اشتباه جنجالی ترامپ، یادآور رسوایی «واتر گیت» شد
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۹
کد مطلب: 76857
 
توييت اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که در آن اشاره کرده بود که شاید گفتگوهای خود را با جیمز کومی، مدیر برکنار شدۀ اف بی آی، ضبط کرده باشد رسوایی «واتر گیت» در دوران نیکسون را به ذهن اصحاب رسانه متبادر کرده است.
 به گزارش پایگاه خبری اسکای نیوز عربی، شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، در گفتگو با خبرنگاران احتمال اقدام ترامپ را برای ضبط گفتگوهایش نفی نکرد. این گمانه زنی پس از توییتی ایجاد شده است که تهدید ضمنی علیه جیمز کومی محسوب می شود.

ترامپ ضبح جمعه در توییتر خود نوشت: «بهتر است جیز کومی پیش از گفتگو با رسانه ها، امیدوار باشد که صحبت های ما ضبط نشده است».

شان اسپایسر در واکنش به سؤالی دربارۀ این توییت، با خودداری از ارائۀ هرگوه توضیحی، گفت: «رئیس جمهور چیزی بیشتری در این زمینه برای گفتن ندارد».

توییت ترامپ ماجرای اقدام ریچارد نیکسون در ضبط گفتگوهای تلفنی خود را یه یاد می آورد، اقدامی که بدون اطلاع گفتگو کنندگان با او انجام می شد و در نهایت، همراه با رسوایی واترگیت، او را مجبور به استعفا کرد.

رسوایی واترگِیت به وقایعی اطلاق می‌شود که میان سال‌های ۱۹۷۲-۱۹۷۵ در هتلی به همین نام در واشنگتن اتفاق افتاد که منجر به استیضاح و سپس کناره‌گیری ریچارد نیکسون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا شد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در سال 1972 تعدادی از ماموران اف‌بی‌آی وارد ساختمان هتل واترگیت محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا شدند و دستگاه‌های شنود کار گذاشتند و سپس اسناد و مدارکی را برای اهداف مختلف به سرقت بردند. این اقدام غیر قانونی با پیدا شدن یک نوار توسط یک مأمور حراست هتل بطور تصادفی لو رفت و روزنامهٔ واشنگتن پست آن را به اطلاع افکار عمومی رساند.

این مسئله سبب شد که ریچارد نیکسون برای پرهیز از برکناری توسط کنگره در ۸ اوت ۱۹۷۴ از سمت خود کناره‌گیری کند.

Share/Save/Bookmark
مرجع : العالم
کلمات کليدی: ترامپ ، رسوایی واترگیت ، نیکسون ، کومی