رئیسی: آمده‎ام گره‌ای از زندگی مردم بگشایم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۸
کد مطلب: 75860
 
کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه حضور مردم در صحنه بوده که سایه جنگ را از سر کشور دور کرده است، گفت: امروز "وضعیت معیشتی" مردم انسان را "غصه‌دار" می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز در اجتماع مردم همدان در حسینیه امام خمینی(ره) این شهر اظهار داشت: خداوند متعال را سوگند می‌دهیم هرآنچه را که خیر و صلاح ملت بزرگ ایران است برای ایشان مقدر فرماید.

وی ضمن تقدیر از اقشار مختلف مردم همدان به‌‌دلیل حضور در این مراسم به‌ویژه روحانیون، خانواده شهدا و ایثارگران، معلمان، جوانان و بانوان ادامه داد: امروز همه شما برای تصمیم‌گیری در یک امر مهم و سرنوشت‌ساز آماده شده‌اید و این‌جانب لازم می‌دانم از ابراز محبت شما نسبت به خودم سپاسگزار باشم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به حضور خود در سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب در استان همدان و آشنایی و رفاقت با بسیاری از شهدای این استان بیان کرد: امروز توفیق داشتم در مزار شهید گرانقدر سرلشکر همدانی حاضر شوم و بدانیم که شهیدان عزیز بر اعمال ما نظاره‌گر هستند.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه با بیان اینکه "امروز برای همه ما کشور، منافع کشور و پیشرفت آن پس از 38 سال از پیروزی انقلاب امری بسیار مهم است"، گفت: اگر امروز دشمنان جرأت تعرض به ایران اسلامی را ندارند، به‌سبب ایثارگری و جانفشانی شهیدان است و این حضور مردم در صحنه بوده که سایه جنگ را از سر کشور دور کرده است.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با ابراز اینکه امروز پیشرفت و آینده کشور امری مهم است، گفت: متأسفانه نگاه به وضعیت معیشتی مردم انسان را غصه‌دار می‌کند.

وی در ادامه سخنانش با طرح این سئوال که آیا این شرایط در خور شان مردم ایران است؟ گفت: می‌توان اراده راسخ و پولادینی که دفاع مقدس را رقم زد و اکنون ما را در منطقه به ملتی تاثیرگذار تبدیل کرده، با همان اراده در گره‌گشائی زندگی مردم اقدام کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه بی‌تردید کشور ثروتمندی از نظر ذخایر و منابع داریم و امروز دارای ثروت‌های عظیم مادی و نیروی انسانی متراکم و اثرگذار و جوانان تحصیل‌کرده هستیم، اظهار داشت: چرا جوانان ما بعد از تحصیلات نباید کار داشته باشند؟ چرا کسی که در واحد تولیدی و کارگاهی مشغول کار است، باید شاهد بیکاری خود و پدرش باشد و احساس خجالت کند؟

وی با بیان اینکه آیا این وضعیت و فقر مطلق باید در کشور وجود داشته باشد، ضمن اینکه زندگی برخی از مردم با یارانه 45 هزار تومانی می‌گذرد؟ افزود: 11 میلیون جوان آماده ازدواج در کشور وجود دارد که نیازمند سرپناه، تسهیلات و شغلی که در شأن و کرامتشان باشد، هستند. آیا شرایط کشور و وضعیت آن با این همه منابع باید اینگونه باشد که 500 هزار زوج در نوبت دریافت تسهیلات قرار داشته باشند، از سوی دیگر چند نفر قانون را دور زده و میلیاردها تومان تسهیلات دریافت می‌کنند؟

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری بیان اینکه مسئله کشور "ضعف مدیریت" است نه "نداشتن منابع" ادامه داد: در 4 سال گذشته 700 هزار میلیارد تومان خرج شده، پس نقدینگی وجود داشته اما این پول کجا هزینه شده است؟ اگر نصف این پول را برای اشتغال بگذارند، بحران بیکاری در کشور حل می‌شود.

وی با تاکید براینکه اختلاف طبقاتی در جامعه پسندیده نیست، اظهار داشت با دو نگاه در این زمینه رو‌به‌رو هستیم که نگاه اول ارائه تسهیلات به افراد دارای سرمایه و مکنت است که محرومان نیز از سفره آن‌ها نوایی ببرند و نگاه دوم برقراری عدالت اجتماعی است که تمام فرصت‌های کشور باید به طور مساوی بین افراد تقسیم شود.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه یک جوان در شهر یا روستایی از همدان و یا کشور اگر تسهیلات در اختیارش قرار گیرد شاید به سرمایه‌گذار و کارآفرین بزرگی مبدل شود، افزود: به حمایت از کارآفرینی و سرمایه‌گذاری معتقد هستیم و باید تلاش شود تا محرومان به حق خود برسند.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه یارانه موجود برای دهک‌های پایین کم است، گفت: 3 برابر شدن یارانه دهک‌های پایین با این بودجه نسبت به دهک‌های بالا کاملاً امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه فرار مالیاتی رقم بزرگی را در کشور به خود اختصاص داده است، گفت: این فرار مالیاتی متعلق به افراد با پیراهن‌های یقه سفید است و با درآمد بالا است که اگر آنها هم به قانون عمل کنند کسری منابعی نخواهیم داشت. ما نمی‌گوییم شماها چرا اینقدر درآمد دارید، اما می‌گویم که چرا کارمندها مالیات می‌دهند، اما شما یقه سفیدها با درآمدهای میلیاردی مالیات نمی‌دهید؟

