چرا امسال مرکبات مازندران خریدار نداشت؟
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۵
کد مطلب: 73472
 
رئیس اتحادیه باغداران شهرستان قائم‌شهر گفت: حدود ۳۵ هزار تن پرتقال از کشور مصر و حدود ۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌زده نیز از ترکیه وارد ایران شد که موجب شد محصول مرکبات مازندران خریدار نداشته باشد.
رئیس اتحادیه باغداران شهرستان قائم‌شهر گفت: حدود ۳۵ هزار تن پرتقال از کشور مصر و حدود ۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌زده نیز از ترکیه وارد ایران شد که موجب شد محصول مرکبات مازندران خریدار نداشته باشد.
 
مهدی زینی اظهار کرد: حدود ۳۵ هزار تن پرتقال از کشور مصر و حدود ۲۰ هزار تن پرتقال یخ‌زده نیز از ترکیه وارد ایران شد که مرکبات ترکیه با قیمت 1500 تومان به فروش رسید و پرتقال‌های مصر نیز با قیمت 3900 تومان به دست مصرف‌کنندگان داده شد.
 
وی تصریح کرد: با واردات بی‌رویه‌ مرکبات از سوی جهاد کشاورزی موجب شد تا محصولات شمال به فروش نرسد.
 
رئیس اتحادیه باغداران قائم‌شهر خاطرنشان کرد: در حالی که اتحادیه به رهبری و جهاد کشاورزی اطلاعیه‌هایی ارسال کرد که برای کاهش خسارت به باغداران واردات انجام نشود و می‌توان با قیمت مناسب مرکبات را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهیم اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.
 
زینی درباره کمک‌های بلاعوض به کشاورزان اظهار کرد: جهاد کشاورزی برای جبران خسارت باغداران ۳۰ میلیارد تومان به عنوان کمک به کشاورزان به آنان پرداخت کرد که دردی از مشکلات کشاورزان را درمان نکرد.
 
وی افزود: برای بار دوم نیز ۵۰ میلیارد تومان برای خرید مرکبات و نیز ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با بهره ۱۰ درصد ابلاغ شد اما همچنان در چرخه اداری دچار مشکل شده  و محقق نشد.
 
رئیس اتحادیه باغداران قائم‌شهر تاکید کرد: از دولت تقاضا می‌شود رفع مشکلات کشاورزان را به باغداران، دامداران و مرغداران واگذار کند و این موارد نباید به تعاون روستایی که هیچ‌گونه تخصصی ندارد داده شود.
 
زینی خاطرنشان کرد: باید به بخش‌های تعاونی اعتماد کرد اما این دولت هنوز به این باور نرسیده باید به آنها ارزش و بها بدهد. برای رفع بیشتر مشکلات کشاورزان و روستائیان باید تعاونی‌های تخصصی برای استفاده بیشتر از آنها پویا شود.

Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری ایسنا
کلمات کليدی: مرکبات مازندران ، اتحادیه باغداران ، پرتقال ، پرتقال یخ زده