند و راضی می‌شوند این مردم گوشه کنار را کم اهمیت تلقی کنند.
Share/Save/Bookmark