حجت‌الاسلام رئیسی بیان کرد: اگر سامانه جامع اطلاعات در کشور فعال شود که یک سر آن در بانک، در گمرکات، بازرگانی و سر دیگر آن نیز به دستگاه‌ها و ناظران مرتبط باشد، شفاف‌سازی امور اقتصادی انجام می‌شود. اگر ما رأی آوریم این اقدام را انجام می‌دهیم و این موارد آرمان نیست و همه آن‌ها قابل اجراست.

وی با اشاره به مشکل زائران کم درآمدی که به مشهد مقدس می‌آیند، گفت: در آستان قدس رضوی دیدم برخی برای زیارت می‌آیند اما اسکان ندارند برای همین مشکل، کلنگ زائر شهر را در ولادت امام حسن مجتبی(ع) زدیم و امسال این شهر را برای 6 هزار زائر آماده کردیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید براینکه مسکن‌سازی از صنایعی است که بیشترین شغل مستقیم و غیرمستقیم را برای مردم ایجاد می‌کند، اظهار داشت: با رونق در مسکن‌سازی علاوه بر مشکل کسانی که مسکن ندارند، بلکه مشکل مشاغلی که غیرفعال هستند نیز رفع می‌شود.

وی با اشاره به سفر روز گذشته خود به بندعباس تصریح کرد: درآمد اتحادیه اروپا از اقتصاد دریا 50 درصد تولید ناخالص ملی است؛ ما 3 هزار کیلومتر با دریا ارتباط داریم اما درآمد ما از اقتصاد دریا 2 درصد است که مدیریت می‌خواهد و مشکل کنونی کشور ما نبود منابع نیست بلکه ضعف مدیریتی است.

حجت‌الاسلام رئیسی عنوان کرد: مردم هر روز به تیتر روزنامه‌ها نگاه می‌کنند و خبرهای فساد را می‌بییند ضمن اینکه فساد در کشور فراجناحی شده است. مردم دیگر تحمل شنیدن حتی یک مورد فساد در نظام بانکی و اقتصادی کشور را ندارند، ضمن اینکه دیگر هیچ‌گونه فسادی در نظام اداری این کشوری که این همه شهید داده، پذیرفتنی نیست و ما هم در مقابله با فساد هیچ خط قرمزی نخواهیم داشت.

وی بیان کرد: دولتمردان هرروز اعلام می‌کنند فساد - فساد که مصداق همان دزد - دزد است. این‌که مشکل را حل نمی‌کند، بهتر است اعلام کنید در فلان جا فساد بود و ما با آن برخورد کردیم نه اینکه شعار مبارزه با فساد دهند؛ دولت می‌گوید لیست مفسدان را فرستادیم، دستگاه قضایی می‌گوید به ما نرسیده‌ است، این که نمی‌شود مبارزه با فساد. باید اعلام شود که چگونه توانستند این منفذ را ببندند و اعلام این موارد برای مردم اطمینان‌آور است نه اعلام فسا - فساد و دزد - دزد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری تاکید کرد: رئیس دولت، وزرا و مسئولان باید از هر کسی در جامعه در رابطه به مبارزه فساد مدعی‌تر باشند نه اینکه تنها روزنامه‌ها و دستگاه قضا به این امر بپردازد و هرجا در این سیستم فسادی بود، زنگ خطر را به صدا در آورند.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه در برخورد با فساد رسانه‌ها باید کارشان را بکنند اما رئیس دولت باید در صف اول برخورد با فساد باشد، افزود: 10 سال در بخش بازرسی کشور حضور داشتم و در برابر چشم مدیران تمام دستگاه را بازرسی کردیم؛ در مورد آسیب‌های بخش صنعت، معدن، نظام بانکی وغیره مشکلات و راهکارها را ارائه دادیم، در مورد آسیب‌شناسی مشکل نیست اما اراده جدی برای آسیب‌زدایی وجود ندارد. مسئله ما در کشور نوشتن حقوق شهروندی نیست بلکه چون چند بار نوشته شده، نوبتِ اقدام و عمل بوده و نوبت حرف تمام شده است.

وی در پاسخ به درخواست تعدادی از مردم که برای انشعاب آب و برق و گاز پلاکاردهایی در دست داشتند، گفت: این‌ها که انشعاب می‌خواهند، مردم همین کشور هستند و اگر در روستاها امکانات و کار وجود داشت، تعدادی از آن‌ها هرگز به حاشیه شهر نمی‌آمدند؛ در همدان حداقل تعداد حاشیه نشینان 150 هزار نفر است.

حجت‌الاسلام رئیسی با طرح این سئوال که چرا به اینها توجه نمی‌کنند؟ عنوان کرد: حق مردم ما این نیست که چنین مشکلاتی داشته باشند و از حقوق اولیه خود محروم باشند. انشعابات آب، برق، گاز و مسائل مربوط به بهداشت و آموزش باید برای روستاها مثل شهرها ساماندهی شود. مشکل حاشیه‌نشینی شهرها قابل ساماندهی است. نخستین اقدام ما در اطراف آستان قدس رضوی نیز تثبیت مالکیت ساکنان خانه‌ها بود.

وی ادامه داد: باید دید در کشور مشکل "کمبود آب" است یا "مدیریت آب"؟ مسئله ما در کشور مشکل مدیریت آب است در حالی که سد ایجاد شده اما کانال‌کشی نشده است که اگر کانال‌کشی شود مشکل آب کشاورزی حل می‌شود.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین در ادامه سخنانش باب یان اینکه آقایان در ابتدای فعالیت دولت اعلام کردند چرا کشور باید بازار کالاهای چینی شود، اظهار داشت: این در حالی است که میزان واردات کالای چینی در 8 سال دولت قبل متوسط سالانه 5 میلیارد دلار بود اما باید دید چرا در این چهار سال به‌طور متوسط در هر سال 10 میلیارد دلار کالای چینی وارد کشور شده است؟

حجت الاسلام رئیسی با بیان اینکه مشکل ما وعده‌هایی است که به مردم داده شده ولی به آن عمل نشده است، عنوان کرد: چهار سال گذشت، چرا به وعده‌های‌تان عمل نکردید؟ چرا گفتید جلوی واردات را می‌گیرید، اما در دولت شما واردات 2 برابر شده است؟ در کشور 41 درصد کشاورزان و صنعتگران تعطیل و نیمه‌تعطیل هستند؛ از سوی دیگر معلمان وام می‌خواهند، صندوق فرهنگیان برای آنها ایجاد شد و اعتبار هم دارد اما یک معلم نمی‌تواند وام بگیرد در حالی که چند نفر ثروت فرهنگیان را به یغما می‌برد.

وی با تاکید براینکه اگر "مدیریت جهادی - انقلابی" در دولت باشد همه گره‌ها باز می‌شود، چون تنها مشکل اصلی ما "ضعف مدیریت" است، گفت: تحریم می‌تواند تبدیل به فرصت شود. بیگانگان برای هیچ ملتی گره‌گشایی نکردند که ما دومی آن شویم. چهار سال کشور را معطل گذاشتند تا فلان شرکت خارجی مشکل مردم و کشور را حل کند. هرکجا اعتماد به جوانان کرده و مدیریت، جهادی و انقلابی داشتیم، پیروز شدیم.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه نباید جوانان تحصیلکرده در کشور دغدغه بیکاری داشته باشند، اظهار داشت: ما به زنان حق ندادیم بلکه خدا حق داده و انقلاب اسلامی خانم‌ها را در عرصه‌های اجتماعی با حفظ کرامت حاضر کرده که این اقدام کار یک یا دو دولت و حقی که در قالب حق شهروندی داده شود، نیست.

وی با بیان اینکه کشور ما مشکل برنامه‌نویسی، قانون‌نویسی و رونمایی‌کردن از قانون ندارد، افزود: "حق شهروندی" یعنی کسی با رشوه و ربا مواجه نشود، حق شهروندی یعنی کسی برای انتقاد از عملکرد با مشکل برخورد نکند و این مسائل به عمل نیاز دارد و ما با نمایش و رونمایی از یک نوشته حق شهروندی مشکل نداریم بلکه دوران حرف درمانی تمام شده و زمان عمل فرا رسیده است. 

حجت‌الاسلام رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برای شخص بنده به‌عنوان طلبه دلچسب‌ترین شغل خادمی امام رضا(ع) بوده که ثواب دنیا و آخرت در این خدمت است، تأکید کرد: بنده در عرصه انتخابات برای هوا و هوس نیامده‌ام بلکه آمده‎ام گره‌ای از زندگی مردم بگشایم، آمده‌ام که مدافعان حرم که امنیت می آفرینند، با آرامش مأموریت خود را انجام دهند، آمده‌ام "بیکار" خجالت‌زده نشود و پیچ و خم اداری و فساد مردم را رنج ندهد. آمده‌ام تا در کشور فساد وجود نداشته باشد و آسیب‌های اجتماعی خانواده شهدا را رنج ندهد.

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه دولت باید اهل کار بوده و کار کردن با تاجر بودن سازگاری ندارد، گفت: کسی که در میدان کار می‌آید باید با تمام وجود، فکر و ذکر او ایجاد کردن کار و کار کردن باشد ضمن اینکه رقیب این دولت عملکرد 4 ساله اوست.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری تسنیم
کلمات کليدی: حجت الاسلام رئیسی ،انتخابات ریاست جمهوری